סגן הרמטכ"ל: המציאות הביטחונית רגישה ומורכבת

סגן הרמטכ"ל השתתף בטקס ההתייחדות השנתי לזכר חללי זרוע הים באשדוד והתייחס לאתגרים הביטחוניים הניצבים מול צה"ל בתקופה זו.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ד באלול תשע"ט

סגן הרמטכ"ל: המציאות הביטחונית רגישה ומורכבת-ערוץ 7
טקס ההתייחדות. הערב
צילום: דובר צה"ל

טקס ההתייחדות השנתי לזכר חללי זרוע הים התקיים היום (שלישי), באנדרטת זרוע הים בגן אלישבע שבאשדוד.

הטקס נערך במעמד סגן הרמטכ"ל, אלוף אייל זמיר ומפקד זרוע הים, אלוף אלי שרביט, בהשתתפות קצינים ולוחמים מזרוע הים והמשפחות השכולות.

מקום המדינה ועד היום ידעה זרוע הים 435 חללים במשך 71 שנים של לחימה והגנה על גבולותיה הימיים של מדינת ישראל.

סגן הרמטכ"ל אמר בטקס, "כאן בסמוך לחוף אשדוד, אנו מתכנסים יחד שנה אחר שנה אתכם, בני המשפחות היקרים, אשר כמו החוף נותרתם שבורי לב ומלאי געגועים ליקר לכם מכל. בין אם בחרטום ספינת הטילים או בבטן הצוללת, ביעדים קרובים או במצולות הים, או בעת מילוי תפקידם במהלך שירותם הצבאי, יקיריכם נשאו לנגד עיניהם את אותה המשימה – הגנת מדינת ישראל, אזרחיה ותושביה".

"מראשית דרכה של המדינה ולאורך כל המערכות עמדו חיילי ומפקדי זרוע הים בחזית העשייה המבצעית בהגנה ובהתקפה והמחיר על כך כבד מאוד ובראש ובראשונה לכם המשפחות השכולות. בכל מפגש עמכם אנו מבינים שוב כי אין ביכולתנו לאמוד את ממדי האובדן שפקד אתכם. יודעים אנו כי אין ביכולתנו להציע מזור לכאבכם, אך זוכים לפגוש בכל פעם נוספת ולהתחייב לעמוד לצדכם בכל שנוכל", הוסיף זמיר.

"בעוד מספר ימים נחגוג את ראש השנה", הזכיר זמיר, "גם בתקופת החגים, כמו בכל ימות השנה, מפקדי צה"ל וחייליו יוסיפו למלא את המשימה שהותירו לנו הנופלים בלכתם – להבטיח שקט וביטחון ברחבי הארץ. צה"ל ניצב בתקופה האחרונה בליבה של מציאות ביטחונית רגישה ומורכבת מצפון ומדרום. ימים בהם מוכנותו וכשירותו נבחנת ביתר שאת, ובתוכו, כחלק בלתי נפרד מהקצה המבצעי, ניצבים אתם – מפקדי זרוע הים וחייליה".

"האתגרים הביטחוניים הולכים ונהיים מורכבים יותר: מחמאס בגבול רצועת עזה, דרך הטרור באזור יהודה ושומרון, ועד לאיומים המשתנים בחזית הסורית, חיזבאללה בלבנון ואיראן הפועלת בחתרנות ובתככנות בסמוך לגבולותינו וממרחקים. כל אלו מנסים לפגוע בביטחון אזרחי המדינה ולא זנחו לרגע את השאיפה לערער את ריבונותנו. מולם ניצבים אתם, מפקדי זרוע הים וחייליה. בזכותכם כמו בזכות כלל משרתי צה"ל, אנו מתחייבים כי לא ניתן מנוח למי שקורה להשמדתנו, ונפעל לפגוע בצורה קשה בכל מי שמנסה לפגוע בנו. משפחות יקרות, לאור הערכים שהותירו לנו בנופלם נוסיף לפעול ללא לאות ובכך להבטיח את בטחונה של מדינת ישראל שנים קדימה. יהי זכר הנופלים ברוך. שנה טובה", חתם זמיר את דבריו.

מפקד זרוע הים, אלוף אלי שרביט, ציין "כל בר דעת הצופה בגבולותינו בעת הזו – מבין היטב. המציאות אומרת לנו זאת בקול צלול וברור: כוח מגן חזק ואיתן הוא תנאי הכרחי להמשך הבניין והיצירה, המשך החופש והעצמאות. ומשום כך – מעורבותנו, אנחנו חיל הים במערכה מתמשכת, המחייבת אותנו להיות חזקים, נחושים, מצוידים במיטב ערכינו, מירב מרצינו ומיטב אמצעי הלחימה. החיים כאן הינם תולדה של מאבק מתמיד, בו חייבים אנו לנצח – תמיד לנצח – את האויב המשנה פניו וצורתו תדיר. למולו אנו נמשיך לפעול ביצירתיות, באומץ לב, בתכנון מדויק, עם מודיעין איכותי, אמצעי לחימה חדשניים ושילוביות מצוינת עם יתר כוחות הביטחון וצה"ל".

"נמשיך להתעצם – בספינות המגן, צוללות ואמצעי לחימה מתוחכמים. נמשיך להתאמן, להשתפר, להרחיב יכולות, להכביר עשייה מבצעית. הנופלים יודעים טוב מאיתנו מה הם מולדת וארץ ועם, מהי חירות, מהי עצמאות ישראל. הם יודעים – כי הם המחיר הכבד של חירות העם ועצמאות ישראל. הם המופת והדוגמה, הם רוח ההקרבה, הם המורשת, הם הציווי המתמשך לכולנו, הם החסר – והם היוצרים את השלם, הם מעיין כוחנו, הם בסיסה של שלהבת העשייה, הם הכוח המוסרי והערכי של כולנו. לאורם נמשיך להישיר מבטינו קדימה, אל אופקים חדשים. הם ישמשו לנו מופת, ועל מורשתם נחנך את דורות העתיד של לוחמינו ושל מפקדינו. משפחות יקרות – מי ייתן ולא תדעו עוד צער. יהי זכרם ברוך", הוסיף שרביט.