יש דברים שעדיף לראות מרחוק
יש דברים שעדיף לראות מרחוק צילום: iStock

הטבע לא מפסיק להפתיע כל פעם מחדש. חוץ מהשקיעות המרהיבות שאליהן כבר התרגלנו, יש גם תופעות טבע שככל הנראה מעולם לא שמעתם עליהם. ריכזנו עבורכם מספר תופעות מדהימות ומוזרות שלא תאמינו שקיימות במציאות.

האבנים המתגלגלות

כידוע, אבנים ממש לא אמורות להתחיל לשוטט לבד, אבל מסתבר שיש כאלו שמחליטות לזוז באמצע הלילה מבלי שאף אחד ייגע בהם. התופעה התגלתה כבר לפני עשרות שנים, כאשר חוקרים הבחינו באבנים במדבר שזזו מאות מטרים ממקום למקום במהלך הלילה. הדבר היה תעלומה במשך שנים, אבל לפני כחמש שנים גילו החוקרים שהאחראית לתזוזת האבנים היא שכבת קרח הקופאת בקור המדברי מתחת לאבנים ועוזרות להן לעשות סקי על החולות.

שמש כפול שלוש

אם לפעמים אתם מרגישים שאין לכם מספיק תאורה בחדר, אולי תחכו לרגע שבו יהיו שלוש שמשות בשמיים. התופעה שמכונה שמש פאנטום או כלבי השמש, מתרחשת בעיקר במקומות קרים מאוד ובמיוחד בקוטב הצפוני, ויוצרת תחושה שהתווספו לשמש הרגילה עוד שתי שמשות חדשות (או כלבי שמירה) בצדדים. השמשות החדשות הן בעצם השתקפות של קרני השמש הרגילות בגבישי קרח הנמצאים באטמוספירה שיוצרים אשליה של שמשות נוספות, שכנראה שלא באמת יוסיפו לכם יותר אור בחדר.

רואים כפול שלוש
רואים כפול שלוש צילום: iStock

הענן הכי מפחיד שתראו היום

גם אם אתם מסתכלים מדי יום לשמיים, כנראה שעדיין לא ראיתם ענן כזה. ענני גליל (או ענני צינור) הם עננים ארוכים בצורת גליל שיכולים להימתח לאורך של מאות קילומטרים. הענן המגולגל נוצר כתוצאה מרוחות חזקות הנושבות לכיוונים מנוגדים שיוצרים את הצורה הסיבובית של הענן. הענן אולי נראה מפחיד, אבל נעלם כעבור מספר שעות ולא גורם לסערות מיוחדות.כמו טורנדו- רק במים

טורנדו של אוויר אתם מן הסתם כבר מכירים, אבל מה עם טורנדו של מים? כאשר מערבולת רוחות נוצרת מעל הים, היא מעלה איתה עמוד של מים שיכול להגיע לגובה של עשרות מטרים באוויר. נד הים הוא תופעה יחסית נדירה שמתרחשת בעיקר באזורים שליד קו המשווה אבל פעם אחת היא הגיעה לבקר אפילו אצלנו בחיפה. נד המים נעלם כעבור זמן קצר, אז אם אתם שטים בים ורואים לפתע עמוד מים ענקי מולכם, מומלץ לצלם במהירות.

להבות וברקים

התפרצות הר געש היא תופעה מרתקת בפני עצמה, אבל כאשר מצטרפים אליה ברקים- היא כבר ממש מדהימה. לא מדובר כאן בסתם צירוף מקרים בין פגיעת הברק והתפרצות הר הגעש, אלא בברקים שיוצר הר הגעש עצמו. בעת התפרצות הר געש, נוצר בשמיים מתח חשמלי הנובע ככל הנראה מהגזים והלבה שיוצאים מההר, ומתח זה מתפרק בצורה של ברקים באורך של קילומטר ויותר. במידה ואתם איכשהו נתקלים בתופעה בחיים האמיתיים- מומלץ לברוח מהמקום במהירות האפשרית, את ההתפרצות עדיף כבר לראות דרך המסך.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!