דו"ח: תנועות "עליונות הגזע הלבן" מתפשטות בעולם

דו"ח חדש מראה כיצד תנועות עליונות הגזע הלבן האמריקניות מנסות לייצא את המסר והפעילות שלהן ומוצאות קהל קשוב בקרב גזענים מעבר לים.

ערוץ 7 , י"ט באלול תשע"ט

קרול נוריאל, מנכ"לית הליגה נגד השמצה בישראל
קרול נוריאל, מנכ"לית הליגה נגד השמצה בישראל
צילום: יוני קמפינסקי

דו"ח חדש של הליגה נגד השמצה המתפרסם בימים אלו מספק ניתוח מעמיק של תופעת התפשטותן העולמית של תנועות עליונות הגזע הלבן.

תחת הכותרת "שנאה שמעבר לגבולות: הפיכתה של תנועת עליונות הגזע הלבן לבינלאומית" מראה הדו"ח כיצד תנועות עליונות הגזע הלבן האמריקניות מנסות לייצא את המסר והפעילות שלהן ומוצאות קהל קשוב בקרב גזענים מעבר לים.

הדו"ח נכתב על ידי המרכז לחקר הקיצוניות של הליגה נגד השמצה, בשיתוף חוקרי קיצוניות מארגונים הנאבקים בשנאה מחמש מדינות אירופיות והוא חושף את ההשפעות ההדדיות של תומכי עליונות הגזע הלבן בצפון אמריקה ובאירופה ומסביר כיצד הקשרים הללו, שאובחנו כעת, מסוכנים בתקופה בה ישנה עליה בפשעי שנאה ומסעי ירי המוני, מפיטסבורג ועד קרייסטצ'רץ' ומעבר להן.

הדו"ח גם מתעד את מידת התיאום של תנועת עליונות הגזע הלבן האמריקניות עם שותפים מעבר לים - נפגשים באופן מקוון וגם באופן אישי, משתפים רעיונות וטקטיקות, ומגייסים תומכים חדשים למטרותיהם.

"בעוד שתנועות עליונות הגזע הלבן גדלות וקושרות קשרים חוצי גבולות, זה הפך לחיוני להבין כיצד תומכיהן מגדילים את הקשרים שלהם ומגייסים חברים חדשים", אמרה שרון נזריאן, סגנית נשיא בכירה לעניינים בינלאומיים בליגה נגד השמצה. "בשני צידי האוקיאנוס האטלנטי, דעות גזעניות ושנאת זרים מחלחלות אל מרכז השיח החברתי. רשת גדלה והולכת זו של שנאה עודדה וחיזקה את תומכי עליונות הגזע הלבן , אשר רואים את עצמם חלק מתנועה בינלאומית ל'הצלת הגזע הלבן'".

בעשור האחרון נרשמה עליה באלימות בארה"ב ובאירופה על ידי תומכי תנועות ימין קיצוני, אשר הובילה להרג המוני בניירובי ובשנה האחרונה גם בפיטסבורג, באל פאסו, בפאוויי, בקרייסטצ'רץ' ובמקומות נוספים. לפי חוקרים, כל הפעילות האלימה הזו איננה מקרית ומביאה בחשבון כיצד תומכי תנועות עליונות הגזע הלבן בארה"ב הגבירו באופן דרמטי את התיאום והמידע שהם חולקים עם שותפים להשקפת העולם שלהם מעבר לים, בשנים האחרונות.

דו"ח הליגה נגד השמצה מזהה ומעריך את הקשרים המתהדקים בין קיצוניים בארה"ב, בריטניה, גרמניה, שוודיה, צרפת ופולין. הוא ממפה 18 משפיענים ובמעט תריסר מנהיגים של תנועות עליונות הגזע הלבן מארה"ב ומקנדה שיש להם השפעה משמעותית האחד על השני ועל תנועות עליונות הגזע הלבן ברחבי העולם.

בין הסיבות שניתן למנות, לבינאום של תנועות עליונות הגזע הלבן:

- ועידות המושכות אליהן קיצונים זרים, בארצות הברית ובאירופה, אפשרו לתנועות עליונות הגזע הלבן לבנות קהילה בינלאומית המפעילה רשת מקומית וגלובלית. בשש השנים האחרונות התקיימו פגישות בתנועות הימין הקיצוני הבינלאומי שכללו תומכי עליונות הגזע הלבן בשוודיה, פינלנד ונורווגיה. בין 2013 ל -2019, תומכי עליונות הגזע הלבן מאמריקה נאמו בכשבעה-עשר ועידות שערכו ארגוני עליונות הגזע הלבן של הימין הקיצוני במדינות הנורדיות. קיצונים אמריקנים מהימין הקיצוני הופיעו גם הם בכנסים ברוסיה, יוון, בריטניה, ליטא ואסטוניה.

- עלייתן של מפלגות הימין הקיצוני באירופה, כולל אלו שיש להן קשר ישיר לניאו-נאצים, עודדו את תומכי עליונות הגזע הלבן בארצות הברית, ושני הכוחות האלו גם יחד שמחו על עלייתן של מפלגות אלה ולמעשה נפגשו או דיברו אלו עם אלו באירועים משותפים שנערכו.

- זהותנות, תנועה אירופאית ימנית אנטי-גלובליסטית המתנגדת להגירה לא-לבנה ומוסלמית לאירופה, התפשטה ברחבי אירופה. זה השפיע על תנועות עליונות הגזע לבן האמריקניות, שאימצו את השקפותיהם ואת הרטוריקה והזמינו דוברים מאירופה להופיע באמריקה.

- תומכי עליונות הגזע הלבן האריקנים מקיימים יותר ויותר אינטראקציה עם עמיתיהם הזרים. חלק מקבוצות עליונות הגזע הלבן המאורגנות, כולל ארגון אטומוופן, העניקו השראה לניאו-נאצים באירופה להקים קבוצות דומות. לקבוצת נשים תומכות עליונות הגזע הלבן בארצות יש נציגות גם באירופה. קבוצות קלן שקמו לזמן קצר הרימו ראש בבריטניה ובגרמניה.

- סצנת המוזיקה של הכוח הלבן מספקת כלי חשוב עבור תומכי עליונות הגזע הלבן מאמריקה ומאירופה לבנות קשרים ביניהם. ארגוני גלוחי ראש ראש בינלאומיים מקיימים מופעים בארה"ב ובאירופה ובמשך שנים השתתפו תומכים משוודיה, שוויץ וגרמניה באירועים שערכו עמיתיהם האמריקאים.

- תומכי עליונות הגזע הלבן מתקשרים אלו עם אלו על בסיס קבוע דרך אתרי מדיה חברתית כמו פייסבוק, טוויטר, Gab ו- VK, אתר רוסי. האינטרנט מאפשר להם להשפיע ולהעניק השראה זה לזה על בסיס יומיומי כאשר הם מתכננים אירועים ברשת.