יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן
יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן צילום: רויטרס

משרד ההגנה הסעודי קיים אתמול מסיבת עיתונאים מיוחדת, במסגרתה הוצגו בפני כלי התקשורת העולמיים 'הוכחות' לכך שהתקיפה על מתקני הנפט הסעודיים בסוף השבוע, בוצעה בשליחות איראן.

באירוע הוצגה מעין תערוכה של שברי מל"טים ושרידים של טילי שיוט שנאספו בזירות שהותקפו, ולטענת סעודיה ניתן לדעת בוודאות מלאה כי הנשק הזה יוצר על ידי איראן.

"הממצאים הללו מוכיחים בבירור שאיראן היתה מעורבת בתקיפה על מתקני הנפט שלנו", אמר דובר ההגנה הסעודי טורקי אל מלכי, והוסיף: "זאת היתה מתקפה לא רק על תאגיד הנפט הממשלתי הסעודי, אלא על הכלכלה העולמית כולה". לדבריו: "לסעודיה יש את הזכות להגן על עצמה בכל דרך שתמצא לנכון".

עוד נמסר במסיבת העיתונאים אתמול כי במתקפה השתתפו לפחות 18 מל"טים איראניים ושבעה טילי שיוט.

בכלי התקשורת נתנו דגש לעובדה שסעודיה האשימה את איראן במעורבות בתקיפה, ולא בביצועה באופן ישיר. בכך בעצם מראה סעודיה כי היא מקבלת את האפשרות שהתקיפה בוצעה על ידי המורדים החות'ים בתימן, ולא מאדמה איראנית. זאת, בניגוד לתגובתה של ארה"ב על התקרית, לפיה האחריות מוטלת על איראן ורק עליה, לאחר שהוצגו הוכחות המצביעות על כך שהמתקפה בוצעה משטחה של איראן.

יתכן שסעודיה מכינה את הקרקע לתגובה חריפה שאותה היא תוציא לפועל נגד המורדים החות'ים בתימן, שגם קיבלו על עצמם את האחריות לתקיפה באופן רשמי. נראה שהסעודים חוששים להיכנס למלחמה ישירה מול איראן, ולכן הם מעדיפים לטמון את ראשם בחול ולהוציא לפועל את תגובתם דווקא על אדמת תימן שבה הם פועלים גם בלאו הכי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו