מכשיר תמיכה ללב כושל הושתל לראשונה באיכילוב

המכשיר, לב מלאכותי לתמיכה בלבבות כושלים, הושתל בליבו של מוטי חן, חולה שסבל מאי ספיקת לב קשה מזה כעשור.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , י"ט באלול תשע"ט

מוטי חן עם הצוות הרפואי שטיפל בו
מוטי חן עם הצוות הרפואי שטיפל בו
צילום: מירי גטניו, דוברות איכילוב

מוטי חן (62), חולה הסובל מאי ספיקת לב קשה מזה כעשור הוא מושתל מכשיר התמיכה המכאני ללב השמאלי (לב מלאכותי התומך בלבבות כושלים) הראשון באיכילוב.

בעקבות מחלתו היה מאושפז חן במשך למעלה מ-3 חודשים ביחידה לטיפול נמרץ לב בסכנת חיים. רגע לפניי השחרור הביתה אמר חן "הצילו לי פה את החיים. אני מרגיש מצוין וסופסוף משתחרר אחרי אשפוז במהלכו טופלתי בכל הטיפולים הקיימים לאי ספיקה לבבית. אני מתחיל את השנה החדשה בריא יותר ובעיקר בחיים. תודה למלאכים של איכילוב".

לטיפול המוצלח במוטי אחראים ד"ר אריאל פרקש, מנהל השירות לתמיכה לבבית מכנית במחלקת ניתוחי לב שביצע את ההשתלה הראשונה של המכשיר התומך מסוג LVAD-left ventricular assist device וד"ר עופר חבקוק אשר טיפל בחולה עד להשתלה ולאחריה.

לדברי ד"ר פרקש, "מוטי היה חולה מורכב ואני מאוד שמח לראות את החיוך והשמחת חיים שלו היום עם השחרור הביתה. תקוותי כי הוא רק הראשון מבין חולים רבים שכעת נעניק להם כאן באיכילוב את כלל הטיפולים הקיימים לחולי לב קשים וכולל כעת גם השתלת לב מלאכותי בטכנולוגיה המתקדמת ביותר בעולם".

ד"ר פרקש אשר השתלם בביצוע השתלות מסוג זה בביה"ח מאונט סיני בניו יורק ביצע את הפעולה תוך שיתוף פעולה הדוק עם ד"ר עופר חבקוק, מנהל המרפאה לאי ספיקת לב מתקדמת שהשתלם בתחום הטיפול באי ספיקת הלב באוניברסיטת קליפורניה ולו ניסיון רב בתחום הטיפול בחולים אלו.

ד"ר ינאי בן גל מנהל המחלקה לניתוחי לב שבה נערכה ההשתלה הראשונה ציין, "השתלה זו היא פרי שיתוף פעולה הדוק ומוצלח בין המערך הקרדיולוגי והמחלקה לניתוחי לב שבמרכז הרפואי איכילוב ת"א. מדובר בציון דרך משמעותי עבורנו כשהטמעה של הטכנולוגיה האמורה תאפשר לנו לטפל באופן יעיל והולם באוכלוסייה נרחבת של חולים הסובלים מאי ספיקת לב קשה ואשר לא ניתן לטפל בה באמצעים תרופתיים או פולשניים אחרים".

"יישר כוח לצוות הרב שנטל חלק בפעולה ובטיפול בחולה בטרם ולאחר ההשתלה: ד"ר נדב טייך, ד"ר אסי מילביצקי, ד"ר אריק שטיינוויל, ד"ר אורי כרמי, ד"ר בן שדה, ד״ר ולדימיר ורנקין וכמובן לגב׳ ריקי גל, אחות מתאמת וטיפול נמרץ לב בהכשרתה שריכזה ופיקחה על ההליך הייחודי ועל הטיפול והמעקב היומיומי אחר המטופלים", הוסיף מנהל המחלקה.