צה"ל נגד ההפחדה של המנהל-האזרחי

במנהל האזרחי טענו כי החזרת השוק הסיטונאי בחברון ליהודים תגרום להתפרעויות בעיר. קציני צה"ל העריכו שהחשש מוגזם והמהלך יעבור בשקט.

חגי הוברמן , ט' באלול תשע"ט

צה"ל נגד ההפחדה של המנהל-האזרחי-ערוץ 7
מבנה השוק הסיטונאי בחברון
צילום: דוד וילדר

מחלוקת בין צה"ל למינהל האזרחי לגבי ההשלכות של החזרת השוק הסיטונאי בחברון הבנוי על אדמות יהודים, לידי היישוב היהודי בחברון.

בידיעה שתתפרסם בסוף השבוע בשבועון הציונות-הדתית 'מצב הרוח', ייחשף כי בדיוני מערכת הביטחון, שעסקו בנושא מבנה השוק בחברון, הזהירו אנשי המינהל-האזרחי ומתאם הפעולות בשטחים, כי המהלך הזה יתסיס את ערביי חברון, ויגרום להתפרעויות של הפלשתינים בעיר.

לעומתם אמרו קציני צה"ל, מגובים במפקד פיקוד המרכז אלוף נדב פדן, שהחשש הזה מוגזם, ולהערכתם המהלך יעבור בשקט. הם הזכירו כי גם באירועים קודמים שנעשו בחברון, כמו שידרוג בסיס צה"ל בשכונת אבו-סנינה, או הצבת מגנומטרים משופרים במעברים שבין השטח היהודי לשטח הערבי של חברון, הזהירו במינהל האזרחי מפני המהלכים הללו שיסעירו את תושבי חברון – ובסופו של דבר הכל עבר בשקט. וכך גם עם איכלוס 'בית המכפלה' ו'בית רחל ולאה'. גם אז הזהירו במינהל-האזרחי מפני תסיסת התושבים, אזהרה שהופרכה.

עמדת השב"כ בדיונים אלו היתה קרובה לעמדת צה"ל, ומנוגדת לעמדת המינהל האזרחי. גם בדיון במל"ל (המועצה לביטחון לאומי) שעסק בנושא השוק בחברון, היתה עמדת הצבא שאין חשש לתסיסה בחברון נוכח המהלך.

המהלך הנדרש הוא שליחת מכתב משר הביטחון – כיום בנימין נתניהו – לעיריית חברון, שבו מודיעה ממשלת ישראל מה כוונותיה לגבי השוק, ומתן אפשרות שלהם להגיב בתוך 60 יום.

עיתון 'מצב הרוח' היה הראשון שחשף כבר לפני כחודש, כי החזרת השוק הסיטונאי בחברון הצמוד לרובע היהודי, הסמל הבולט של הנכסים היהודיים מתרפ"ט, מתעכבת בגלל שראש הממשלה מעכב אישורו למשלוח מכתב לעיריית חברון, שבו יוסדר מעמד השטח לתועלת עיריית חברון והיישוב היהודי גם יחד.

מדובר במכתב שניסח קצין המטה לענייני רכוש נטוש במינהל האזרחי יוסי סגל, הקובע כי לפי הבנת המדינה, הדיירוּת המוגנת של העיריה בשוק, פקעה. למרות זאת, המדינה מוכנה לפנים משורת הדין, אחרי הריסת המבנה הנוכחי שבו העיריה החזיקה ב'דיירות מוגנת', לבנות מבנה בן ארבע או חמש קומות, ולאפשר לעיריית חברון דיירות בקומה הראשונה של המבנה החדש. זאת כמובן בכפוף למצב הביטחוני.

מתאם הפעולות בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, העלה באחד הדיונים את הטיעון, ששליחת המכתב עלולה לטרפד מהלך אחר שהוא מנסה לקדם, והוא הנגשת מערת המכפלה – התקנת מעלון שיאפשר לנכים לבקר במערת המכפלה.

יוזכר כי בשבוע שעבר ביקר ראש הממשלה בנימין נתניהו בחברון, בעצרת לזכר חללי פרעות תרפ"ט במלאת 90 שנה לפרעות. ערב הביקור יצר נתניהו ציפיה שינצל את הביקור להודעה על החזרת השוק לבעלות יהודית, אולם הוא נמנע מלעשות זאת והסתפק בהצהרה כללית חסרת משמעות מעשית כי "איננו זרים בחברון, נישאר בה לנצח".