נשות אמבש: תנו להיפגש אתו

נשותיו של דניאל אמבש מגישות ערעור על מניעת מפגשים עמו. אחת הנשים מספרת ומזכירה: כשמדובר בבדואים או בפוליאמוריה זה עובר בשתיקה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ו באלול תשע"ט

נשות אמבש: תנו להיפגש אתו-ערוץ 7
נשותיו של אמבש
צילום: יח"צ

נשותיו של דניאל אמבש מערערות היום על החלטת בית המשפט שלא לאפשר להן להיפגש עמו בכלא. בראיון ליומן ערוץ 7 מספרת שירן אמבש, אחת מנשותיו של דניאל, על הערעור וקובעת כי בתל אביב היו קוראים לחייהן המשותפים עם דניאל פוליאמוריה והדבר היה מתקבל בקריצת עין, כמו גם במגזר הבדואי.

לדבריה של אמבש היא וחברותיה למבנה המשפחתי המשותף עם דניאל עוברות "שמונה שנים של עיוות דין במשפט מול בן זוגנו דניאל אמבש. עברנו מסכת של אלימות מצד המדינה. זה נגד זכויות אדם מה שעושים לנו. אי אפשר לתאר. איך יתכן שמונעים מכל אחת מאיתנו להגיע לביקור שכל אסיר מקבל כזכות אלמנטרית לפגוש את בני משפחתו. לדניאל אמבש נמנעת הזכות הזו".

ממשיכה שירן ומספרת: "אנחנו מעבירות עתירות כבר כמה שנים לבתי המשפט. ניסינו בדרכים אחרות דרך עובדים סוציאליים של הכלא ודרך שב"ס, ודוחים אותנו בכל דרך אפשרית ולא נותנים תשובה אמתית. כרגע התשובה היא שהוא מסכן אותנו ואת בני משפחתנו, מה שהכי מופרך שיכול להיות. בית המשפט ומוסדות המדינה רוצים להרוס לנו את החיים ולפרק לנו את המשפחה. הילדים שלנו עברו ועוברים התעללות קשה, הסתה והפחדה מהמדינה בגלל אורח החיים שבחרנו בו. אנחנו, הנשים, הקמנו את המשפחה הזו".

"מאשימים את דניאל בעבדות נפשית למרות שאנחנו שבחרנו לחיות באופן הזה. לא יאומן שבעידן המודרני כשנשים מחליטות שהן רוצות לחיות יחד ולחלוק בן זוג משותף וחיים משותפים בעבודה משותפת עם תיאטרון שהקמנו ועשינו דברים יפים ביחד הורסים את המשפחה בשקרים נבזיים כשאומרים שדניאל התעלל בנו, שאנחנו התעללנו אחד בשני, קראו לנו 'כת סדיסטית'. זו בושה וקלון למדינת ישראל".

על המעשים שבהם הואשם והורשע דניאל אומרת שירן כי "הכול שקר גורף. לא היו לא תלונה לא ראיות ולא עדים. לכן העבירו את הילדים שלנו מכות, איומים והפחדות בחדרי החקירות. עורכי הדין שלנו לא מקבלים את החומרים על מה שהילדים עברו. רדו בילדים באלימות מינית נפשית ופיזית בחדרי החקירות כדי לשתול גרסה נגד אבא שלהם, כדי להרשיע הרשעת שווא. גם בן של משפחת פשע לא לוקחים כדי להרשיע את האבא. כאן לא הייתה שום עבירה. יש כאן הרשעת שווא, עלילת דם ושפיכות דמים של בית המשפט, עינוי דין נורא כשלא נותנים לנו לבקר אותו. יש כאן משהו מגמתי נגדנו ונגד דניאל. רוצים לפרק את הדבר הזה שאנחנו החלטנו לחיות בו. המדינה אוסרת עלינו לחיות יחד. לא פגענו באף אחד".

בדבריה מציינת שירן אמבש כי נשותיו של אמבש לא התחתנו אתו והן מוגדרות כעת כ'ידועות בציבור' ובפיה הן נחשבות לקבוצת חברות שחיות עם אמבש ביחד. "קיבלנו הכרה במדינה לאחר הוכחת משק משותף, הוגדרנו כידועות בציבור כדי שנוכל לקבל ביקורים. אנחנו מוגדרים כחברים".

