הגבר עם ד"ר אלעד אשר
הגבר עם ד"ר אלעד אשר צילום: שערי צדק

גבר בן 73 מירושלים הכין לעצמו חליטת תה מצמח ההרדוף ועבר דום לב כתוצאה מהרעלה. הוא חשב כי מדובר בצמח מסוג לואיזה.

הגבר פונה לבית החולים שערי צדק לאחר שאשתו חשדה כי הוא עובר אירוע מוחי. מיד עם הגעתו הועבר לבדיקת סיטי ולבדיקת MRI אולם רגע לפני הכניסה ל-MRI עבר הגבר דום לב.

מנהל טיפול נמרץ, ד"ר פיליפ לוין, סיפר: "מיד התחלנו בביצוע החייאה ממושכת ולשמחתנו גם חזר הדופק וגם לחץ הדם ותוך זמן קצר הוא חזר להכרה מלאה. הגבר נשאר עם דופק מאוד איטי ונזקק לקיצוב לב. לאור הבדיקות הוחלט יחד עם מנהל טיפול נמרץ לב, ד"ר אלעד אשר, לבצע צנתור לב".

"שילוב התלונות של בלבול, בחילות ודופק איטי שחווה הגבר לפני הגעתו העלו חשד להרעלה", מסביר ד"ר לוין. "תחקרנו את משפחתו על שימוש בתרופות חדשות או על שינוי תזונתי שעשה לאחרונה ומהר מאוד הבנו ממשפחתו ששתה תה חדש שהכין לעצמו מעלים שקטף ברחוב. מיד עלה החשד להרעלת הרדוף".

לאחר התאוששותו ושחרורו ממכונת ההנשמה זיהה הגבר את העלים ששתה כעלי ההרדוף. "אני חולה סכרת וחיפשתי עשבים להורדת סוכר. מצאתי ליד הבית עשב שדומה ללואיזה וקטפתי ממנו עלים, טחנתי בבית והכנתי לי תה. לא חשבתי שזה משהו שיכול להרוג אותי".

רעייתו מספרת כי "לא ידעתי שהוא אסף את העלים והכין מהם תה. בבוקר ראיתי שהוא לא מרגיש טוב וחשבתי כי מדובר בווירוס, אולם כשהחל לדבר באופן מבולבל, הבנתי כי קורה אירוע משמעותי ופיניתי אותו לשערי צדק".

ד"ר אשר אלעד, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב, מספר "צמח ההרדוף מכיל חומר מאוד דומה לאחד התרופות לב השכיחות, אבל רעיל הרבה יותר. הרעל משפיע ישירות על שריר הלב. תופעת ההרעלהה מצמח הרדוף היא נדירה יחסית. היא מסוכנת כפליים כי היא מקשה על היכולת שלנו לזהות מידית כי אכן מדובר בהרעלה מהצמח.

"לשמחתנו הגבר הגיע מהר ובזמן לשערי צדק וכך יכולנו להציל את חייו. מקרה זה חייב לשמש תמרור אזהרה לכולנו לסכנות הקיימות בצמח ההרדוף ולהבנה כי זיהוי מהיר ופינוי מהיר לבית חולים מציל חיים", הוסיף ד"ר אלעד.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו