השלושה בכותל
השלושה בכותל צילום: עמנואל סבו

ספר הילדים החדש של עמנואל בן סבו על שחרור ירושלים, הכותל והר הבית, ''אריות על הגבעה'', ממשיך לעורר עניין, והפעם בקרב בכירי רבני ירושלים.

שלושת הצנחנים ממשחררי הכותל הזכורים מהתצלום המפורסם שבהשראתו נכתב הספר התארחו אצל הרבנים הראשיים שלי ירושלים ואצל רב הכותל וזכו להתעניינות ועידוד רב בעקבות הרעיון להנחלת מורשת הקרבות לדור הצעיר.

השלושה, ד''ר איציק יפעת, חיים אושרי וציון קרסנטי, הגיעו ללשכותיהם של הרבנים יחד עם עמנואל בן סבו עצמו ובהמשך הגיעו גם ללשכת ראש העיר, משה לאון.

הרב שלמה עמאר שמע מהשלושה בהתרגשות את סיפורי ההקרבה, מסירות הנפש והאמונה. בן סבו מספר כי הרב אריה שטרן גילה בקיאות בפרטי הקרבות במלחמת ששת הימים וסיפר כי היה באותה העת בגזרת רמת הגולן, ואילו הרב שמואל רבינוביץ, רב הכותל, בירך את הצנחנים בני ה-76 שימשיכו לספר את סיפורו של העם היהודי.

הרב עמאר שוחח עם השלושה ועם סבו על חשיבות מצוות "והגדת לבניך", להמשיך להפיץ את סיפור הניסים שאירעו במלחמה, הרב בירך את אורחיו בבריאות טובה ואיתנה.

הצנחן ציון קרסנטי (ציגי) ריגש את הרב כאשר סיפר כיצד בהיותו בן יחיד ואח לשש בנות נדרשה חתימת הוריו כדי שיתגייס לצנחנים. "זייפתי את חתימת ההורים כדי להתגייס לצנחנים", סיפר והוסיף "להוריי נודע דרך אגב על היותי צנחן. אבי, שהיה מפקד בהגנה, נכנס מהיום הראשון של מלחמת ששת הימים לבית הכנסת ולא יצא מבית הכנסת עד היום האחרון למלחמה. אימא סיפרה לי מאוחר יותר שבכל הימים הללו אבי רק שתה מים והתפלל לחזרתי הביתה מהקרב בשלום. כשהגעתי לכותל הרמתי ידיים לריבונו של עולם והתפללתי: 'תחזיר אותי למשפחה שלי בחיים', אלוקים נענה לתפילותיי".

הרב אריה שטרן שיתף את הנוכחים בהיותו לוחם בגזרת רמת הגולן בזמן מלחמת ששת הימים. מנגד שיתפו השלושה את הרב ברגעים הכואבים על המחיר הנורא וכן על רגעי החסד, העוז, האמונה והביחד. הרב שטרן סיפר כי אחד מנכדיו הינו צנחן והביע התרגשותו מבקשת הצנחנים ''כבוד הרב תפעל לאחדות עם ישראל, לקרוב לבבות בשגרה, לא רק כשאנחנו במלחמה''.

עם הרב עמאר
צילום: עמנואל סבו
עם הרב שטרן
צילום: עמנואל סבו

עם רב הכותל, הרב רבינוביץ'
צילום: עמנואל סבו
הארבעה עם ראש העיר, משה לאון
צילום: עמנואל סבו
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו