ג'ון בולטון
ג'ון בולטון צילום: רויטרס

יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל, עו"ד מארק צל, מתייחס בראיון לערוץ 7 להחלטת טראמפ לפטר את היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון.

"אני מעריך מאוד את היכולת והשירות של בולטון בממשל טראמפ ובממשלים הקודמים, מצד שני אני מבין את הצד של הנשיא טראמפ והבית הלבן וצוותו שהיה להם קשה לעבוד איתו, לא רק בדברים מהותיים כמו איראן או יחסי חוץ אחרים אלא על אי עבודת הצוות היומיומית", אומר צל.

הוא מספר: ''היו חיכוכים וגם ויכוחים בינו לבין העמיתים שלו בבית הלבן. בולטון יותר 'סולן' ויש לו דרך משלו והוא אוהב לקדם את הדרך שלו באופן עצמאי והנשיא לא מעריך את זה. טראמפ אוהב עבודת צוות ומשמעת".

פיטוריו לא באו על רקע מחלוקת עם הנשיא טראמפ בנושא איראן?

"בהחלט יש קשר לאיראן. הנשיא מוכן לפתוח דלת ולדבר עם כמעט כל אחד בעולם כדי לפתור בעיות מדיניות. יש כאלה בממשל שמתנגדים לכך כולל בולטון. מצד שני טראמפ פועל במדיניות שאם אין התקדמות והם פועלים בחוסר תום לב אז הוא מנתק את הקשר. כך טראמפ פעל בדרום קוריאה וכך הוא יפעל עם האיראנים. בשבוע הבא יש את עצרת האו"ם בניו יורק וטראמפ רוצה לראות אם יש אפשרות לשבת עם האיראנים ואני תומך בעמדה זו אבל יש אחרים שמתנגדים".

איך התפטרותו של בולטון תשפיע על ישראל?

"אני לא חושב שזה ישפיע באופן משמעותי. הנשיא טראמפ בעד מדינת ישראל והוכיח את זה לפני שנכנס לתפקיד ואחרי שנכנס לתפקידו כנשיא ארה"ב. אני סומך על הנשיא וצוות הבית הלבן שימשיך במדיניות אהודה כלפי ישראל כולל החלטת ריבונות על בקעת הירדן ויהודה ושומרון.

''ממשל של טראמפ החליט מהתחלה, וזה שינוי ניכר של ארה"ב כלפינו, לכבד את החלטותיה של ממשלת ישראל בנושאים חיוניים וביטחוניים של מדינת ישראל וממשל טראמפ מכבד אותנו כריבון, דבר שלא היה בממשל הקודם.

''אני מאמין שממשל טראמפ ימשיך לכבד החלטות שלנו, השאלה האם אנחנו נעשה את זה. האם ראש הממשלה נתניהו יקדם החלטת ריבונות. אתמול שמענו אמירות אבל עד שיש החלטת ממשלה הכל דיבורים".