בטענותיהן מעלות ומזכירות נשותיו של אמבש את מציאות החיים במגזר הבדואי ובתופעת הפוליאמוריה המקבלת מבנה משפחתי המקבל ריבוי בני זוג, ולעומת זאת למציאות החיים שלהן המדינה מתנגדת ונאבקת נגדה.

"אורח החיים שלנו הוא חידוש. אני לא חושבת שיש עוד משפחה שחי באופן שאנחנו חיינו. אני יודעת על עוד משפחות שכמה נשים חיות עם איש אחד, אבל אנחנו עשינו משהו אחר וחדש. אנחנו משפחה של אנשים שחיה יחד, הסתובבנו יחד עם תיאטרון נודד וצברנו אוהדים וזה מה שהפחיד את המדינה שמא זה יתן לגיטימציה לסיפור כזה. גם אם עשינו דבר חדשני אני לא חושבת שכל אחד יכול לחיות כך. מה שמתאים לי לא בהכרח מתאים לאחרת. המבנה שהקמנו הוא המבנה שלנו והמדינה מוכרחה לכבד ולקבל בסובלנות את אורחות החיים של כל אדם לפי מה שטוב לו".

לדבריה "הרבה אמרו לנו 'אם הייתם חבורה של היפים סטלנים היה טוב יותר, אם הייתם מגדירים את זה כזוגיות פתוחה זה היה מגניב, אבל בגלל שיש לכן כיסוי ראש ואנחנו 'נחנחים' היחס שונה'".

"היו לנו כמה בתים ובחלק גרנו בשכונה חרדית. חלק מהחרדים סביבנו לא אהבו את אורח החיים של הנחנחים ואת המוסיקה והקפיצות מסביב וקראו למשטרה. היו שמועות סביבנו ועשו עלינו תכניות בטלוויזיה, השוו אותנו לגואל רצון ועשו לנו שפיכות דמים ונעצרנו בהאשמות שווא שדניאל יושב עליהם ועכשיו נכנס לשנה התשיעית. יש לנו ראיות לחפות, ולהם חוץ מעדי שקר שחזרו בהם מעדותם אין להם כלום. העדים אומרים שהם שיקרו כי איימו עליהם. הבן של דניאל לא מבין למה לא שומעים את העדות החוזרת שלו, איימו עליי והאשימו באונס ואיימו בישיבה בכלא".

על החיים כיום מספרת שירן כי הארבע שנותרו כנשותיו של דניאל חיות יחד, כאשר השתיים האחרות קיבלו גט מדניאל. "אחת הפכה לעדת מדינה אחרי שהייתה בצינוק ואיימו עליה שייקחו לה את הילדה לאימוץ. היא נשברה והיום היא יוצאת נגדנו. אישה נוספת הייתה עדה להגנתו ואחרי שיצאה לתקשורת על הרשעת השווא נמאס לה להיאבק והחליטה להמשיך בחייה. אנחנו, הארבע שנותרו חיות ועובדות ביחד, הוצאנו יחד ספר והקמנו מפלגת קמ"ה, קידום מעמד הפרט, מתוך העוולות שעברנו אנחנו במקשות לפעול למען אזרחים אחרים".

על רעיון הפוליאמוריה והמבנים השונים של משפחות אומרת שירן: "אנשים מתנסים בחיים כדי לראות מה מתאים להם. הכול חלק מחיפוש איך טוב לי לחיות. אנשים רוצים לחיות בשמחה ואהבה ולהתקדם בחיים. אני לא שופטת החלטות של אחרים לחיות איך שהם רוצים. כל אדם שונה בחייו וגם אנחנו שונות אחת מהשנייה. המדינה צריכה לכבד ולאפשר לכל אדם לחיות איך שהם רוצים".

לפי שעה שירן אינה מכירה מענה ראוי של המדינה להבדל בין המקרה שלהן לבין המציאות בחברה הבדואית, שם ריבוי נשים וגבר אחד מתקבל בהעלמת עין של המדינה. כאמור, היום, הוגש הערעור של ארבע הנשים על קביעת בית המשפט ולפיה לא ייפגשו עם דניאל.