עליה דרמטית בפיטורי נשים חרדיות

על פי נתוני שירות התעסוקה, תופעת מפוטרי הקיץ הולכת ומתרחבת. רוב הנשים המפוטרות - נשים חרדיות.

מיכל לוי , ט"ו באלול תשע"ט

עליה דרמטית בפיטורי נשים חרדיות-ערוץ 7
לשכת התעסוקה בירושלים
צילום: פלאש90'

שירות התעסוקה התייחס בסוף השבוע האחרון לתופעת 'מפוטרי הקיץ'. במסגרת נתונים שפרסם מתברר כי חלה עלייה מדאיגה של 17% במספרם של מפוטרי הקיץ ביחס לשנה שעברה ועלייה של 26% ביחס ל-2017.

על פי הנתונים, בין ה-20 ליוני 2019 ועד לסוף אוגוסט 2019 התייצבו בלשכות התעסוקה ברחבי הארץ 20,895 איש ואישה שציינו שעבודתם הופסקה, אולם הם צפויים לחזור למקום עבודתם לאחר חופשת הקיץ. זה מעיד על עלייה מדאיגה של 17% ביחס למספר מפוטרי הקיץ בשנה שעברה, אז עמד מספרם על 17,408.

התופעה נפוצה לרוב במערכת החינוך בחודשי הקיץ (יוני, יולי ואוגוסט), ובכך נמנע המעסיק מתשלום עבור רצף תעסוקתי ותשלום השכר החודשי מוחלף במערכת דמי האבטלה.

לדברי רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה, רוב המפוטרים הן נשים חרדיות. "מסיכום נתוני תקופת הקיץ עולה כי תופעת 'מפוטרי קיץ' מתרחבת מזה כמה שנים. מהנתונים עולה כי 90% ממפוטרים אלו הן נשים, ומפילוח הלשכות ניתן לראות כי הן באות מהמגזר החרדי – נתון מדאיג המעיד על פגיעה נוספת בשכבות המוחלשות.

"על מנת להקל על המפוטרים הודענו בתחילת הקיץ כי הם יכולים להתייצב בלשכות התעסוקה רק פעם אחת במהלך התקופה. אני קורא למעסיקים לשמור על זכויות עובדיהם ולפעול על מנת לצמצם את התופעה".