עתרו לבג"ץ: רוצות להתגייס לשריון

אור אברמסון מקרני שומרון ומעיין הלברשטאט מירושלים עתרו לבג"צ בדרישה להתגייס כלוחמות לחיל השריון.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י' באלול תשע"ט

שריון. אילוסטרציה
שריון. אילוסטרציה
Photo by Ofer Zidon/FLASH90

שתי צעירות שעתידות להתגייס לצה''ל, אור אברמסון מקרני שומרון ומעיין הלברשטאט מירושלים, עתרו לבג''ץ בדרישה להתגייס כלוחמות לחיל השריון.

העתירה הוגשה נגד רה''מ ושר הביטחון בנימין נתניהו, הרמטכ''ל אביב כוכבי, ועדת חוץ וביטחון וצה"ל. ''בית המשפט הנכבד מתבקש ליתן צו על תנאי המכוון אל המשיבים ומורה להם לנמק מדוע נשים המיועדות לשירות ביטחון מנועות מלהתגייס לתפקידי לוחמה בחיל השריון''.

אור אברמסון אמרה בראיון לגלי צה''ל: ״אני מאמינה בצה''ל, לא מבינה מדוע הוא לא מאמין בי. צריכים להיות בתפקיד הזה אנשים שרוצים ויכולים. לא משנה מה המין שלהם''.

מדובר צה''ל נמסר: ״ככל שתוגש עתירה היא תיבחן ותטופל בהתאם״.

בתחילת שנת 2019 הוחלט בצה''ל כי נשים לא ישובצו בתפקידי לוחמה בחיל השריון. הסיבה הרשמית להחלטת צה"ל היא חישובי עלות-תועלת, לפיהם יש צורך ביצירת הכשרה נפרדת ובהקצאת לוחמות על חשבון יחידות אחרות. כזכור, בשעתו ספג רעיון שילוב נשים כלוחמות בטנקים ביקורות רבות.

מדובר צה"ל נמסר אז, "ההחלטה להקפיא את הפרויקט התקבלה ופורסמה כבר לפני מספר חודשים בעקבות הערכת המצב שבוצעה בזרוע היבשה בה עלה כי השלב הבא בהתנסות מחייב גדילה משמעותית בכ"א ותשתיות למימוש התהליך, הוחלט כי בעת הזו נכון לחזק את שילוב הלוחמות ביחידות הקיימות, ולא להקים יחידות לוחמות חדשות. הידע למימוש התהליך, באם יוחלט עליו, נרכש וקיים. נושא שילוב הנשים בשריון לא נידון על שולחנו של הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי".

ארגון 'תורת לחימה' מסר בתגובה, "כיום כולם מבינים כי מטרתו של צה''ל לנצח במלחמה. תהליכים של התערבות זרה בשיקולי הצבא גררו את צה''ל אחורה וטוב שהרמטכ"ל אביב כוכבי הרים מצפן והכריז כי יחזיר את צה''ל למסלול.

ארגוני שמאל קיצוני חושבים במסגרת מלחמתם ביהדות גם לפורר את צה''ל ולהכניס נשים ליחידות קרביות ו'להרוויח' פעמיים. מלבד הפגיעה בבנות יש בכך פגיעה בחוסנו של צה"ל ובמימוש מטרתו לנצח במלחמה. ברור לנו כי מערכת הביטחון לא תיתן לכך יד. צה"ל צריך לנתק את הקשר שלו עם שדולת הנשים שמנסות רק להחליש את צה"ל".