ביבי אמר לי: "בקעת הירדן בידינו"

ראש מועצת בקעת הירדן אומר לערוץ 7 כי הוא בטוח שארה"ב הסכימה להחלת הריבונות ומבין מדוע הנושא לא יובא לאישור הממשלה לפני הבחירות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"א באלול תשע"ט

דוד אלחייני
דוד אלחייני
פלאש 90

ראש מועצת בקעת הירדן, דוד אלחייני מתייחס בראיון לערוץ 7 להבטחת ראש הממשלה להחיל ריבונות על כל שטח הבקעה.

"ביוני האחרון ביקר אצלנו ראש הממשלה עם ג'ון בולטון ושרים מהליכוד. במהלך הסיור שאלתי את אחד הבכירים בממשל טראמפ על תכנית המאה והוא ענה, 'דוד,אין לך מה לדאוג ראש הממשלה שומר על בקעת הירדן'. שבוע לאחר מכן ראשי מועצות ביהודה ושומרון נפגשו עם ראש הממשלה. באתי ללחוץ לו יד וביבי ישר אמר לי, 'בקעת הירדן בידנו'".

הוא מוסיף שמדובר לדעתו בהבטחה שהולכת להתממש. "מעולם נתניהו לא הבטיח בצורה נחרצת ריבונות על בקעת הירדן, למרות שידעתי שהוא רוצה . צריך להבין שמהלך כזה לא יכול לקרות ללא הסכמה של הממשל האמריקני".

לשאלה מדוע לדעתו מהלך החלת הריבונות לא מועלה כבר בישיבת הממשלה הבאה ועוד לפני הבחירות הוא ענה, "גם אם זה היה אפשרי, היו אומרים שמדובר במחטף".

לדבריו, גם הביקורת משמאל על כך שנתניהו חיכה זמן רב כדי להבטיח את המהלך, מיותרת. "זו אמירה חסרת אחריות. מאז שטראמפ נבחר יש מהלכים חשובים כמו העברת שגרירות האמריקאית לירושלים והכרה ריבונות ברמת הגולן. המהלך הזה היה חייב להבשיל ולקבל את הסכמת הממשל בארה"ב".

הוא מתייחס גם לאפשרות שהחלת הריבונות עלולה לגבות מחיר בתכנית השלום האמריקנית. "גם אם יש מהלך כזה בתוכנית המאה, הפלסטינים לא יקבלו אותה. ברק ואולמרט נתנו מעל 90 אחוז הוא לא הסכימו. ריבונות בבקעת הירדן שמה קץ לחזון של שתי מדינות לשני עמים. הפלסטינים יידחו את תוכנית המאה ואחר כך נתקדם למשימה הבאה – החלת ריבונות על כל שטחי יהודה ושומרון" .

כיצד הריבונות תשפיע לדעתו? "נכון להיום אנחנו לא מצליחים להדביק את הרצון של אזרחי ישראל לבוא ולהתיישב בבקעת הירדן. יש התפתחות וצמיחה מואצת. אני מאמין שאחרי הבהרת המצב, גיעו עוד הרבה אנשים שירצו לבנות את ביתם בבקעת הירדן. הפוטנציאל אדיר והשמים הם הגבול".

אלחייני מספר כיצד נודע לו על החלטת ראש הממשלה. "אף אחד לא עדכן אותי. בשעה ארבע, אחרי פגישה שהייתה לי עם ראש עיריית אריאל אלי שבירו, עשיתי את דרכי בחזרה לבקעה וקיבלתי מבול של טלפונים והודעות. חשבתי בהתחלה שקרה משהו בבקעה. התקשר אחד הכתבים ואמר לי שנראה שראש הממשלה הולך להחיל ריבונות על הבקעה. מיסיתי להשיג את שילה אדלר שעובד עם נתניהו והוא לא ענה, אז אמרתי לדובר תכין הודעה. בטעות הדובר שלח אותה לכל הכתבים ומאותו רגע התחיל מחול שדים", הוא מסכם.