"האויב יפגוש עוצמת אש יוצאת דופן"

הרמטכ"ל כוכבי נאם בטקס ההתייחדות עם חללי התותחנים, "השתנות האויב מחייבת אותנו לערוך שינויים והתאמות במבני הכוחות ושיטות הלחימה"

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ב באלול תשע"ט

הרמטכ"ל בטקס. הערב
הרמטכ"ל בטקס. הערב
צילום: דו"צ

טקס ההתייחדות השנתי לזכר חללי חיל התותחנים נערך הערב (חמישי) באנדרטת הזיכרון "בית התותחן" שבעיר זיכרון יעקב.

הטקס נערך במעמד הרמטכ"ל אביב כוכבי, מפקד זרוע היבשה, אלוף יואל סטריק, קצין תותחנים ראשי, תת-אלוף אבירם סלע, המשפחות השכולות, חיילי ומפקדי החיל בעבר ובהווה.

כוכבי אמר בטקס, "אנו מתאספים כאן יחד שנה אחר שנה ומתעקשים למצוא מילים שבאמצעותן אפשר להציע נחמה או להקל על הגעגוע. אין מילה שבכוחה להקהות את כאב האם שבנה לא שב מן הקרב, את תחושת האובדן של האח על אחותו שנפלה, את כאב הלב שנסדק כל פעם שתמונות יקירכם ניבטות מדפי האלבום".

"בערב זה, כבכל ימות השנה אנו זוכרים את הנופלים, אך הפעם באופן מיוחד, וזוכרים גם את חובתנו להשבת חיילנו השבויים והנעדרים, וביניהם לוחם חיל התותחנים, סמל-ראשון גיא חבר. לא נחדל ממאמצינו למלא חובה זו ואני מחזק את ידיהן של המשפחות הכואבות", הוסיף כוכבי.

לדבריו, "בעשורים האחרונים השתנה האויב והפך מחוליות גרילה לצבאות של טרור. הוא מאורגן בגדודים ובחטיבות, מחומש בטילים, רקטות ואמצעי לחימה מתקדמים, פועל מתוך מרחבים אורבניים צפופים, בחסות אוכלוסייה אזרחית המהווה מבחינתו שכפ"ץ חי. השתנות האויב מחייבת את צה"ל לערוך שינויים והתאמות במבני הכוחות ושיטות הלחימה כך שהמרחב העירוני לא יהיה מגן לאויב. עוצמת האש אותה יפגוש האויב במערכה הבאה תהיה יוצאת דופן וגם המדינה עצמה, זו שמאפשרת לטרור להתבסס בשטחה, תוגדר כאחראית ותישא בתוצאות".

"על צה"ל מוטלת החובה המוסרית להגן על אזרחי המדינה מפני צבאות הטרור הסובבים אותו וכאשר העורף הישראלי מאוים על ידי אלפי טילים ורקטות, לא נהסס לתקוף בעוצמה כדי לסכל את האיומים. נתקוף ונשמור על ערכינו, אבל חלק מרכזי מאותם ערכים הוא הצורך להגן על אזרחנו. זהו אתגר לצה"ל כולו ואתגר לחיל התותחנים, שיש לו תפקיד מרכזי במלחמה", ציין כוכבי.

"אתם, לוחמי החיל ומפקדי החיל, מהווים חלק בלתי נפרד מהחוד הלוחם של צבא ההגנה לישראל, מכשירותו ועוצמתו בשגרה, בחירום ובמלחמה, אני מכיר רבים מכם, אני מכיר היטב את היחידות, אני סומך עליכם ובוטח בכם. משפחות יקרות, גם בתקופת החגים הקשה עבורכם ולאורך כל ימות השנה, מפקדי צה"ל וחייליו יוסיפו להיות לכם למשענת, לתמוך בכם תמיד ולמלא את המשימה שבשמה יקיריכם נפלו. אני מחזק אתכם, מחבק אתכם ומצדיע ליקיריכם. אני מאחל לכם ולכל הנוכחים כאן שנה טובה", חתם הרמטכ"ל את דבריו.