השלט שהרגיז את העירייה

תושב ירושלים שתלה שלט מחאה 'אהב את המלאכה ושנא את ההסתדרות' מצא את עצמו במאבק מול העירייה. סתימת פיות או חוקי עזר?

שמעון כהן - ערוץ 7 , י' באלול תשע"ט

השלט שהרגיז את העירייה-ערוץ 7
שלט המחאה
צילום: יונתן סורוצקין

יונתן סורוצקין, תושב ירושלים, תלה בחלון ביתו שלט ובו הקריאה 'אהב את המלאכה ושנא את ההסתדרות'.

העירייה מיהרה להוריד את השלט, לא לפני כמה שיחות לא נעימות שקיבל ועליהן סיפר ביומן ערוץ 7.

"תליתי שלט שאומר 'אהוב את המלאכה ושנא את ההסתדרות' והשלט הזה כנראה הפריע לאנשי ההסתדרות בעירייה וקיבלתי טלפונים מאיימים שאם לא תוריד, נוריד אנחנו את השלט", מספר סורוצקין.

"עמדתי על שלי. אמרתי שאני לא מוריד את השלט, שאני לא פוגע ברגשות הציבור. זה הביטוי הפוליטי שלי. אני לא אוהב את ההסתדרות וזכותי לתלות איזה שלט שאני רוצה. היועמ"ש של העירייה שלח לי מכתב שבו הוא קובע שהשלט הוא הסתה ולכן דינו לרדת.

"כך עברנו מאיסור לתלות שלטים ופגיעה ברגשות הציבור להסתה למרות שאני לא מסית נגד אף אחד ולמרות שאי אפשר להסית נגד אגודה עותומאנית בארץ ישראל, אני רק לא אוהב את הארגון הזה. בסוף הם שלחו פקחים שנכנסו עם מנוף ולקחו את השלט, ללא סמכות".

"כרגע אני עותר עתירה מנהלית ומנסה לגייס כספים ופתחתי גיוס המונית לעניין הזה", מספר סורוצקין ומדגיש: "זה לא העניין שלי מול העירייה. זה עניין עקרוני, האם יש חופש ביטוי וניתן לתלות דגל כזה או אחר".

לטעמו הדברים קשורים לחלוטין לעובדה שרבים מעובדי עיריית ירושלים מאוגדים בהסתדרות. "זה קשור במאה אחוז. אנשי הסתדרות חזקים מאוד בעיריית ירושלים השלט לא בא להם טוב בעין. יש אינספור שלטים בכל תחום ומעולם לא שמעתי שעיריית ירושלים מגיעה עם מנוף להוריד את השלטים. אין לי שום ספק שזו רדיפה פוליטית על ידי אנשים חזקים בעיריית ירושלים".

ובכלל מה יש לו לסורוצקין נגד ההסתדרות? "אני מאמין שההסתדרות פוגעת בעובדים בישראל, יוצרת פערי שכר, יוצרת דור א' ודור ב', היא שיצרה את מעמד עובדי הקבלן כי צריכים את אישורם כדי להתקבל לעבודה. אני לא יכול לנסוע ברכבת כי הוועד משבית בכל שני וחמישי את הקו החדש. כל מה שקשור לנמלים וחברת החשמל. מקבלים משכורות עתק בזמן שאזרחים אחרים מקבלים הרבה פחות כי היד שלהם על השלטר. מספיק ששליש מעובדי מקום עבודה מסוים רוצים להיות חברים וכבר אפשר לכפות על כולם להיות חברים בהסתדרות. יש חוסר שקיפות ושלי יחימוביץ' דיברה על חוסר השקיפות בהסתדרות שהיא אגודה עותומאנית. זה מצב הזוי והבעתי את מחאתי בשלט הזה. זה הכול".

בעיריית ירושלים הגיבו לדברים ואמרו כי "הצגת שלט על מרפסת ללא רישיון אסורה על פי חוק עזר לירושלים שילוט. אין זה משנה מה הכיתוב שעל השלט. בוודאי כאשר הכיתוב פוגעני. העירייה נתנה מספר התראות להורדת השלט והבעלים לא הוריד את השלט ולא ביקש רישיון. אשר על כך פעלה העירייה להסרת השלט בהתאם לדין".

על כך מגיב סרוצקין: "זה קשקוש מקושקש. בירושלים אלפי שלטים פוליטיים ולאף אחד לא נדרש רישיון. זה ביטוי פוליטי. בנוסף, העירייה מעולם לא טענה את טענת הרישיון אלא טענה שהשלט פוגעני, מעבר לכך שמותר לתלות שלטים פוגעניים. זה חלק מחופש הביטוי. יש מי שתולה דגל גאווה וזה פוגעני לאדם פלוני ויש מי שמדבר על מוסד המשפחה וזה פוגעני לאלמוני. זו סתימת פיות לשמה".