"בקרו בבית העלמין בוילנה כדי להצילו"

פעילים להצלת בית העלמין העתיק מציינים כי ביקור של יהודים במקום לתפילה מחזק את האחיזה היהודית במקום ואף מקרין על ההליך המשפטי.

בן שאול , י"ט באלול תשע"ט

בית העלמין היהודי בוילנה
בית העלמין היהודי בוילנה
צילום: רויטרס

במסגרת המאבק המשפטי והציבורי להצלת בית העלמין העתיק בווילנה, קוראים עסקני ציבור המטפלים במניעת החילול לפקוד את מתחם בעת העלמין ולהביע נוכחות יהודית כדי למנוע את הרס המקום.

לדבריהם, ביקור של יהודים במקום לתפילה מחזק את האחיזה היהודית במקום ואף מקרין על ההליך המשפטי. "בקרו בבית העלמין בוילנה כדי להצילו", ביקשו.

בבית הקברות העתיק בווילנה נקברו כל גדולי וילנה לדורותיהם במשך כ־400 שנה ובראשם הגאון רבי אליהו חסיד מווילנה, זקנו הגדול, בעל 'באר הגולה', ובני משפחותיהם. בבית עלמין זה נטמן גם ה'חיי אדם' זי"ע ורבים נוספים. ב- 1955 בנו הסובייטים מתחם ספורט רב ממדים על שטח ניכר מבית הקברות ויסודותיו יצוקים על גבי הקברים במקום.

במבצע של הקהילה היהודית בווילנה ובמימון יהודים אמריקנים הועתק קברו של הגאון מוילנה לבית העלמין החדש בעיר בעקבות גל מקרי השחתה של בית העלמין על ידי הקומוניסטים בו הוחרבו חלק גדול מהמצבות והועברו לצידי בית העלמין.

יחד עם גופו הקדוש של הגאון מווילנה הועבר גם אפרו של גר הצדק אברהם בן אברהם הידוע כגרף פוטוצקי. אולם אביו, סבו ובני משפחתו של הגאון מווילנה, יחד עם רבים מגדולי ורבני ליטא עדיין קבורים בבית הקברות העתיק בעיר. לאורך השנים, וביתר שאת אחרי עצמאותה של ליטא בשנות ה־ 90 נזנח מתחם הספורט והוכרז כאתר מורשת.

בשל התרחבות העיר וילנה הפך בית הקברות לנכס נדל"ני אסטרטגי ויקר ערך ובשנים האחרונות מתנהל מאבק משפטי מול העיריה המקומית שמעוניינת להקים בשטח מתחם ספורט ומרכז קונגרסים חדיש. בשלב זה מדובר רק על השטח שכבר נבזז ונבנה על ידי הממשל הסובייטי אולם ברור שאם תצליח עיריית וילנה בערכאה המשפטית תוך שנים בודדות כל שטח בית הקברות העתיק ייבזז ויהפוך למתחם נדל"ן מרכזי.

מי שמנהל את המאבק המשפטי הוא יהודי אמריקני בשם דוב פריד, כאשר הטענה המרכזית עליה הוא נשען היא זכויות אדם – פעם אחת כלפי הקבורים במקום שקנו את חלקת קברם במיטב כספם, ופעם שניה כלפי רבבות הצאצאים שחיים בינינו היום ומבקשים מקום לפקוד בו את קברי אבותיהם ורבותיהם.

במקביל הוגשה עתירה בידי עו"ד מקומית, העוסקת בנושאי זכויות אדם וזכויות קנייניות, לעצירת הבניה.