הרמטכ"ל במירוץ
הרמטכ"ל במירוץ צילום: דובר צה"ל

מירוץ ״בשביל הבנים הדרוזים״ התקיים הבוקר (שישי) ביער לביא (קרני חיטין) הצמוד לצומת גולני, באזור נבי שועייב הקדוש לדרוזים וכלל מקצי רכיבה על אופניים, ריצה וצעידה.

המירוץ מתקיים בכל שנה מאז 2012 לזכר חללי מערכות ישראל הדרוזים.

במירוץ השתתפו הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי, מפקד זרוע היבשה אלוף יואל סטריק, ראש אגף כח אדם אלוף מוטי אלמוז, מפקד פיקוד מרכז אלוף נדב פדן, מתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף כמיל אבו רוקון, ראש חטיבת תכנון ומנהל כוח אדם תת-אלוף אמיר ודמני, ראש המנהל האזרחי תת-אלוף רסאן עליאן וכ-8,800 חיילים מרחבי צה"ל.

להפקת המירוץ נרתמו יחד עמותת "בשביל הבנים", הארגונים ידידי צה"ל בארה"ב ובפנמה (FIDF) ויחד למען החייל. יחד איתם לקחו חלק גם משרד התרבות והספורט, קרן קיימת לישראל, משרד הביטחון וארגון יד לבנים.

צילום: דוברות מתפ"ש
צילום: דוברות מתפ"ש

רבים מהחיילים שהשתתפו במירוץ משרתים ביחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, אמר ״אני מברך את מפעל ההנצחה שהפך כבר למסורת מדי שנה, לזכרם של אחינו ובנינו בני העדה אשר מסרו את נפשם למען המולדת. אני גאה להיות חלק מעדה מופלאה, מסורה ואיכותית אשר שולחת את מיטב בניה לחזית ולכלל היחידות בצה״ל ובמערכת הביטחון מתוך תחושת שליחות מלאה.

''אני גאה על כך שאחד מכל שלושה אנשי קבע קצינים ונגדים, שמשרתים במתפ״ש תחת פיקודי, הנם בני העדה הדרוזית. זוהי מורשתנו, זוהי משימת דורנו. יהי זכרם של כל הנופלים ברוך, חקוק ונצור על לוח ליבנו לעד", הוסיף אבו רוקון.

ראש המנהל האזרחי, תת אלוף רסאן עליאן, אמר "אני גאה להיות כאן היום כראש המנהל האזרחי - יחידה המשלבת חיילים, קצינים ואזרחים רבים מהעדה הדרוזית מבין משרתיה. אנו כאן היום כדי להוקיר את אחינו בני העדה שנפלו במערכות ישראל ולהנציח את השתלבות העדה הדרוזית בחברה הישראלית ככלל ובצה"ל בפרט".

תא״ל (במיל׳) אפי עידן, מנהל FIDF בישראל, אמר ״ארגון ידידי צה״ל בארה״ב ובפנמה מברך ביום החג הזה את חיילי צה״ל בכלל ואת אחינו החיילים הדרוזים בפרט. אנחנו גאים להיות תומך מרכזי במפעל המיוחד הזה שמסמל את הקשר העמוק בין המשרתים בצה״ל לאורך כל השנה״.

תא''ל במיל' אמל אסעד, יו"ר עמותת בשביל הבנים ויוזם המירוץ, בירך את הזוכים ומסר: "זו השנה השביעית שאנו נאספים כאן, בשביל הבנים הדרוזים, כדי לכבד את זכרם של חיילי העדה הדרוזית ולהזדהות עם בני משפחותיהם. אני נרגש לראות את הקהל העצום שמכבד אותנו בהשתתפותו במרוצים השונים. אין כמו האירוע הזה כדי לייצג את ערכי תרבותנו. אין דרך מתאימה יותר להפגין אחדות ושיוויון''.