הרוצח סיפר: "אני מגן על אמריקה מפני היהודים"

בבית המשפט נחשפה לראשונה הקלטת שיחה שקיים הרוצח ג'ון ארנסט שביצע את הפיגוע בבית הכנסת של חב"ד בפאווי לפני שהסגיר את עצמו.

ניצן קידר , כ"א באלול תשע"ט

בית הכנסת בו בוצע הפיגוע
בית הכנסת בו בוצע הפיגוע
צילום: רויטרס

פרטים חדשים על הפיגוע בבית הכנסת של חב"ד בפאווי: בסוף השבוע השמיעו התובעים במשפטו של הרוצח הקלטה שניהל עם מוקד ההצלה 911.

סוכנות הידיעות AP דיווחה כי בשיחה שהתנהלה במשך לא פחות מ-12 דקות, סיפר ג'ון ארנסט היכן הוא נמצא וכיצד יסכים להסגיר את עצמו. הוא פתח את השיחה במלים: 'ממש לפני כמה דקות יריתי ברובה בבית כנסת יהודי, כדי להציל את הגזע הלבן מהיהודים שמכתימים אותו'.

המוקדן הנדהם ניסה להאריך את השיחה תוך שהוא מזעיק שוטרים, אך לא היה בכך צורך. ארנסט המשיך: "אני מגן על אמריקה מפני היהודים שמנסים להשתלט עליה ולהשמיד אותה".

המוקדן שמע ממנו היכן הוא ממוקם וסיכם איתו את התנאים בהם יוסגר למשטרה. הרוצח נשמע כשהוא נוזף במוקדן לפחות פעמיים במהלך השיחה על חוסר יעילותם של השוטרים שטרם הגיעו לעצור אותו. 'לוקח לכם יותר מדי זמן. אתם לא מבינים כיצד נכון לעשות צדק?', תהה.

כ-12 דקות מתחילת השיחה הגיעו השוטרים, מצאו את ארנסט במקום ועצרו אותו.

במהלך היום הראשון במשפטו של הרוצח הוצג לראשונה גם סרטון של מצלמות מעקב המתעדות את דרכו לבית הכנסת וגם את המעצר. ארנסט ישב לאורך כל הדיון בשקט ולא התייחס כלל לנעשה סביבו.

קצין במשטרת סן דייגו, ג'ונתן וויז, העיד שכשהגיע לעצור את ארנסט הוא נענע ברצון. "אתה מבין שהייתי צריך לעשות את זה כדי להגן על המדינה שלנו מפני יהודים", אמר לו ארנסט.

המשטרה אף הציגה רישומים על רכישת הרובה בו בוצע הפיגוע בחנות נשק בסן דייגו.

התביעה טרם הודיעה איזה עונש תבקש להשית על ארנסט, אך במדינה זו ניתן לבקש גם עונש מוות לעבירת רצח על רקע של שנאה.

נזכיר כי בפיגוע נרצחה לורי גילברט-קיי, חברת קהילת חב"ד בפאווי. עוד שלושה בני אדם נפצעו, אחד מהם הוא רבה של הקהילה הרב ישראל גולדשטיין.