לפני הדרבי: שמעון מזרחי נגד הפועל

רגע לפני משחק הדרבי הראשון של העונה שיתקיים הערב ברבע גמר גביע ווינר, יו"ר מכבי ת"א יוצא במתקפה חריפה נגד הפועל ת"א ואוהדיה

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ד באלול תשע"ט

שמעון מזרחי. יוצא מאיזון
שמעון מזרחי. יוצא מאיזון
צילום: פלאש 90

שמעון מזרחי נגד הפועל תל אביב. כבר לא מעט שנים שמשחק הדרבי התל אביבי בליגת העל בכדורסל נהיה חם, מותח ומלא באמוציות יותר ממשחק הקלאסיקו בין מכבי ת"א והפועל ירושלים.

כבר לא מעט שנים שמי שאחראים לאמוציות אלו קהל האוהדים כשבשנים האחרונות המאבק אף גלש לפרקט ויותר נכון - לספסלי הקבוצות ולראשיהן.

רגע לפני משחק הדרבי התל אביבי, הראשון לעונת 2019/20 שיתקיים הערב (שלישי) במסגרת רבע גמר גביע ווינר סל, טורניר קדם העונה של ליגת העל בכדורסל, שובר שמעון מזרחי, היו"ר המיתולוגי של מכבי תל אביב שתיקה ויוצא במתקפה חריפה כנגד הנהלת האדומים מת"א.

הדברים נאמרים כחלק מכתבה שתפורסם במלואה במוסף "שישבת" של 'ישראל היום', כשהראיון אותו ערכו עורך המוסף ברוך רון והכתב ערן נבון, התקיים לפני משחק הדרבי.

מזרחי, עו"ד במקצועו, מוכר כדמות שלווה על סף האדישה והרגישה. קשה לתפוס אותו כועס ובכל זאת, שאלה אחת במהלך הראיון הצליחה להוציא אותו מאיזון. הייתה זו כמובן שאלה שנשאל לגבי היריבה העירונית - הפועל.

"מה יש לאוהדי הפועל נגדך?", נשאל מזרחי וזה פתח במתקפה חריפה שטרם נשמעה מפיו.

"אני יכול להגיד לכם מה שאמר לי פעם אוהד הפועל: לימדו אותי שכל זמן שאתה עומד בראש מכבי, הסיכויים שלנו לזכות באליפות נמוכים מאוד. אם היית עובר להפועל, היו רק מברכים אותך כל הזמן".

לטענת מזרחי, ראשי הנהלת האדומים מת"א הם אלו שמלבים את השנאה נגדו ומסיתים. "ומאיפה באו ראשי הקבוצה? מהאוהדים. זו עובדה. אז הם רוצים לרכוש את הלב של החברים שלהם על ידי ההתנהגות הנלוזה הזאת, וזה מגעיל".

לטענת מזרחי הוא ומכבי מנסים שלא להיגרר אחרי ההתלהמות ובשל כך לא חשפו אירוע שקרה במהלך אחד ממשחקי הדרבי בשנה שעברה, דבר שיכול היה לגרום לסערה גדולה בספורט הישראלי ובכדורסל בפרט. "אני יכול להגיד לכם שקרה משהו בשנה שעברה, שלא פרסמנו כדי לא לחמם עוד את האווירה. בחימום בדרבי בדרייב-אין ניסו מכיוון הספסל של הפועל להכשיל שחקן שלנו. שמו לו רגל, שמו לו כדור בין הרגליים. דברים שלא ייעשו, בטח לא ממי שעשה אותם. יש לנו את זה מונצח בווידאו", הבטיח מזרחי.

לשאלה האם במשחקים האלה מזרחי רוצה לפעמים להגיד לשחקנים שלו לרדת מהמגרש, הוא משיב:
"היו לנו דיונים בהנהלה שאם מקללים אותי או קוראים קריאות נאצה כמו 'נאצי' ו'תלכו למשרפות', נקום ונעזוב את המגרש", הוא מאיים ואומר ולא בפעם הראשונה.

"אם נענש? במה יכולים להעניש אותנו? מקסימום בהפסד טכני. אני חושב שהאלימות המילולית תגיע בסופו של דבר גם לאלימות פיזית, תזכור מה היה עם האוהד שתקף את שחורציאניטיס, וגם את המעסה שלנו. גם הוא אדם שבא ויוצא מחדר ההלבשה של הפועל חופשי. בזמנו הם לא רצו אפילו להגיד את שמו".

לשאלה מה אפשר לעשות כדי לעצור את האלימות הזו עונה שמעון מזרחי:
"את הקנסות משלם המועדון. אם פעם אחת יענישו אישית את מי שזרק, את מי שקילל, את מי שניאץ - והם ישלמו את הכסף מכיסם - הכל ייראה אחרת. יודעים מי האנשים כי יש מצלמות והן ממוקדות עליהם".

לדבריו של מזרחי גם הפעולות הקטנות יכולות להביא להתעסקות בכדורסל ופחות באלימות, אך אלה לא נעשות כלל על ידי ראשי האדומים מת"א. "בימים האלה מתקיימים מגעים בין מנהלת הליגה לאיגוד להוציא תקנון חדש שיאפשר לתבוע אישית כל מתפרע. אם אני שומע בהיכל קללות מכיוון גוש כזה או אחר, אני ניגש למיקרופון ומבקש להפסיק. מעולם לא ראיתי את זה קורה בדרייב-אין".

כאמור, הראיון המלא יפורסם ביום ו' (27.9) במוסף "שישבת" של "ישראל היום", והוא כבר יהיה אחרי משחק הדרבי הנפיץ, המותח והמלא אמוציות שיתקיים הערב במסגרת רבע גמר גביע ווינר סל.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il