החולשה של עוצמה

לא ברור על מה נסמך ביטחונו המופרז של בן-גביר, אבל מפלגה בלי כסף לא תצליח להגיע להישגים בקמפיין המכריע של יום הבחירות עצמו. דעה

דוד אלהרר , י"ב באלול תשע"ט | עודכן: 12:59

החולשה של עוצמה-ערוץ 7
דודו אלהרר
צילום: מארק ניימן, לע"מ

במפלגת עוצמה יהודית מזהירים שבלעדיהם אין רוב לממשלת ימין. זוהי סיסמה חזקה מאוד שאותה הם משמיעים יומם וליל.

הם צודקים, בין אם עוצמה יהודית תעבור את אחוז החסימה ובין אם לאו. אם יעברו את אחוז החסימה, מה טוב ומה נעים. הם יחברו לנתניהו ותקום ממשלת ימין. אבל מה יהיה אם לא יעברו? לאן ילכו יותר מ-100 אלף קולות עוצמה יהודית? אין מנוס מן המסקנה שחלק גדול מן הקולות הללו ייגרעו מקולות גוש הימין, ואז אין קיום לא לעוצמה יהודית ולא לממשלת ימין.

מאגר הקולות הפוטנציאלי של עוצמה יהודית מתנדנד קרוב קרוב לאחוז החסימה. השבוע הם אף חצו אותו. צריך לזכור היטב כי נדידת הקולות הקובעת בין המפלגות מתרחשת ביומיים-שלושה האחרונים לפני יום הבוחר, ועדיין יש סכנה ממשית שלא יעברו את אחוז החסימה. אילו היה להם כסף לקמפיין נרחב של הימים האחרונים, ניחא, אבל זוהי מפלגה ענייה שאין לה תומכים בכסף חי. שם המשחק בכל מערכת בחירות הוא כסף, ובלי כסף מתורמים אין לאן ללכת. אין איפה לקושש קולות ואין פעילים בתשלום ואין פרסום חוצות ואין תשדירים מושקעים. קולות בוחרים מגייסים אומנם עם אידיאולוגיה של אהבת עם ישראל וארץ ישראל ותורת ישראל, אבל זה עולה הרבה כסף.

צריך לשאול מדוע פנה נתניהו למשה פייגלין כדי להציל אותו ממצב דומה של עוצמה יהודית. מה יש בזהות שאין בעוצמה? הרי נתניהו מבין דבר או שניים בענייני בחירות. אם בחר בצעד הזה, סימן שזהות שווה לו קולות שיעברו לליכוד והוא גם מוכן לשלם על זה. האם עוצמה שווה קולות לליכוד? העובדה שהוא לא פנה לעוצמה מוכיחה שלא. מה גם שכל ההצהרות של איתמר בן-גביר נשענות על ביטחון מופרז שאין לנו כל ביטחון על מה הן נסמכות, ואין לנתניהו פתח מכובד להציע הצעה כזאת. בן-גביר יכול אפילו לדחות את נתניהו עם ביטחון כזה לא מוסבר.

איתמר בן-גביר איננו פוליטיקאי והוא נאמן לחבריו – מיכאל בן-ארי, ברוך מרזל ובנצי גופשטיין. אילו היה פוליטיקאי משופשף היה מנצל את פסילתם על ידי בית המשפט העליון ופונה לבנימין נתניהו בלעדיהם ובהסכמתם. הדבר הזה היה גואל את עוצמה יהודית. זה גם היה נותן מרווח של זמן והזדמנות לפנות בנחת לבית המשפט ולהילחם על זכותם של שותפיו להיבחר לכנסת ישראל. ממעמדו של איתמר כחבר כנסת מכהן תהיה לכך השפעה רבה. ואולי זה כבר מאוחר מדי.