היום: עצרת האו"ם תיפתח - בלי נתניהו

ראש הממשלה בנימין נתניהו ייעדר מהעצרת לראשונה מזה עשור בשל המצב הפוליטי השברירי

בן שאול , כ"ד באלול תשע"ט

רוחאני בעצרת האו"ם
רוחאני בעצרת האו"ם
צילום: רויטרס

העצרת הכללית השנתית של האו"ם נפתחת היום, לאחר הכנות רבות ולאחר שחלק ממנהיגי מדינות העולם כבר הגיעו כדי ליטול בה חלק.

כמו בשנים הקודמות, גם השנה צפויה איראן לעמוד במרכזם של דיונים רבים שיתקיימו בעצרת הכללית, לנוכח הנסיגה ההדרגתית שלה מהסכם הגרעין, לאחר שארה"ב פרשה ממנו והטילה עליה סנקציות חריפות מאוד.

כמו כן צפויים מנהיגי מדינות העולם לדון במלחמת הסחר בין ארה"ב וסין, ביחסים בין סעודיה ומדינות המפרץ לבין איראן, על רקע המתקפה האיראנית על מתקני הנפט הסעודיים, וכן במצב השורר במזרח התיכון שעדיין לא השתקם מאז אביב העמים הערבי, כשבסוריה מלחמת האזרחים טרם הגיעה אל קיצה, במצרים נראה שחוסר היציבות יחזור בימים הקרובים, בתימן עדיין נטושה מלחמה מדממת ואכזרית מאוד וגם לוב נותרה חבולה ומשוסעת.

את ישראל מייצגת בעצרת הכללית משלחת של דיפלומטים ישראליים, ובראשה שר החוץ ישראל כץ, שגם יישא את הנאום בשמה של ישראל, במקומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שייעדר מהעצרת לראשונה מזה עשר שנים, בגלל המצב הפוליטי השברירי.

ייעדרו מהנאום גם מנהיגי מדינות אחרות, ובהן שתי המעצמות סין ורוסיה, שמנהיגיהן ממעטים מאוד להגיע לעצרות הכלליות, ועושים זאת רק לעיתים נדירות.

העצרת עלתה אתמול לכותרות גם בהקשר של פרשה שצברה כותרות רבות ברחבי העולם, כשהחליטה לשחרר את מכלית הנפט הבריטית שנעצרה על ידה בטענה לתאונה לה היתה אחראית, עם כלי שיט איראני, ולחדירה לא חוקית אל המים הטריטוריאליים של איראן.

כזכור עצרה איראן את המכלית בתגובה למעצר של מכלית איראנית על ידי הרשויות בגיברלטר, ובעולם הרחב התייחסו לטענות שלה לגבי הסיבות שבגינן עצרה את המכלית הבריטית כאל עלילות שווא שאין בהן ממש.

שחרור המכלית אתמול נועד ככל הנראה לשפר עמדות לקראת העצרת הכללית של האו"ם, ולגייס אהדה מצד המדינות המשתתפות בה.