דיוויד קמרון: אובמה היה הנשיא הפרו-פלסטיני ביותר בהיסטוריה

ראש ממשלת בריטניה לשעבר מגדיר את עצמו בספרו החדש כידיד של ישראל, אבל 'מכה על חטא' שלא פעל באופן נחרץ יותר להקמת מדינה פלסטינית.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ד באלול תשע"ט

ראש ממשלת בריטניה לשעבר, דיוויד קמרון
ראש ממשלת בריטניה לשעבר, דיוויד קמרון
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90

"ארה"ב והקהילה הבינלאומית לא היו נחושים מספיק מול ישראל ולא התעקשו לחתור לפתרון שתי מדינות לשני עמים", כך כותב ראש ממשלת בריטניה לשעבר, דייוויד קמרון, בספר חדש שיצא לאור היום (שלישי).

בספרו, "For the Record" מספר קמרון על אכזבתו מהעובדה שבמשך שש שנות כהונתו בתפקיד, לא הצליח לסייע בקידום שיחות בין ישראל והפלסטינים.

"התהליך לא התקדם ואף נסוג לאחור משמעותית. רציתי לידי נחוש יותר וקשוח יותר מול שני הצדדים", כתב קמרון תוך שהוא מתאר את עצמו כ"ידיד של ישראל".

"מדינת ישראל לא עשתה תמיד את הצעדים הנכונים, להיפך. חשבתי שצריך להפעיל לחץ הרבה יותר משמעותי לגבי הבנייה הבלתי חוקית בהתנחלויות ולנקוט עמדה בלתי מתפשרת ולוחצת בקשר להכרה הישראלית במדינה פלסטינית", כותב ראש ממשלת בריטניה.

הוא לא מאשים רק את עצמו, אלא בראש ובראשונה את נשיא ארצות הברית באותה תקופה ברק אובמה.

"אובמה היה הנשיא הפרו-ערבי והפרו-פלסטיני ביותר בהיסטוריה ובכל זאת הוא הסתייג מלקיחת סיכונים כדי להשיג שלום. הוא גם עסק הרבה מאוד באביב הערבי והשפעותיו וכל צעד שכבר כן הציע כדי להפעיל לחץ על ישראל, נדחה על ידי הקונגרס".

קמרון כותב על ראש הממשלה בנימין נתניהו כי היה בטוח שאחרי שהסכים להקפאת הבנייה בהתנחלויות ב-2010 הוא יהיה זה שיקדם שלום. "נתניהו שחקן נהדר ונואם בחסד, קיוויתי שהוא יהיה שותף מרכזי לשלום אבל מדיניות הרחבת ההתנחלויות שלו היא דווקא זו שהפכה את פתרון שתי המדינות לפחות מעשי".