טיול ליום הבחירות: אל מרומי הגלילקובי פינקלר

הדרך המתפתלת, העולה למרום הגליל, היא אחת הדרכים היפות בארץ. הכל מסביב ירוק, האויר צלול ואפילו בצהרי היום, הבל האדים העולה מימת הכנרת הנשקפת מעבר לרכסי ההרים, לא מקלקל את הראות הנפלאה ואת יופיו של האזור.

בשלהי הקיץ, כשהלחות המעיקה עדיין שוטפת כל חלקה טובה ברחבי הארץ, בהרי הגליל הכל נראה אחרת. כמעט בכל פינה בה נוסעים ניבטות שורות ארוכות של כרמים מרהיבים.

תוסיפו לכך את השקט והשלוה האין סופית, ותקבלו טיול וחופשה אמיתית. לא צריך בכלל לחשוב על חו"ל. הכל כאן קרוב, זמין ואיכותי. בלי הדוחק של נמלי התעופה, בלי העומסים בכבישי החוף והמרכז.

תחילה למורשת וציונות דתית במצודת ביריה.

בגובה של 910 מטר עם אוויר פסגות צלול כיין בלב ליבו של יער ביריה, שוכנת לה 'מצודת ביריה' שמספרת את סיפור המחלקה הדתית של הפלמ"ח.

מצודת ביריה
מצודת ביריהצילום:קובי פינקלר

ביריה הוקמה על אדמת קק"ל, אדמות שנרכשו עוד בשנת 1908 בידי הברון רוטשילד כדי ליישב את הגליל. בינואר 1945 עלו למקום חברי המחלקה הדתית של הפלמ"ח חניכי בני עקיבא שעבדו בשירות קק"ל ועסקו בהכשרת קרקע ובנטיעת יערות. שנה לאחר עלייתם למקום, גילו הבריטים בסליק שבמקום נשק שהחביאה יחידת הפלמ"ח. הם אסרו את 24 החברים והשתלטו על המצודה.

שבועות אחדים לאחר מכן, בלילה גשום וסוער, עלו 3,000 אנשים עמוסי משא כבד והקימו את ביריה ב' – נקודה עברית חדשה בשכנות למצודה. הבריטים המופתעים תקפו את ההיאחזות החדשה, הרסו את מבניה וניסו לכלוא את אלה שנותרו בה. מאות מאנשי האזור העפילו אליה שוב והחלו בפעם השלישית בבניית ביריה.

את הסיור במצודה ובסביבותיה כדאי להתחיל בתצפית מרהיבה לעבר רכס הרי מירון, רכס הרי נפתלי, עמק החולה והחרמון. באופק, הכפרים השיעיים של דרום לבנון ובמרכזם מרון אה- ראס. למרגלותינו, יער ביריה, היער הנטוע השני בגודלו במדינה שרוב רובו נטוע אורנים, ברושים, וארזים.

משם נצעד קלות למרכז מבקרים מרתק המתעד את תולדות האתר והמאבק להתיישבות טרום הקמת המדינה. במקום מוצגים מהתקופה, הסליק, סמל בני עקיבא, כיאה לימים הראשונים שם, צילומים וסרטון, ומגדל תצפית הצופה לאזור רחב.

סמל בני עקיבא
סמל בני עקיבאצילום:קובי פינקלר

משם נעשה דרכנו לאגם חי יראון.

"וחותם יד כל אדם בו"- טיול אל בעלי חיים מוחתמים.

תפילת "ונתנה תוקף" בתפילת ראש השנה, מקנה ביטוי אשר אליו נשים את פעמינו בטיול. "וחותם יד כל אדם בו" כך מתפללים, ובאגם חי יראון- גן חיות ייחודי מיישמים את הביטוי הזה הלכה למעשה , חתימה ,בין בעלי חיים לבני אדם.

מדובר, בבעלי חיים, אשר עם לידתם מורגלים הם בבני אדם, ממש כמו תינוק בן יומו.

