החפירה לצד הקבר
החפירה לצד הקבר צילום: הרב אברהם אסולין

הרב אברהם אסולין מאלעד ביקר במתחם קבר שמעון בן יעקב הסמוך לכפר סבא וקלקיליה, וגילה כי שוב חולל הקבר ואלמונים חפרו בור עמוק בצמוד לקבר.

ביומן ערוץ 7 מספר הרב אסולין: "אני נוהג בעשור האחרון לבקר במקום כמעט בכל חודש. אנחנו מתפללי במקום ובמוצאי השבת האחרונה הגענו בשעה שתים-עשרה וחצי בלילה ורואים חולות וריח אדמה פתוחה. התקרבנו לכיוון הקבר ומעבר למצבה ראינו בור עמוק של 2 מטר".

להערכתו של הרב אסולין המבקשים לפגוע בקבר ולחלל אותו הבינו שלא יוכלו לפגוע במצבה עצמה בשל היציקה המשמעותית ששם, ומשום כך בחרו לחפור ככל הנראה כדי להיכנס לתוך הקבר עצמו מצידו.

"זו אגב לא פעם ראשונה שמחללים את המקום. אני לא יודע להגיד מי עשה זאת, אבל היו כמה מקרים שהגיעו ערבים וריססו כתובות בערבית, היו פעמים ששברו את המצבה, אבל הפעם עברו כל גבול וחפרו שם".

ממשיך ומספר הרב אסולין כי למקום הוזעקו אנשי 'אתרא קדישא' ויחד וידאו שהציון עצמו לא נפגע ולאחר מכן הבור כוסה. כעת כבר הונחה במקום יציקת בטון חדשה על מנת למנוע את ההרס הבא.

הרב אסולין נזהר מלקבוע בוודאות מי ביצע את המעשה הפעם, אך מוצא קשר ישיר לכל הפעמים הקודמות שבהן חולל הקבר תוך השארת כתובות גרפיטי בערבית. עוד הוא מספר בהקשר זה על ניסיון פגיעה של ערבי בו ובבני משפחתו: "באחת הפעמים הגעתי עם המשפחה לשם והיה שם ערבי שנסע בפראות וכמעט דרס אותנו. ניתן לשער שהם לא באו להתפלל בקבר שמעון בן יעקב".

על הסיבות האפשריות לניסיונות חילול הקבר הוא אומר: "אני לא יודע מה הסיבה, אבל המקום קרוב לקלקלייה, ועשיו שונא ליעקב. הם לא רוצים שיהודים יגיעו להתפלל במקום. רוצים לקעקע כל סממן יהודי מהמקום".

על תדירות ביקורי היהודים במקום מספר הרב אסולין: "בכל יום חמישי בעשר וחצי בלילה מגיעים מאה אנשים מחדרה וירושלים עם הרב יניב עשורי לתפילת ערבית וקריאת תהילים. בחנוכה יש שם אוהל ענק להילולה. במרוצת השנה ראיתי הרבה פעמים מכוניות ואנשים, אבל המקום לא נוח לציבור כי אין חשמל ואין מים. התנאים לא נוחים. בנימין בן יעקב קבור בפאתי כפר סבא ושם יש תנאים יוותר טובים, יש שירותים, כיסאות לשבת. כאן זו הזנחה פושעת. הבאנו כיסאות ושורפים אותם ואם תהיה מודעות להיכנס למקום נוכחות תמנע את ההרס הבא".