נס סטטיסטי
לוחמים מצילים חיים

בתוך חצי שנה, ארבעה לוחמים מאותה פלוגה חרדית בצנחנים תרמו מח עצם לחולי סרטן שאליהם נמצאו מתאימים

ערוץ 7 , ט"ז באלול תשע"ט

לוחמים מצילים חיים-ערוץ 7
עזר מציון
צילום: עזר מציון

המאגר הלאומי למח עצם של "עזר מציון" אשר הוקם בשנת 1998, מכיל קרוב למיליון תורמים פוטנציאליים ועד היום בוצעו מתוכו מעל 3,200 השתלות מצילות חיים.

כדי להצטרף למאגר נדרש מתן דגימת רוק פשוטה. בשנת 2005 נחתם הסכם בין "עזר מציון" לצה"ל שבמסגרתו כל חייל ביום גיוסו יכול להצטרף למאגר התורמים הפוטנציאליים כחלק משרשרת החיול בבקו"ם.

כיום מתבסס המאגר בעיקר על צירוף החיילים המתגייסים לצה"ל, וממש בחודש האחרון נרשם ציון דרך מיוחד כשנחצה רף 2,000 השתלות מח עצם מצילות חיים מחיילי צה"ל.

הסיכויים להימצא מתאים הם לא גבוהים, אך בחטיבת הצנחנים בפלוגת חץ (חרדים צנחנים) נמצאה התאמה ללא פחות מארבעה לוחמים שעברו את ההליך וזכו להציל חיים של חולים בסרטן.

רב"ט ברוך מלמן, התורם הטרי מבין חבריו לפלוגה, תרם מח עצם לפני שבוע וחצי לאשה בת 50. "התקשרו מהמאגר והודיעו לי שאולי יש התאמה ושאגיע לבדיקות. שבוע אחרי כבר התבשרתי שאני מתאים", הוא מספר. "כשקראתי והעמקתי בנושא הבנתי איזו זכות נפלה בידי. כשחזרתי לפלוגה גיליתי להפתעתי שאני לא היחיד".

חברו, סמ"ר יוסף שטרנברג, תרם גם הוא מח עצם לפני שבועיים. תרומתו ניתנה לילד בן 14. "זה מרגיש מדהים", הוא מספר. "עכשיו כל החברים מהפלוגה גם הם שואלים איך עושים את זה. אני מסביר לכולם שמדובר בתהליך קל ולא כואב בכלל, והייתי ממליץ לכל אחד לקחת חלק בזה. הסיפוק הוא אדיר".

שבועיים לפניו היה זה סמל אברהם משיאן שתרם מח עצם לחולה בשנות ה־50 לחייו. "מאוד התרגשתי כשקיבלתי את הטלפון שנמצאה התאמה", הוא אומר. "אני מאמין שכל חייל היה קופץ על ההזדמנות. זו זכות גדולה מאוד, וצירוף המקרים של כולנו יחד רק מעצים את כל החוויה הזאת".

כנגד כל הסיכויים, יש בפלוגה עוד תורם אחד, מפקד צוות, סגן מנדי אייזנברג, שתרם מח עצם לפני חמישה חודשים. "קיבלתי טלפון כשהייתי בקורס קצינים וזימנו אותי להתחיל את הליך הבדיקות. ברגילה שלאחר מכן תרמתי את מח העצם", הוא משתף. "אני לא יודע למי יועדה התרומה, אם זה גבר או אישה, יהודי, נוצרי או מוסלמי, זה לא שינה לי דבר. הייתי עושה את זה שוב ובשביל כל אחד ואחת. מהות התפקיד של לוחם זה הצלת חיים, ופה זה להציל בגוף שלך חיים של מישהו אחר".

המאגר של עזר מציון הוא הגדול ביותר בעולם ביחס לגודל האוכלוסייה והחמישי בגודלו בעולם, כאשר בדרך הוא עובר גם את סין. "חיילי צה"ל הם מנוע הגיוס העיקרי למאגר", אומרת ד"ר ברכה זיסר, מנהלת המאגר הלאומי למח עצם, "מפעים לראות בכל פעם מחדש את החבר'ה הצעירים בישראל עוצרים פתאום את חייהם ומתייצבים מעכשיו לעכשיו כדי לסייע להציל את חייו של אדם שאינם מכירים. ערך קדושת החיים מושרש בתרבות הישראלית ומקבל משנה תוקף בערכי צה"ל".