ברלין
ברלין Flash 90

מיקה אלמוג, נכדתו של הנשיא לשעבר שמעון פרס ז''ל, נשאה נאום ביקורתי חריף נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו באירוע הענקת פרס על שם סבה בברלין, גרמניה.

בעיתון ''ישראל היום'' דווח כי האירוע נערך תחת חסות שגרירות ישראל בברלין, מטעמה של ״קרן העתיד״ שהוקמה על ידי ממשלות גרמניה וישראל כדי לפתח את הקשרים בין שתי המדינות.

אלמוג אמרה באירוע: ״השלטון הנוכחי בישראל הוא קרקס בלהות שבראשו עומד מי שזכה לכינוי 'הקוסם' - ובצדק, כי אחיזת עיניים היא ללא ספק כישרונו הגדול ביותר. ואיזה מופע מרשים: הנה הוא הולך על חבל דק מעל לתהום האפשרות שייאלץ לשלם על מעשיו – על השחיתות, על הגזענות, על ההסתה – אבל הקוסם לא רק צועד ברגל בטוחה, הוא מוסיף להטוטים!

"את כל מה שאסף אליו הוא זורק לאוויר: ראשות הממשלה, תיק החוץ, תיק הביטחון, תיק הבריאות, העלייה והקליטה, התפוצות, התקשורת, והמעגל נעשה צפוף יותר ויותר כי עוד תיקים מתעופפים בו – הנה תיק 1,000, תיק 2,000, תיק 3,000, ו-4,000.

''ואם לרגע מתעורר חשש שהקהל יאבד עניין, או חלילה ייזכר שמה שמתעופף שם באוויר הם החיים של כולנו, עתיד ילדינו, דור שלם שגדל מבלי שאי פעם חווה חילופי שלטון; שספג כל חייו את הרעיון המעוות שיש רק אדם אחד שיכול להיות ראש הממשלה; שריכוזיות שלטונית רודנית היא דבר סביר ונורמלי – מיד מחייה הקוסם את המופע בלפידים בוערים, והנה הגזרות מתחממות, איראן בפתח, כולם הולכים למות!״.

אלמוג נאמה בפני קהל המכובדים, בו נכח שגריר ישראל בגרמניה, ג׳רמי יששכרוף. ״אבל את תשומת הלב יש להפנות לקסם המסוכן מכולם: במרכז הבמה עומדת קופסת הקסמים ומשני הקצוות מבצבצים ראשה ורגליה של ישראל, והקוסם מניף את חרבו – וחותך! – מזרחיים, אשכנזים, דתיים, חילונים - סכסך ומשול. יהודים, ערבים – הסת ומשול. גברים, נשים, חזקים, חלשים – הרחק ונתק ומשול.

''והנה היא, מפורקת לחלקים, מבותרת – אבל תביטו, תביטו בפנים שלה, מתחת לאיפור המרוח ביד גסה, תסתכלו, תראו כמה היא יפה, חכמה, חזקה וצעירה, כל כך צעירה – למה היא משתפת אתו פעולה? למה היא נותנת לו לפרק אותה ואז לשסות את חלקיה אלה באלה, לחרב את כל מה שטוב בה? כדי שהוא ישרוד? כן. כי כבר עשר שנים מספר לה הקוסם שמופע הבלהות הזה הוא חייה, שאין הזדמנויות, יש רק איומים, ורק הוא יכול להציל אותה מכליה, כי בלעדיו היא כלום, !l'etat ce moi מצהיר הרודן בהתהוות.

"זה החושך שהורד על הארץ, לא בבת אחת, לא פתאום, האור הלך והופחת והלך והופחת, מעט מעט, יום יום. והחושך הזה מנוגד לא רק לחזונו של שמעון פרס, הוא מנוגד בתכלית גם לחזונם של הרצל, בן גוריון, ז'בוטינסקי, בגין ויצחק רבין – שעל סירובו להתייאש שילם בחייו״, דברי אלמוג באירוע.

משגרירות ישראל בברלין נמסר בתגובה: ''אתמול השתתפו נציגינו באירוע שארגנו מכון פרס לשלום וקרן העתיד, אשר נועד לציין את תרומתם של גרמנים וישראלים הפועלים ברוח הערכים והעשייה של נשיאה התשיעי של מדינת ישראל, שמעון פרס ז״ל. באירוע נשא שר החוץ הגרמני, הייקו מאאס, דברים חשובים בזכות המאבק חסר הפשרות באנטישמיות בת-ימנו.

''צר לנו כי באירוע חשוב זה, היה גם מי שבחר לשאת דברים בעלי אופי פוליטי ולעסוק בנושאים במחלוקת במערכת הבחירות בישראל ולא להתרכז במה שמחבר ביננו ברוח חזונו ומורשתו של שמעון פרס", לשון התגובה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו