ארווינג מוסקוביץ' יונצח בירושלים

העירייה תאתר רחוב מתאים בבירה שייקרא על שמו של ד"ר מוסקוביץ' ז''ל. ''חיזק באישיותו את עמודי העיר, נגע בסלע קיומנו וניצח''.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ד באלול תשע"ט

ארווינג מוסקוביץ' יונצח בירושלים-ערוץ 7
ד"ר ארווינג מוסקוביץ'
צילום: פלאש 90

ועדת השמות בעיריית ירושלים החליטה היום (שלישי) לקרוא לכמה רחובות בעיר על שמם של רבנים, אנשי תרבות וחלוצי ההתיישבות.

בין היתר הוחלט להנציח את ד"ר ארווינג מוסקוביץ' ז''ל, מבוני ירושלים, חלוץ ההתיישבות במזרח ירושלים. העירייה תאתר רחוב מתאים בבירה שייקרא על שמו של מוסקוביץ' ז''ל.

מוסקוביץ' יזם את פרס מוסקוביץ' לציונות ומידי שנה מחלקת הקרן על שמו פרסים בסכום כולל של 100 אלף דולר לארגונים ופעילים חברתיים בישראל המגשימים את ערכי הציונות. מוסקוביץ' תרם מהונו לפיתוח שכונות בירושלים, כמו מעלה הזיתים, קדמת ציון, שכונת הרמב''ן ועוד.

תא''ל במיל' אביגדור קהלני פנה לאחרונה לעיריית ירושלים בבקשה להנציח את מוסקוביץ' ז''ל. "אני פונה אליכם בכל לשון של בקשה להנציח יהודי יקר, שכל נפשו היתה קודש למדינת ישראל", כתב קהלני, "ד''ר מוסקוביץ' תרם רבות למדינה ועיקר תרומתו היתה לירושלים.

''העיר העתיקה מלאה בנכסים שהוא רכש למען חיזוק העיר. ירושלים תתברך באיש יקר זה שהיריעה קטנה מלהכיל. אנא מכם תנו כבוד לאדם שחיזק באישיותו את עמודי העיר. הוא נגע בסלע קיומנו ומגיעה לו פינה של כבוד בעיר הבירה שלנו'', הוסיף קהלני.

חבר מועצת העיר ירושלים אריה קינג הוא שדחף להנצחתו של מוסקוביץ' בבירה, יחד עם הרב בנימין פאקר מהעיר העתיקה. קינג סיפר כי ''ביום ירושלים האחרון, אישרה לי הגברת צ'רנה מוסקוביץ, לקדם את הנצחת בעלה שהיה עבורי מנטור ומורה רעיוני ואידאולוגי ובציבור היה ידוע כגדול גואלי הקרקעות בירושלים מאז הוקמה המדינה''.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: ''זוהי זכות וחובה להוקיר את בוני ירושלים וחלוצי ההתיישבות בעיר. מוסקוביץ השקיע רבות למען העיר ואני שמח שנפלה בחלקי הזכות לאשר את הנצחתו".

הרב עובדיה יוסף זצ"ל
צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

ועדת השמות בעיריית ירושלים החליטה לקרוא רחובות גם בשמותיהם של מייסדת הסינמטק ליה ואן ליר, חסיד אומות העולם היפני צ'יאונה סוגיהרה, איש ירושלים מוריס רג'ואן והרב עובדיה יוסף זצ''ל - שרחוב הקבלן בו התגורר יוסב על שמו.

ועדת השמות הודיעה גם על הנצחתם של קורבנות פיגועי טרור ברחובות העיר העתיקה. המדרגות המובילות לשער שכם יקראו "מעלות הדר והדס", על שם לוחמות משמר הגבול הדס מלכא ז"ל שנרצחה ב-2017 בפיגוע בשער שכם והדר כהן ז"ל שנרצחה שנה קודם לכן באותו אזור.

הכיכר בצומת הרחובות הגיא והויה דולרוזה בעיר העתיקה ייקרא "כיכר הגבורה", על שם נחמיה לביא ואהרן בנט הי"ד שנרצחו בפיגוע לפני כארבע שנים.