מגילת 'היעוד המשותף' הושקה בבית הנשיא

המגילה מציעה ׳מפת דרכים׳ לעתיד העם היהודי, במטרה לשמור על אחדותו, ומהווה בסיס לדיון עתידי בין קהילות יהודיות בעולם ובישראל.

ערוץ 7 , י' באלול תשע"ט

השקת המגילה בבית הנשיא
השקת המגילה בבית הנשיא
צילום: חיים צח / לע"מ

מגילת ׳היעוד המשותף׳ הושקה היום (שלישי) בטקס שנערך בבית הנשיא בנוכחות נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ובהשתתפות יותר מ-30 הוגי דעות ופעילים יהודים מובילים מששת יבשות העולם.

המגילה מציעה ׳מפת דרכים׳ לעתיד העם היהודי, במטרה לשמור על אחדותו. מטרתה היא להוות בסיס לדיון עתידי בין קהילות יהודיות בעולם ובישראל.

המגילה הינה פרויקט משותף של קרן ג’נסיס (Genesis Philanthropy Group) ומשרד התפוצות המושקת בליווי בית הנשיא.

"נס העם היהודי הוא לא רק ששרדנו במשך אלפי שנים," פתח הנשיא את דבריו ואמר: "הנס הוא שלמרות שהיינו מפוזרים בכל העולם, מדברים בשפות שונות ובעלי מסורות שונות, תמיד היינו עם אחד. למרות ההבדלים בינינו, נשארנו קשורים מההיסטוריה המשותפת, ערכי הליבה, האמונה, התנ"ך ומחויבותנו לשיפור העולם. אויבנו, גם הם, ראו בנו תמיד כעם אחד ולא הבדילו בין זרם יהדות אחד למשנהו. חילונים, חרדים, רפורמים, שמרנים, מסורתיים - עבורם כולנו יהודים. כיום אנו עומדים בפני אתגר מסוג אחר. קהילות יהודיות ברחבי העולם נטמעו בהצלחה במדינות מולדתן. כך נוצרו אתגרים חדשים לזהות היהודית ולעם היהודי."

הנשיא ציין כי בראייתו, עתיד העם תלוי בשלושה דברים: האחד - שמירה על ערכי הליבה, המסורת והזהות שלנו. השני - כבוד הדדי להבדלים בינינו והשלישי - אחריות הדדית זה לזה. "עלינו לאמץ את האחדות שלנו ואת המגוון שלנו. עלינו לראות במגוון מקור חוזק ולא חולשה. יקיריי, כשאני אומר שעתיד העם היהודי תלוי בשימור זהותנו, בכבוד והכרה הדדית, אני מתכוון גם לעתידה של מדינת ישראל."

עוד הוסיף הנשיא: "כמדינה יהודית ודמוקרטית, ישראל חיונית להישרדותו של העם היהודי. והשבט החמישי שלנו, יהודי התפוצות, חיוני להישרדותה של מדינת ישראל. היום אנחנו מציינים רק את תחילתו של המסע. מכאן תצא ההצהרה ל'סיור עולמי' יהודי שיוביל לשיח בין קהילות, זרמים ודורות."

"מגילה זו יכולה לשמש מפת דרכים לעתיד העם היהודי", חתם הנשיא את דבריו והודה לעוסקים במלאכה.

הצגת הטיוטה וההזמנה ליהודי העולם לדיון של שנה על מנת להשלים את המגילה - הינם הצעדים הראשונים ביוזמה ליצירת מסמך יסוד יהודי חדש. מגילת "היעוד המשותף" אמורה לעודד את יהודי העולם להתכנס יחדיו ולדון בערכים והעקרונות אשר יעצבו את הדרך בה הדורות הבאים בישראל ובעולם יתקשרו אחד עם השני, יתייחסו אחד לשני ויחזקו אחד את השני באופן חוצה זהויות - רוחניות ותרבותיות.

מיכאיל פרידמן, מייסד וחבר ההנהלה של קרן ג'נסיס, אמר: "המטרה העיקרית של פרויקט 'היעוד המשותף' היא להביא למעורבות של יהודים ברחבי העולם בדיון הפתוח העוסק ברעיונות והעקרונות המוצגים בטיוטה הראשונית של ההצהרה. אנו נענים לקריאה של נשיא המדינה לעסוק בזה ולתמוך זה בזה בחיפוש אחר המאחד על פני המפריד בינינו. רק עם צירוף של ניסיון ונקודות מבט של כמה שיותר יהודים, אנו יכולים לייצר תקווה לכך שלפיד העם היהודי יגיע לעתיד בהרמוניה, אחדות ושיתוף פעולה."

בת גלים שער, מהשותפים למגילה בישראל, ציינה "מהחוויה האישית שלי למדתי את הכוח שיש לעם ישראל ואת החשיבות הרבה באחדות בין כולנו. עם ישראל הוא לא רק העם היושב בציון אלא דבר רחב הרבה יותר, המתרחש גם בתפוצות. המפגש של יהודים מכל הזרמים ומכל רחבי העולם מסייע בחיזוק האחדות וממחיש את העובדה שלכל יהודי יש מקום בלב האומה שלנו".