לראשונה בישראל: פנימייה משולבת

באולפנת עפרה עמלים בימים אלה על בניית פנימייה משולבת המונגשת לתלמידות בעלות מוגבלויות.

בשיתוף אולפנת עפרה , י' באלול תשע"ט

לראשונה בישראל: פנימייה משולבת-ערוץ 7
הפנימייה החדשה. הדמיה
פלטין

אולפנת עפרה מקימה בימים אלו פנימייה מונגשת בה ילמדו יחד תלמידות עם ובלי צרכים מיוחדים.

לחצני מצוקה, כתב ברייל על הדלתות, כיתות שמע מיוחדות ללקויות שמיעה ומטבח מותאם יהיו בפנימייה המשולבת הראשונה בארץ.

במרכז החינוכי בעפרה לומדות כ-1,000 תלמידות בכיתות ז' עד י"ב והוא היה בין בתי הספר הראשונים בארץ שפתח כיתות משולבות לפני כעשר שנים.

השנה יהפוך המרכז לפנימייה ובכך למסגרת הראשונה בישראל שמשלבת באופן מלא תלמידות עם צרכים מיוחדים מרגע כניסתן לכיתה ועד לינה ומגורים משותפים בחדרי הפנימייה.

בפנימייה יגורו 160 בנות לצד 12 בנות עם צרכים מיוחדים בשלב הראשון ובהמשך יורחב השילוב ויתווספו בנות נוספות עם צרכים מיוחדים בפנימייה.

התלמידות בכיתות הלימוד משולבות בשכבות השונות, יוצאות לטיולים, עושות תורנויות משותפות במטבח האולפנה, מבלות יחד אחר הצהריים וניגשות יחד למבחנים. עם השנים הביקוש להוסיף תלמידות למרכז החינוכי הלך וגדל.

בשנה האחרונה, בעקבות העמקת הקשר בין הבנות והחיים הצמודים שניהלו אחת לצד השנייה, הוחלט להרוס את מבנה הפנימייה הישן ולבנות במקומו מבנה חדש, מונגש ומותאם לתלמידות עם הצרכים המיוחדים ובכך לאפשר להן לישון יחד עם חברותיהן באותו מבנה, חדר לצד חדר, במהלך השבוע.

בימים אלו מוקם המבנה שיפתח את שעריו באוקטובר הקרוב המתפרס על שטח של 2,500 מ"ר ובעל ארבע קומות: מרתף, כניסה ושתי קומות עליונות, כולן מחוברות באמצעות מעלית מונגשת. קומת המרתף (80 מ"ר) תשמש את בנות הפנימייה למועדונית לבילוי ופעילות מחוץ לשעות הלימודים.

על מנת להשלים את הבנייה ולהוסיף עוד אלמנטים והתאמות לבנות הפנימיה, יוצאת הפנימיה בקמפיין גיוס המונים.

מבנה הפנימייה החדש יכלול עשרות חדרים המיועדים לבנות הפנימייה ומונגשים ביסודיות עבור התלמידות עם הצרכים המיוחדים. בנוסף, ישולבו אלמנטים במבנה שיספקו מענה לבנות עם הצרכים המיוחדים כגון לחצני מצוקה, כיתות שמע לבנות לקויות שמיעה וכן פתרון לנערה עם לקות ראיה על ידי סימון מדרגות בבניין הכיתות בפסים זוהרים והדבקת מדבקות מיוחדות של מספרים המתאימים לכתב ברייל על כל דלת ובכך לאפשר לה לדעת לבד היכן היא נמצאת בכל קומה.

המבנה יכלול גם אלמנטים שתפקידם להכשיר את הבנות עם הצרכים המיוחדים לחיים העצמאיים אחרי שיסיימו את מסלול הלימודים כגון מטבח מותאם שיכשיר אותן ללמוד לבשל, לאפות ועוד, מכונת כביסה ומתקן תלייה, סלון אירוח לצורך ערבי חברה משותפים עם חברותיהן לפנימייה ועוד.

לצד מבנה הפנימייה תוקם דירה בה תתגורר משפחה שתלווה את התלמידות עם הצרכים המיוחדים משעות אחר הצהריים ועד חזרתן ללימודים בבוקר.

אביה ששר, ראש האולפנה, סיפר: "בערב גשום אחד המאפיין את החורף של עפרה ראיתי את אחת התלמידות נאבקת בכיסא הגלגלים בדרך לאוטובוס שהיה צריך להסיע את התלמידות עם הצרכים המיוחדים חזרה לביתן. באותו רגע הבנתי שאין שום היגיון שהילדות האלו, שהפכו לחלק בלתי נפרד מהאולפנא, לא יזכו גם לישון כאן כמו כל שאר הבנות. באותו רגע היה ברור לי שנעשה הכל כדי להקים פנימייה שתאפשר מקסימום אפשרויות לינה עבור כל בעלות המוגבלויות השונות שתהווה עבורן בסיס להכנה לחיים שאחרי".

אפרת שוסהיים, תלמידה בכיתה י"ב, סיפרה "אני לומדת באולפנא בעפרה מכיתה ט' ומדי פעם למדנו בכיתה עם בנות עם צריכים מיוחדים. מבחינתי לא מדובר במשהו שונה או חריג כי זה כבר חלק בלתי נפרד מהאווירה החינוכית שלנו, אנחנו גדלנו וחונכנו לחיים משותפים והפנימייה היא מבחינתי השלמת המסע שאנחנו עוברות יחד עם החברות שלצידן אנחנו לומדות וחיות יום יום".