המנהל עושה דין לעצמו

התקשורת שהזדעקה לנוכח התבטאויות מסולפות שיוחסו לרב נאומבורג, ממשיכה ללוות באהדה או בשתיקה את ד"ר זאב דגני, מנהל גימנסיה הרצליה

חגית רוזנבאום , י"ב באלול תשע"ט | עודכן: 23:48

המנהל עושה דין לעצמו-ערוץ 7
נערכים לתרחישים שיצריכו ייעוץ משפטי. גימנסיה הרצליה
צילום: שלומי יוסף

האפליה שננקטת ביחס התקשורתי והציבורי להתבטאויות שנויות במחלוקת של דמויות מימין לעומת כאלה שמגיעות מהצד השמאלי של המפה, הפכה להיות נושא כמעט משעמם.

מדובר כבר בעניין שבשגרה, שככל הנראה לא צפוי להשתנות בעתיד הקרוב. השבוע אפשר היה להוסיף כחוליה בשרשרת הזאת את השחרת פניו של הרב אסף נאומבורג, שהתבטאויותיו בפני תלמידי מכינת עצם הוצאו מהקשרן ושודרו בכתבה בערוץ 13 לפני כשבועיים. האירוע התקשורתי הזה הסתיים בהתנצלותו של הכתב ואף בהוצאתו לחופשה עד לבירור, אבל אנשי חינוך אחרים, שפיהם מפיק אמירות חמורות שאינן מעוותות או מוצאות מהקשרן, לא זוכים משום מה לטעום את טעמו של בליץ תקשורתי.

כזה הוא למשל ד"ר זאב דגני, מנהל גימנסיה הרצליה, מוסד חינוכי חשוב ומוערך בתל אביב. לו יצויר כי מנהל מוסד דתי לאומי היה משווה שוטרים שממלאים את תפקידם לנאצים, השערורייה ואולי אף ההשעיה היו מתרחשות כהרף עין. דגני, לעומת זאת, צוטט לפני כחודש בכתבה באתר 'המקום' כאומר: "שוטרים מטעם ההגירה מסתובבים ברחובות כמו נאצים".

דבריו התייחסו לעבודת משטרת ההגירה, שהחלה במבצע אכיפה וגירוש של השוהים הזרים שמוצאם מן הפיליפינים באזור תל אביב. דגני עירב את עצמו אישית במאבק נגד מדיניות האכיפה, שכן במוסד שבראשו הוא עומד לומדים לא מעט תלמידים מהפיליפינים. שניים מהם היו מועמדים לגירוש יחד עם אימהותיהם, ודגני קרא בגלוי לסכל את גירושם, ואף סיפר באותה כתבה כי היה שותף להסתרתם בפועל מפני המשטרה: "גם אני החבאתי את התלמידים שלנו במקומות מסתור. נסעתי לבקר אותם ביום שישי האחרון, והמפגשים היו דרמטיים ומרגשים".

ההשוואה לנאצים והפעילות לסיכול אכיפת החוק עברו, באופן לא מפתיע, בדממה תקשורתית מוחלטת. אף אחד לא שידר את הציטוט במהדורת חדשות ולא העלה אותה לכותרות. יתרה מכך, גם הגורמים המשפטיים, האמונים על ייחוס עבירות של הסתה והמרדה בכל הנוגע להתבטאויות רבנים למשל, טרם מצאו זמן להשיב לפניות חוזרות ונשנות של תושבים מדרום תל אביב, שביקשו לפתוח בחקירה נגד דגני בחשד להמרדה.

פרקליט המדינה שי ניצן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קיבלו את הפנייה המנומקת, אשר מגלה כי דגני לא רק מתבטא בחריפות אלא גם מצהיר כי יפעל בעצמו לסיכול אכיפת החוק: "אעשה כל שביכולתי לאפשר להם לסיים את לימודיהם בבית הספר ולמנוע מאנשי החושך לממש את רוע ליבם", כך אמר ל'ידיעות תל אביב'. אולם הפנייה הזאת נחה בינתיים על מדפי הפרקליטות, שהשיבה כי העניין "בבדיקה". בנציבות שירות המדינה, שגם אליה נשלחה פנייה לטיפול במנהל, טענו כי הוא אינו עובד מדינה ולכן אין באפשרות הנציב לטפל בעניין.

14 תלמידים חדשים מהפיליפינים

בינתיים דגני פתח את שנת הלימודים בגימנסיה הרצליה באין מפריע, ואף המשיך ביתר שאת בחתירתו תחת משטרת ההגירה. בריאיון ל'ידיעות תל אביב' מלפני כשבוע, שם עוקבים באהדה אחרי מאבקו, סיפר כי קלט 14 תלמידים חדשים מן הפיליפינים לכיתות ז'. דגני נשמע מודע להשלכות של ההחלטה, כאשר הוא אומר: "מאחר שמספר התלמידים שאמם נולדה בפיליפינים גדל, אנו נערכים לתרחישים שבהם נזדקק לייעוץ משפטי".

