ההצעה של הליכוד לגנץ

על פי ההצעה, כחול לבן יוותרו על הדרישה לעמוד ראשונים בראשות הממשלה – ובתמורה לכך יקבלו תקופת כהונה מורחבת בראשות הממשלה

ערוץ 7 , כ"ד באלול תשע"ט

ריבלין עם גנץ ונתניהו. אמש
ריבלין עם גנץ ונתניהו. אמש
צילום: חיים צח, לע"מ

בליכוד פועלים מאז אתמול לנסות לשכנע את יו"ר כחול לבן, בני גנץ, להסיר את הווטו שהטיל במהלך מערכת הבחירות על שותפות בממשלה שבראשה יעמוד בנימין נתניהו.

בחדשות 13 דווח הערב (שלישי) כי בליכוד הציעו לגנץ הצעה מרחיקת לכת, אשר נועדה לרכך את התנגדותו להענקת הבכורה בממשלת האחדות לליכוד.

על פי ההצעה, אשר הועלתה גם בפגישת נתניהו וגנץ אתמול וגם בפגישת צוותי המשא ומתן שהתקיימה היום, כחול לבן יוותרו על הדרישה לעמוד ראשונים בראשות הממשלה – ובתמורה לכך יקבלו תקופת כהונה מורחבת שעשויה להגיע גם עד שלוש שנים, ואילו נתניהו, שיכהן ראשון כראש ממשלה, יסתפק בכהונה קצרה, אולי אפילו בת שנה אחת בלבד.

בתוך כך דוווח הערב בערוץ 7 כי בליכוד חוששים שיו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן יאפשר את הקמתה של ממשלת מיעוט בראשותו של בני גנץ ובתמיכתה הפעילה של הרשימה המשותפת.

על פי התסריט גנץ יביא להצבעה ממשלה של מפלגות גוש השמאל בתמיכת הרשימה המשותפת, שתזכה בהצבעת האמון לתמיכתם של 57 חברי כנסת.

55 חברי הכנסת של גוש הימין והחרדים יתנגדו כמובן להקמתה של ממשלה כזו, אך אם שמונת חברי הכנסת של ישראל ביתנו בראשותו של ליברמן יימנעו בהצבעה או ייעדרו ממשלה שכזו תזכה על פי חוק לאמונה של הכנסת.

"בתסריט כזה הממשלה תקום בראשותו של בני גנץ ונתניהו יסיים את דרכו הפוליטית", הסביר גורם בליכוד.

נציין כי על מנת שתסריט כזה יוכל להצליח הוא יצטרך להתרחש בתקופת 28 הימים שיוקצו למועמד השני להרכבת הממשלה על ידי הנשיא, וזאת בהנחה שהראשון לקבל את המשימה להרכיב ממשלה מידי הנשיא יהיה נתניהו, אך הוא לא יצליח לעמוד במשימה.

תסריט כזה לא יהיה אפשרי אם תקופת זמן זו תחלוף, משום שכדי להרכיב ממשלה בתקופת הזמן השלישית, של 21 הימים שאחרי כן, נדרש רוב של 61 חברי כנסת שיבקש זאת מהנשיא.