בעלי החיים אשר נולדו כאן, עוברים החל מרגע לידתם, תהליך של החתמה. בפינת החי הגדולה, ניתן למצוא בעלי חיים אשר כל ילד , נער ונערה ואפילו מבוגרים יכולים להאכיל מכף היד וכולם שמחים למגע יד האדם. בפינה אחרת, אפשר לגשת לאיילים, לעפרים הקטנים ,ללטפם, להאכילם ממתנת השדה והם בתמורה יפערו את פיהם כתינוק המואכל על אביו או אימו.

האכלת חוטמנים
האכלת חוטמניםצילום:קובי פינקלר

באגם החי ביראון, אגם שכולו מים טבעיים, ברבורים, שקנאים ובעלי חיים ימיים,השטים בתוך המים, גולת הכותרת? האכלת ברבורים תוך כדי שיט באגם. מקבלים חופן של לחם יבש, שרים, גה גה גה ומיד להקת הברבורים שטה בעקבותיך תוך כדי הנאת המבוגרים והילדים והנעת הסירה.

שיט באגם
שיט באגםצילום:צילם: קובי פינקלר

עכשיו נותר גם לכם, לחתום את השנה בחותם של בעלי חיים. בחוץ, לאמות מצומרות ,ואפילו צפור האהבה תעניק מבט חשוב לכל מי שידבר עימה. בחג הסוכות תהיה במקום סוכה כשרה שתעמוד לרשות המבקרים ואפשר גם להזמין אוכל כשר בתיאום מראש בתיאום עם מנהלי המקום שכולה בחיק הטבע למול הרי הלבנון ומטעי הקיווי. טל .04-6868304 .

ועכשיו צריך לאכול ולישון. אז סרנו לצפת ולהר כנען אל פנינת האוכל היהודי במנדיס, ופנינת הלינה בהר כנען.

ברחוב ירושלים, לא הרחק מעירית צפת ממוקמת מסעדת 'מנדי'ס' שהינה מסעדה יהודית בשרית כשרה למהדרין המציעה טעמים אירופאים משובחים מהמטבח היהודי. אשר ראטה, חסיד קוסוב הוא הבעלים. מעולם לא טעמנו כזה אוכל משובח. וזו רק מקצת שבחו. המחירים זולים אבל העיקר הוא האוכל: גלי אמיתי, גפילטא ממולא היטב, פלפלים משובחים, חמין משובח, קיגל ירושלמי צפתי ומנות מעוצבות.

מנה מעוצבת
מנה מעוצבתצילום:קובי פינקלר

הוסיפו לכל את הכשרות המהודרת ביותר ואפילו את שליחת כל מצרכי השבת עד למקום האירוח וקיבלתם תפריט מושלם.

במהלך ימות השבוע המקום מתפקד כמסעדה לכל דבר ובימי שישי מתקיים במקום ממל, העונה לשם טעמא, יריד ענק שניתן כאמור למצוא בו את כל מאכלי שבת . בקרוב יפתחו כאן מרכז חדש הכולל מסעדה, אולם אירועים ומרכז לאוכל היהודי . ירושלים 29.לפרטים 077-4108002

והיכן לנים? בהר כנען במלון בוטיק "וילה גליליי".

21 חדרים מעוצבים בסגנון כפרי וכולם לנוף הגלילי ממרומי הגליל. בנוסף, תוכלו ליהנות ממטבח גלילי איכותי בניהולה של שושי שבכל בוקר יוצאת להביא מוצרים טריים ובודקת כל ירק במו ידיה.

וילה גליליי
וילה גלילייצילום:קובי פינקלר

במהלך השבוע ,חדר האוכל מגיש לאורחי המלון ארוחות בוקר עשירות ומגוונות הכוללת מאכלים טריים ומאפים בעבודת יד. ובשבת טועמיה חיים זכו. ארוחות שבת משובחות. סמוך למלון מספר בתי כנסת , גם אשכנזי, גם חב"ד גם ספרדי. כולם ימצאו את מבוקשם. גן עדן אמיתי. 04-6999563