אורית סטרוק: "נתניהו חייב מישהו שישאיר אותו בימין"

מועמדת ימינה, אורית סטרוק, משיבה לטענות ראש הממשלה לפיהן הבית של הציונות הדתית נמצא במפלגתו ודורשת את הסדרת השוק בחברון.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ב באלול תשע"ט

אורית סטרוק: "נתניהו חייב מישהו שישאיר אותו בימין"-ערוץ 7
אורית סטרוק
צילום: חזקי ברוך

אורית סטרוק, המתמודדת במקום העשירי ברשימת ימינה ומנהלת שדולת ארץ ישראל בכנסת, שמעה את ראש הממשלה מזכיר אותה אתמול בהקשר של חשיבות כניסתה לכנסת.

לדבריה, נתניהו מסיט את השיח מהשאלה החשובה באמת. "השאלה היא בכלל לא אורית סטרוק, אלא היא האם מימין לנתניהו תיהיה מפלגה חזקה וכוח פוליטי חזק ושיוודא שנתניהו נשאר בימין", היא אומרת בראיון לערוץ 7.

לדבריה, "אמש נתניהו הסביר בראיון אצלכם שבשאלות מדיניות צריך את הלחץ הנגדי. זה בדיוק מה שאנחנו עושים מול נתניהו כל השנים. אנחנו נותנים לו את הלחץ הנגדי לכל הלחצים שמגיעים אליו מהשמאל, מגורמים בארץ ובעולם . אנחנו גורמים לו להישאר בימין אחרת הוא היה נדחף רחוק מאוד ע"י השמאל".

"אני מתקשה לשכוח את הרגע הזה שנתניהו עמד לוותר לקרי על בקעת הירדן", היא מספרת. "קיימתי אז סיור חירום בבקעה של חברי כנסת מכל הסיעות, כדי לשים מחסום פוליטי שלא יאפשר את מסירת בקעת הירדן. אז יש לי היום נחת לשמוע את נתניהו מדבר על בקעת הירדן כחלק ממדינת ישראל. גם את הסדרת הישובים הצעירים אנחנו קידמנו. התפקיד שלנו הוא למשוך את נתניהו ימינה, ויש לנו קבלות - אנחנו מצליחים בזה יפה מאוד ואנחנו חייבים להמשיך עם זה. השאלה היא לא פרסונלית עליי אלא האם ימינה תהיה גדולה וחזקה. גם חברי כנסת מהליכוד, ויש בתוך הליכוד אנשי ימין אמיתיים, גם הם מודים שבלי כוח חיצוני מימין לליכוד, אי אפשר לשמור על נתניהו בימין".

"בסוגיות המהותיות כמו מדינה פלסטינית כן או לא? מסירת שטחים לערבים כן או לא? שחרור מחבלים כן או לא? ריסון בגץ כן או לא ? בכל הסוגיות הללו נתניהו לא באמת נמצא בימין, והוא חייב כוח חזק מימינו כדי לעמוד בציפיות של הימין", מוסיפה סטרוק.

נתניהו טוען שאם כחול לבן יקבלו מנדט אחד יותר, הוא לא ירכיב את הממשלה.

"מה שיקבע מי ירכיב את הממשלה זה גודל הגוש. לכן אין הבדל אם הקולות הולכים לימינה או לליכוד וכנ"ל לגבי המפלגות החרדיות. הדבר היחידי שאסור לעשות זה לזרוק קולות לפח או לתת אותם לשמאל ולערבים כאשר מצביעים למפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה או ספק אם תעבורנה את אחוז החסימה".

מה את עונה לראש הממשלה שטוען שהבית של הציונות הדתית הוא דווקא במפלגה שלו.

