הסיירת של השירות הלאומי

הן מכירות כל הר, תצפית וסלע בארץ, הן מטיילות מהגולן עד אילת - בואו להכיר את בנות השירות הלאומי של ארגון אשכולות

ערוץ 7 , ט"ז באלול תשע"ט

לחנך ולהשפיע על קהלים רבים ומגוונים לאהוב ולהכיר את הארץ. חן הללי, בת שירות לאומי במרכז סיור ולימוד "בשבילנו" של אשכולות מספרת, "להיות מדריכת טיולים זה לשלב בין ארץ ישראל, עם ישראל, תורת ישראל, ואהבת ישראל".

טיול סביב שרידים עתיקים במירון או טיול בנחלים ונקודות התצפית, וכמובן סיורים עירוניים הם חלק מהשגרה של בנות השירות הלאומי במרכזי אשכולות. ארגון אשכולות המוכר על ידי אגפי תרבות יהודית, של"ח-מנהל חברה ונוער והשירות הלאומי במשרד החינוך, מאגד כ- 30 מרכזים חינוכיים בשני מסלולים: 18 מרכזים במסלול סיור ולימוד ו-12 מרכזים במסלול התודעה הישראלית.

תכנית ההכשרה של מסלול הסיור והלימוד הנוגעת בעולם הטיולים והמסעות החינוכיים נחשבת לאחת התוכניות המבוקשות בעולם השירות הלאומי. מדובר בתכנית יוקרתית, יש שיאמרו "הסיירת של השרות הלאומי", המשלבת שירות חוויתי ומשמעותי באחד מכ-18 מרכזי הסיור והלימוד (מסו"ל).

רק בתוך מערכת החינוך בנות השירות של מרכזי אשכולות מדריכות כמיליון ימי הדרכה בשנה המשלבים את הדור הצעיר, לצד מאות אלפי סיורים והדרכות למפקדי צה"ל, משפחות, אזרחים וותיקים ועוד. ההדרכה משלבת חינוך לאהבת הארץ, לחדוות הטיולים ולחיבור למורשת.

אדיר וישניה, מנכ"ל ארגון אשכולות: "לבנות השירות שליחות לאומית משמעותית. הבנות מנהיגות את חוד החנית של השירות הלאומי בישראל. לא פחות. מדהים לפגוש קהלים שלמים שמתאהבים בארץ מחדש לאחר ההדרכות של בנות השירות. אנו מאמינים שדרך שירות לאומי ערכי ומשמעותי אפשר להשפיע ולהביא לשינוי חברתי, לחינוך לאהבת הארץ ולהחזרת קהל המטיילים אל שביליה היפים של ארץ ישראל המשלבים סיפורי תנ"ך, ציונות ומורשת קרב".

בנות השירות הלאומי של מרכזי אשכולות נדרשות לשירות לאומי משמעותי עם התחייבות לשנתיים בתפקיד כמדריכות טיולים. יצוין כי בתום תקופת השירות בת השירות יוצאת עם מקצוע מוכר ביד, ויכולה במקביל למחשבות ובניית עתידה, להמשיך ולהשתלב בהדרכות טיולים ואף להתקדם במערכת כמדריכה בוגרת, ואף כעבור כמה שנים אולי כרכזת הדרכה ומנהלת מרכז סיור ולימוד.

טקס סיום לסדנת חיבור לארץ במצדה
צילום: ארגון אשכולות

בימים אלה מסתיים קורס נוסף בו הוכשרו 57 מדריכות להדריך טיולים ומסלולי טבע ברחבי הארץ. הקורס המקצועי המקיף ביותר בהכשרת השרות הלאומי. במשך תקופה של כ3 חודשים, נכנסות המדריכות הצעירות לתהליך למידה אינטנסיבי. לומדות את תחומי ההדרכה השונים- ידיעת הארץ, גיאוגרפיה, בוטניקה, היסטוריה ועוד.. יוצאות להכיר את השטח ואת מסלולי הטיול, מתעמקות בתחום הפדגוגיה והמתודיקה. קמות מוקדם בבוקר מטיילות ולומדות מזריחת החמה ועד (כמעט) צאת הנשמה, כבר אמרנו שאין רגע דל?

