חובשת מד"א הצילה חיים - בהודו

במהלך טיול בהודו: חובשת מד"א הצילה את חייו של אוסטרלי שנפצע קשה בתאונת דרכים.

ערוץ 7 , י"א באלול תשע"ט

דניאלה ירדני מרחובות, חובשת במוקד 101 של מד"א, מטיילת בימים אלה בהודו. לפני כשבוע היא נסעה לכפר בצפון הודו, ולפתע נהג האוטובוס עצר את הנסיעה ודניאלה ירדה מיד לראות מה קורה.

בהמשך הכביש, כמה מטרים מהמקום, שכב רוכב אופנוען כבן 50 שנפגע ממשאית. דניאלה לא התמהמה ומיד לקחה פיקוד על האירוע.

דניאלה ביצעה בדיקות רפואיות, וראתה שהפצוע מעורפל הכרה וסובל מחבלות משמעותיות בראש ובגפיים.

היא וידאה שאנשים שהיו במקום הזעיקו אמבולנס, והבינה שלכוחות ההצלה ייקח זמן רב להגיע למקום. כשהיא ללא ציוד רפואי, החליטה להתקשר לקבל ייעוץ מהפראמדיקים הבכירים במוקד הרפואי של מד"א.

והנה, תוך שהם מלווים אותה בשיחת וידאו מישראל, רואים את זירת התאונה ואת מצבו של הפצוע, דניאלה המשיכה לבצע בדיקות רפואיות ולהעניק לו טיפול מציל חיים. זאת, כשהאזרחים במקום מסייעים לה וממלאים אחר הנחיותיה, על מנת להציל את חייו של רוכב האופנוע.

רק כעבור זמן רב מאוד הגיע למקום אמבולנס, וגם אז דניאלה לא עזבה את הפצוע, והצטרפה לפינוי לבית החולים, הנמצא במרחק של כשעה נסיעה. בני משפחתו וחבריו של רוכב האופנוע הודו לדניאלה באופן אישי, והוקירו את פועלה למען הצלת חייו של יקירם.

"משום שמצבו של הפצוע היה קשה, ופציעותיו היו משמעותיות, העליתי בשיחת וידאו את הפראמדיקים הבכירים במוקד הרפואי של מד"א, על מנת להתייעץ איתם כיצד להעניק טיפול רפואי מתקדם ולהציל את חייו, כשאין ברשותי ציוד רפואי בחוויה הזאת במהלך חופשה בהודו, שמעולם לא ציפיתי לחוות, הבנתי כמה הרפואה בארץ טובה ומתקדמת, החל באמבולנסים והניידות לטיפול נמרץ של מד"א, ועד לבתי החולים", סיפרה ירקוני.

היא הוסיפה, "אני מתנדבת במד"א מגיל 15, ומילאתי תפקידים שונים בשטח ובמוקד 101. המקרה הזה ממחיש עבורי עד כמה ההכשרה הרפואית והניסיון שצברתי כחובשת, מלווה אותי בכל מקום, וכי אני תמיד אעשה ככל יכולתי על מנת לסייע לחולים ופצועים ולהציל חיים, ובכל מקום בעולם ובכל זמן. כמו בעבודתי במד"א בארץ, הנחישות להציל חיים גוברת על כל רגש בזמן אמת. רק כשיצאתי מבית החולים, בדרכי ל'גסט האוס' שבו אני לנה, התחלתי לעכל את המקרה, והתרגשתי מעצם ההבנה שכישראלית במדינה בקצה השני של העולם, זכיתי להציל חיים. אין לי ספק שכל ישראלי שהיה נקלע לסיטואציה, היה עושה ככל יכולתו על מנת לסייע".

שלמה זולר, פראמדיק בכיר במד"א, אשר יחד עם הפראמדיקים אוסמה אבו מוך ודניאל פולק סייע לדניאלה: "מרגש מאוד לדעת שיש לך יכולת לסייע בהצלת חיים של פצוע שנמצא בצד השני של העולם. דניאלה עצמה תפקדה באופן מרשים, ושמחנו לייעץ ולעזור לה. כולנו ייחסנו חשיבות למצבו של הפצוע, כשם שהיינו נלחמים על חייו של פצוע בתל אביב, בירושלים, בטייבה או ביקנעם".

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "הרצון להציל חיים טבוע בחובשים והפראמדיקים של מד"א, בכל מקום שבו הם נמצאים, ובכל זמן. דניאלה הציגה את פניה היפים של מדינת ישראל, כשתפקדה באופן מרשים, מסור ומקצועי. כשהיא בטיול פרטי בהודו, דניאלה לא חשבה פעמיים ועשתה כל שביכולתה, על מנת להציל חייו של פצוע. כל זאת, תוך שהיא נעזרת בטכנולוגיות שאנו משתמשים בהן במד"א, כמו שיחת הוידאו, באמצעותה ניתן לראות את מצב הזירה ולהעריך את מצבו של הפצוע, גם מהצד השני של העולם".

האופנוע והאוטובוס בהודו
צילום: דוברות מד"א