הצעיר הושאר במעצר ויפוצה על ידי שב"ס

צעיר שהושאר במעצר במשך לילה שלם לאחר שסוהרים סירבו למצוא ערב שישחררו יפוצה ב-9,500 שקלים.

ערוץ 7 , כ"ג באלול תשע"ט

הצעיר הושאר במעצר ויפוצה על ידי שב"ס-ערוץ 7
הוחזק במעצר לחינם. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

צעיר שנעצר על ידי המשטרה בחשד שווא ושב"ס עיכב את שחרורו למשך לילה שלם יפוצה באלפי שקלים במסגרת הסכם פשרה שהושג בין הצדדים.

מדובר במקרה בו נעצר צעיר תושב גבעת זאב במהלך פורים האחרון סמוך לכנסייה האתיופית בירושלים. במקום התפתחה קטטה בין מספר צעירים יהודים לבין אנשי הכנסייה והצעיר נשוא התביעה היה שתוי מעט מאחר ומדובר היה בעיצומו של יום הפורים, אולם כלל לא נטל חלק בקטטה, אלא הגיע למקום במקרה.

כשראה שוטרים שהוזעקו למקום הקטטה הוא נבהל ונמלט מהמקום, אך המשטרה רדפה אחריו ועצרה אותו. הצעיר הובא בפני שופט שהורה לשחררו בערבות.

בדיון שנערך להם טען עו"ד משה פולסקי אשר ייצג את הצעירים מטעם ארגון חוננו כי הצעירים כלל לא נכחו באירוע ואלו שתקפו את אנשי הכנסייה נמלטו מהמקום.

לאחר הדיון נלקח העצור אל בית המעצר בכלא ניצן, שם הוכנס על ידי הסוהרים לאחד מן התאים. העצור ביקש גישה לטלפון על מנת שיוכל לחייג לאחד מחבריו כדי שזה יבוא לחתום על הערבות עבורו ולאפשר את שחרורו כפי שהורה בית המשפט. אלא שכאן נתקל הצעיר בסירוב מוחלט לאפשר לו לעשות את שיחת הטלפון ועל כן נותר במעצר לאורך הלילה.

עם שחרורו הוא פנה אל עו"ד מנשה יאדו ויחד איתו הוגש כתב תביעה נגד שב"ס על העוול שגרם לצעיר. כאמור, לאחרונה הושג הסכם פשרה בין הצדדים כאשר בשב"ס הסכימו לשלם לצעיר סך של כ-9,500 שקלים ללא צורך בהבאת הדברים בפני בימ"ש.

עו"ד יאדו סיפר, "לא הייתי רוצה להיות במקום התובע, בחור צעיר, שפעם ראשונה שנעצר על על עוול בכפיו וגם נכנס לבית הסוהר ללילה שלם. הוא התחנן שעות ארוכות לסוהרים שיתנו לו להתקשר למישהו מבחוץ שיחתום עליו והוא יוכל להשתחרר. הוא במשך שעות שלמות היה בתוך התא הסגור כאשר אף אחד לא מקשיב לו ולא סופר אותו. בסופו של דבר הוא העביר לילה במעצר סתם".

"על ההתאכזרות הזו של הסוהרים השב"ס עכשיו משלם פיצויים ויש בזה משום צדק מתקן. הייתי רוצה להאמין שהגישה של הסוהרים הלא חוקית והלא הוגנת גם היא תבוא על תיקונה", סיכם עורך הדין.

משב״ס נמסר: ''מדובר במקרה חריג שארע לפני למעלה מחצי שנה. החלטת בית המשפט ניתנה והוסמכה על שני הצדדים. לציין שהנהלים להעברת המידע ממשטרת ישראל ליחידות שב״ס חודדו. מידי שבוע נקלטים במתקני הכליאה מאות ואף אלפי עצורים באופן מקצועי ובהתאם לנהלים''.