הצעירה שחולצה מבקשת: תנו לי להתגייס

היא נולדה לאם יהודיה וגדלה כיהודיה אך בגיל 16 גילתה שאביה מוסלמי. בזמן שחבריה מקבלים צווים ראשונים, א' מתאכזבת בכל יום מחדש.

תגיות: יד לאחים
ערוץ 7 , י"ח באלול תשע"ט

צה''ל
צה''ל
צילום: דובר צה"ל

א' בודקת את הדואר בכל יום בתקווה שתראה שם את הצו המיוחל. הצו הראשון להתגייס לצה"ל. אך לצערה, התקווה הזו לא מתגשמת מאחר והיא רשומה במשרד הפנים כמוסלמית.

א' נולדה לאם יהודיה ולאבא ערבי. כשהייתה בת 3 היא ואימה חולצו מביתן בסיוע ארגון יד לאחים. א' לא ידע מאום על ההיסטוריה המוסלמית שלה ורק לאחר שנים ארוכות גילתה כי אביה מוסלמי וכי היא רשומה כמוסלמית מאחר ואימה התאסלמה כשהייתה נשואה.

העובדה שאימה חזרה ליהדות והיא מגדירה את עצמה כיהודיה, לא שינתה דבר. בזמן שכל בני גילה מקבלים צווים ראשונים, היא לא. מדובר במקרה קלאסי של נפילה בין הכיסאות. א' רשומה כמוסלמית, ורק לאחר שתגיע לגיל 18 תוכל לשנות את הלאום. אפשרות אחרת, לשנות את הלאום קודם לכן, תהיה רק אם תספק אישור משני הוריה, מה שאינו אפשרי במקרה שלה. הרצון שלה להתגייס גרם לה לצאת עם סיפורה בבקשה נואשת - "תנו לי לשרת את המדינה שלי".

"לצערנו הרב התופעה הזו אינה חדשה, מקרים כאלה מגיעים לטיפולנו באופן תדיר" אומר הרב שמואל ליפשיץ מראשי עמותת יד לאחים. הארגון שנתפס כחרדי, אך מסייע פעמים רבות לנערים ולנערות במצב דומה להתגייס לצה"ל. "אלה הם יהודים לכל גבר ועניין וכך ראוי לנהוג כלפיהם. "לנערים ולנערות במצב הזה חשוב דווקא להוכיח את זהותם היהודית, והעובדה שצה"ל מסרב לגייסם היא סוג של הטלת ספק ביהדותם ובנאמנותם", מוסיף הרב ליפשיץ.

אמה של א' מנסה לסייע בכל כוחה, אך בתשובה לשאלתה אמר לה פקיד במשרד הפנים כי הסיכויים קטנים.

בסיועה של שורי קוסטליץ מיד לאחים א' מנסה לפנות לגורמים המוסמכים ולנסות לשנות את המצב. "דווקא הנערות האלה, בגלל זהותן החצויה, רוצות מאוד להתגייס כדי להרגיש חלק מעם ישראל", מחדדת קוסטליץ את האבסורד, "נוגעים בנקודה הכי כואבת של הנוער הזה, בשאיפה להתגייס ולהוכיח שהם יהודים וישראלים. התנדבות זה יפה, אבל זה אומר שהם לא שייכים אלא באים מבחוץ. ברגע שבחורה מתאסלמת הילדים אוטומטית מופיעים כמוסלמים. זה לא משנה אם החתונה היתה בגיל אפס. הן לא מבינות את ההשלכות, בעיקר על הילדים שמופיעים כמוסלמים, ואי אפשר לעשות שינוי עד גיל 18 ללא הסכמת ההורים. בגיל 18 אפשר לעשות תהליך של כניסה חזרה ליהדות".