יעקב פרי: הישוב יצהר מחולל את תופעות תג מחיר

ראש השב"כ לשעבר בכנס תג מאיר: הגבעונים, נוער הגבעות ששוהה שם, הם קטינים פורעי חוק, אלימים, מחזיקים באידיאולוגיה קיצונית.

רפאל לוי , י"ט באלול תשע"ט

ראש השב"כ לשעבר יעקב פרי טען בכנס שיזם ארגון "תג מאיר" כי היישוב יצהר שבשומרון הוא המקום המרכזי שממנו מגיעה תופעת "תג מחיר".

"גורמים ביטחוניים, אם אפשר כך לציין בהכללה, במערכת הביטחון, מצביעים ברובם על הישוב יצהר כמחולל רוב התופעות הללו", ציין פרי.

לדבריו, "הגבעונים, נוער הגבעות ששוהה שם, הם קטינים פורעי חוק, אלימים, שמחזיקים כפי שכבר שמענו בפאנל הראשון באידיאולוגיה קיצונית".

פרי הזכיר כי הביטוי תג מחיר נטבע לראשונה ביולי 2008 לאחר שהיו עימותים והפרות סדר בין קבוצות מתנחלים לפלסטינים וכוחות צה"ל על רקע פינוי מבנה מגורים במאחז עדי עד. ''גם סוג וגם אופי הפעילות נדדו מחסימות צירים ופעולות בלתי חוקיות שנטו יותר לכיוון של הפרות סדר לוונדליזם וכמובן פגיעות גם בנפש וגם ברכוש, פעולות אלימות בעיקר נגד ערבים ולעיתים גם נגד צה"ל".

לדברי ראש השב"כ לשעבר תג מחיר עלול לדרדר את ישראל למלחמת דת: "יש רבים בתוכנו שזה לא מדאיג אותם, אני חושב שזהו סדק וחרך מאד משמעותי שמשפיע גם על חיי היום יום ובכלל על מערכות היחסים.

"הסיכון בפעילות ביעדים רגישים ונפיצים כמו הר הבית למשל או כנסיות, מנזרים ואתרי קדושה לדתות אחרות, יציתו או עלולים חס וחלילה להצית מלחמת דת ואין דבר גרוע מאשר מלחמה בין דתות", כך פרי.