"צריך לחלק את זה לשניים. בסוגיית הימין – נכון יש בליכוד חברי כנסת טובים שנמצאים ימינה מנתניהו ולא פחות ימניים ממני, אבל הכוח שלהם מוגבל בגלל שהם בתוך הליכוד והם בעצמם אומרים את זה. אני מנהלת את שדולת ארץ ישראל בכנסת כבר מעל 10 שנים. שמעתי את זה מהם פעם אחר פעם. שהם זקוקים לכוח הימני שמחוץ לליכוד כדי להצליח בתוך הליכוד".

"בהיבט של הציונות הדתית, שזו תפיסה יותר רחבה מאשר ימין או שמאל - חברי כנסת מהציונות הדתית שנמצאים בליכוד לא יכולים לפעול או להשפיע בסוגיות דת ומדינה. היכולת שלהם להשפיע בנושא הזה היא אפס. ח"כ חוטובלי לא דתייה פחות ממני אפילו בגרם, אבל היכולת שלה לפעול בזירה הדתית אפסית בגלל שהיא נמצאת במפלגה שהיא במובהק חילונית. זאב אלקין, יולי אדלשטיין וחוטובלי משפיעים יפה מאוד בהיבט של ימין או שמאל אבל גם זה מוגבל בגלל שהם בתוך הליכוד".

נתניהו הבטיח להסדיר את השוק בחברון. את אופטימית?

"נמאס לשמוע מנתניהו רק מילים בהקשר הזה. מונח במגירה של נתניהו מכתב לראש עיריית חברון שהוא כזכור רוצח עם קבלות. במכתב הזה כתוב שישראל לוקחת מידיו של ראש עיריית חברון את השוק, ובונה בו שכונה יהודית גדולה, כי אלה אדמות יהודים. צריך לשלוח את המכתב הזה. לא לדבר, פשוט לשים בול ולשלוח".

"אם נתניהו אמר בראיון אתכם שהוא קורא פרשת שבוע עם הבן שלו, אני מציעה לו לקרוא את הפסוק על "האיש אשר לא יבנה את בית אחיו". קול דמי אחינו שנשחטו ונרצחו על האדמה הזאת זועקים מאדמת השוק בחברון וראש ממשלת העם היהודי צריך לבנות את הבית של היהודים האלה שנרצחו. זה דבר פשוט וקל. למה צריך לדבר על זה כל כך הרבה? למה צריך לחכות עשרה חודשים? מדובר במכתב שעבר את כל האישורים המשפטים. זה בלתי נסבל שהוא לא נשלח".

את מצטערת שזעמת על נתניהו במהלך ביקורו בחברון?

"אני לא מצטערת . קול דמי אחינו זועקים ואם הוא לא שומע אותם, אז הוא ישמע את אותה זעקה דרכי. מדובר בביזיון לאומי שנמשך ואסור להשתיק אותו".

סטרוק מבקשת להתייחס גם לאמירותיו הסותרות של ראש הממשלה באשר למפלגת עוצמה יהודית. "הנושא של עוצמה יהודית מאוד כאוב והייתי מעדיפה אותם בתוך הרשימה איתנו כדי שלא נגיע למצב קשה כפי שהגענו. מכיוון שאנחנו במצב קריטי ומה שמונח על כף המאזניים הוא גורל ארץ ישראל ותכנית המאה, אני קוראת למצביעי עוצמה היהודית שאוהבים את ארץ ישראל ולא רוצים לראות אותנו חוזרים לתהליכים של נסיגות וחורבן,לגלות אחריות".

"אנחנו ערב יום הדין של מדינת ישראל ומה שאנחנו נגיד בראש השנה "על המדינות בו יאמר אי זו לחרב אי זו לרעב" - זה גם מה שיוכרע ביום הבחירות. לא פחות. הגורל של המדינה שלנו היקרה מונח על כפות המאזניים ומונח בידיים שלנו ממש. אסור לנו להמר על עתיד מדינת ישראל. אף אחד לא היה מהמר בצורה כזאת על הכסף שלו או הבריאות של בני משפחתו, אז בטח שאסור להמר על גורל המדינה", היא מסכמת.