דוד פלבר, מנהל האגף לשירות לאומי במשרד החינוך שביקר בקורס: בנות השירות הלאומי מתנדבות לשליחות חברתית במגוון תחומים. פגשתי בקורס קבוצה מרשימה ואיכותית של בנות שרוצות להתנדב בתחום מורשת וידיעת הארץ שהוא חשוב ומאתגר במיוחד. מדובר במחויבות לשירות של שנתיים ובקורס ארוך ומקצועי שמתחיל כבר בקיץ טרם השירות. המדריכות נושאות באחריות גדולה להוביל לבד בשטח את התלמידים ולהטמיע בהם ערכים של אהבת הארץ ומורשת ישראל".

רוני יורב, בת שירות במרכז סיור ולימוד שומרון מבית אשכולות מספרת כי תמיד חלמה להכיר את הארץ ולהיות מדריכת טיולים: "אין אהבת הארץ בלי ידיעת הארץ. אני מאוד אוהבת את הארץ, ותחילה היה לי מוזר לאהוב משהו בלי לדעת עליו. את האהבה מתוך ידיעה ורצון לדעת המגיע מאהבה אני רוצה להנחיל גם לאחרים. אני יודעת שזה משמעותי במיוחד מגילאים צעירים".

אשכולות הצליחה לאתר בוגרת מיוחדת במינה ששירתה כמדריכת טיולים בבית ספר שדה שער הגיא מבית אשכולות- ח"כ עידית סילמן, מנהיגה מובילה בציונות הדתית. לאחרונה נפגשה ח"כ סילמן עם הבנות וסיפרה להן חוויות מהשירות שלה וחיזקה את הבנות בהחלטה לבחור שירות לאומי משמעותי כזה: "היום כולם לומדים סייבר, וחמש יחידות מתמטיקה ואנגלית, כולם יכולים ללכת ללמוד באוניברסיטאות הכי טובות וכשאני הייתי צריכה לקבל עובדים למקום העבודה, בסופו של דבר מה שהיה משנה זה הריאיון האישי. ואיפה לומדים את זה בצורה הכי טובה, במה שאתן עושות היום. גם ללמוד חומר, גם לדעת איך להעביר אותו, לדעת לעבור נושאים ולדלג על מכשולים, זאת יכולות לחיים מאוד חשובות. אתן צריכות להסתכל על המקום שאתן נמצאות בו כזכות, אתן נמצאות במקום טהור בו אתן מביאות את האמת שלכן, את הקול שלכן".

קורס ההכשרה מכין את הבנות גם לחיים עצמאיים והתמודדות עם אתגרים. שירה ארביב בת שירות במרכז סיור ולימוד בשבילנו מספרת כי בנוסף להדרכת טיולים היא למדה בקורס בעיקר על עצמה: "מעבר לחומר הלימוד הפרקטי הנלמד בקורס הבנתי שיש לי כוחות, ושאני יכולה להתמודד עם מצבי קצה מורכבים, ועם קושי שהוא בעיקר מנטלי. במבט לאחור על הקורס אני לא מבינה איך עשיתי את זה. אבל עובדה שעשיתי! וזה מחזק מאוד לדעת שאני יכולה.

"אשכולות" מהווה ארגון גג חינוכי מוביל לכ- 30 מרכזים חינוכיים- 18 מרכזים במסלול סיור ולימוד ו-12 מרכזים במסלול תודעה יהודית-ישראלית. המרכזים, שלחלקם בתי הארחה, פרוסים בכל רחבי הארץ מהגולן ועד אילת, ומפעילים מערך של הדרכות עם היקף פעילות רחב: מדי שנה כמיליון ימי טיול ופעילות חינוכית רק בתוך מערכת החינוך. פעילות נוספת מועברת למגוון אוכלוסיות וקהלים: מבוגרים, משפחות, מפקדי צה"ל ועוד.

הפעילות מתבצעת ע"י המרכזים במסגרת טיולי טבע, סיורים עירוניים, סדנאות, סמינרים, הצגות ופעילות חינוכית מגוונת בזיקה למקורות ישראל, ידיעה ואהבת הארץ ומורשת עם ישראל. בפעילותם מהווים המרכזים "בית יוצר" לעיצוב תודעה יהודית-ציונית-ישראלית.

המיון לשירות הלאומי למרכזי אשכולות יתבצע בנר שמיני של חנוכה, בתאריך 30/12, ב' בטבת ביום מיונים מיוחד ומרוכז, המפורסם מראש לציבור באמצעות אתר אשכולות וכלי התקשרות.

לפרטים באתר האינטרנט של אשכולות