מינוי תקדימי בגרמניה
מינוי תקדימי בגרמניהצילום: אייסטוק

סטפן יגש, פעיל בכיר במפלגה הנציונל-דמוקרטית בגרמניה, נבחר לתפקיד ראש עיריית ולדסיידלונג, עיר קטנה הסמוכה לפרנקפורט בה מתגוררים 2650 תושבים בלבד.

יגש נבחר לתפקיד פה אחד לאחר שאף מתמודד אחר לא הציע את עצמו לתפקיד, אך בחירתו עוררה זעם רב מאחר והמפלגה הנציונל-דמוקרטית מזוהה עם תמיכה במשטר הנאצי.

למרות זאת זכה יגש לתמיכה מצד כל חברי המועצה המקומיים, בהם גם חברי מפלגתה של הקנצלרית אנגלה מרקל. "המועמד של המפלגה הנציונל-דמוקרטית מילא את הוואקום שנוצר בעיר" אמר מרקוס ברנדו, חבר מועצה מטעם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית שהצביע בעד המינוי.

אלא שפוליטיקאים בכירים בגרמניה הביעו זעם על המינוי של הפעיל הניאו נאצי לראשות העיר ודרשו לבטל אותו באופן מיידי. מזכ"ל המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, לארס קלינגבייל, צייץ בטוויטר, "למפלגה הסוציאל-דמוקרטית יש עמדה ברורה מאוד: אנו לא משתפים פעולה עם נאצים! לעולם! זה תופס לרמה הפדרלית, האזורית והמחוזית. ההחלטה למנות את יגש לראש העיר אינה מובנת, אינה צודקת, ויש להפוך אותה מיד!".

בשנת 2017 דחה בית המשפט בגרמניה עתירה להוציא את המפלגה הנציונל-דמוקרטית מחוץ לחוק. השופטים קבעו כי המפלגה היא "אנטי חוקתית, אך אינה פועלת להפר את הסדר הציבורי בגרמניה". יגש עצמו אמר אחרי הבחירה בו כי "אני מתחייב לעבוד למען האינטרסים של העיר, ולעבוד באופן בונה ולא מפלגתי".