מלבד 14 התלמידים החדשים, בבית הספר למדו שני תלמידי כיתות ח' שהיו מיועדים לגירוש. דגני סייע להם במסגרת מאבקו במדיניות הממשלה ובמשטרת ההגירה. במהלך החופשה סייע להסתיר את שני התלמידים, כך דווח בידיעה, ועם פתיחת שנת הלימודים הוחלט כי תלמיד אחד יעבור ללמוד במוסד אחר, ואילו השני חזר אל ספסלי הגימנסיה. "בינתיים אחד התלמידים בכיתות ח' לא יחזור לספסל הלימודים בשל מדיניות רשות ההגירה", מספר דגני, שטוען בזעזוע כי "מדובר במדיניות אכזרית מאין כמותה שעקרה תלמיד מתוך המרקם החברתי שלו". לגבי התלמיד השני אמר דגני כי הוא "ממשיך לפקוד את בית הספר ואני מסרב להוסיף פרטים לגביו".

עוד לפני שנפתחה שנת הלימודים, נשלחה פנייה אל שר החינוך הרב רפי פרץ על ידי פעילים בדרום תל אביב. שר החינוך התבקש לדאוג שהמשרד בראשו הוא עומד יפעל למניעת רישומם של ילדי השוהים הבלתי חוקיים במוסדות החינוך לשנת הלימודים תש"פ, כשברקע עומדת פעילותו של דגני עם תלמידיו בגימנסיה. התלמידים קיבלו ארכה של כחצי שנה ומועד הרחקתם מהארץ נדחה על מנת שיוכלו לסיים את שנת הלימודים הקודמת. אולם כעת, נאמר במכתב לשר, יש לאסור את קבלתם למוסדות החינוך בהיותם שוהים בישראל שלא כדין.

בתגובה לפניית 'בשבע' מסר שר החינוך הרב רפי פרץ: "התנהלותו של מנהל הגימנסיה איננה מקובלת והוא חרג מסמכותו. לא אתן שמנהלי בתי ספר ישתמשו בתפקידם לצרכים פוליטיים. הנחיתי את גורמי המקצוע במשרד להשתמש בכל הכלים שיש לנו כדי להפסיק את התופעה הפסולה הזאת".

"אין כאן לא חוקיים"

בשיחה שקיימנו עם דגני, הוא מודה כי כינה את השוטרים נאצים, אך לדבריו "התנצלתי כבר על העניין הזה ואני לא רוצה יותר לחזור לזה". בנוגע להסתרת תלמידים לא חוקיים בבית הספר, הוא טוען כי אין במוסד שבניהולו שוהים בלתי חוקיים: "התלמידים כולם חוקיים. הם נולדו בארץ, הם מדברים עברית, חיים פה עם החברים שלהם. הם חוקיים. אין פה תלמידים שמועמדים להיות מגורשים. כולם חוקיים, אין לי מה להוסיף על זה".

בעוטף תחנה מרכזית, עמותה שעוקבת אחרי פעילותו של דגני, מבטלים את טענתו לפיה התלמידים נמצאים במעמד חוקי בשל הולדתם בישראל, וטוענים כי מדובר בהיתממות. "לידה בארץ לא הופכת את הילדים לחוקיים. אין חוק שמעניק מעמד אוטומטי לכל ילד שנולד בארץ. בגימנסיה הרצליה לומדים תלמידים שהם שוהים בלתי חוקיים, ולכן דגני העביר אחד מהם, במהלך שערורייתי ולא חוקי, לבית ספר אחר ששמו אינו ידוע".

בעמותה טוענים כי אם אכן התלמידים נמצאים במעמד חוקי, הרי היה לדגני לבקש סעד בבג"ץ: "אם כדבריו אין לו שוהים בלתי חוקיים בבית הספר, ואם בכל זאת רשות ההגירה עוצרת אותם ומרחיקה אותם לפיליפינים, אז למה דגני לא עותר לבג"ץ? ואם בג"ץ ידחה את עתירתו, שימשיך לבית הדין בהאג. הרי זה מה שמצופה מאיש חינוך מסור כמוהו".

לדברי פעילים בדרום תל אביב, העובדות הזרות יודעות שהן מגיעות לישראל רק כדי לעבוד ולהתפרנס ולא כדי להתאזרח. הן גם יודעות מראש שלידה מעלה אותן על מסלול של שלילת אשרה. לחלקן הסתיימה האשרה עוד לפני הלידה, כלומר הן ילדו מראש ילד במדינה שאין לו בה עתיד. "האחריות המוסרית על כך שהילדים האלה לא גדלו בפיליפינים, ושבמהלך השנה הקודמת והקיץ האחרון הם לא הוכנו לעזיבה, אלא הכניסו להם לראש את השקר שהם 'ישראלים לכל דבר', מונחת על כתפיהם של השב"חיות וצוות ההוראה של דגני בלבד", אומרים הפעילים.

לתגובות: Hagitr72@gmail.com