הקווים האדומים של ההתיישבות

מועצת יש"ע גיבשה רשימת דרישות שיבטיחו את עתיד ההתיישבות בכל ממשלה שתקום. "בזמנו היה לנו שיח עם יאיר לפיד וצריך שיהיה קשר קבוע".

ניצן קידר , כ"ה באלול תשע"ט

חננאל דורני
חננאל דורני
צילום: Hadas Parush/Flash90

מועצת יש"ע תציב בפני מפלגות הימין את דרישותיה בנוגע לפיתוח ההתיישבות ביהודה ושומרון, ופועלת שהן יהפכו לחלק מההסכם הקואליציוני הבא.

לערוץ 7 נודע שכבר התקיימו פגישות עם חלק מבכירי מפלגות הימין, כולל הליכוד, ובהם הובהרו שתי דרישות בסיסיות שלדעת מועצת יש"ע חובה לכלול אותן בהסכם הקואליציוני הבא.

חננאל דורני, ראש מועצת יש"ע וראש מועצת קדומים, מסביר כי מטרת המהלך היא למנוע מצב שבו ההישגים שהושגו להתיישבות בקדנציה האחרונה ייעלמו.

"אנחנו רוצים לבדוק שהדאגה להתיישבות נמצאת בסדר היום", אמר דורני. ''אני מודאג כיום משתי סיבות. ממשלת אחדות עשויה להיות ממשלת הקפאה, אולי לא כפי שהיתה בעבר, אבל בלי יכולת ממשית להתקדם קדימה. מדאיג אותי שממשלה כזו תחזיר לשיח את נושא הגושים שניסינו להוציא מהשיח בשנים האחרונות".

"אני גם מאוד חושש שנייצר לעצמנו כל מיני חישוקים ומגבלות, למרות שמבחינת האמריקנים הן לא קיימות וכמובן מעל הכל מרחפת תכנית המאה שאין לנו מושג מה יהיה בה", הוא מוסיף.

דורני מציב את הדרישות המרכזיות שמוצגות בשיחות עם המפלגות. "היעדים האסטרטגיים שלנו לא השתנו והם גם לא ישתנו בכל ממשלה שתקום. אנחנו נמשיך לפעול לחיזוק ההתיישבות וביסוסה ולקידום חזון מיליון התושבים. בראש ובראשונה מדובר בהמשך קידום תכניות. בשנתיים האחרונות נפתח חלון הזדמנויות מצויין כאשר טראמפ נמצא בבית הלבן. יש עדיין מגבלות על התכניות, אבל בסך הכל ביצענו הרבה עבודה ליקדום תכניות ובנייה ונפעל שזה יימשך".

"אם בבית הלבן לא שמים מחסומים ודאי שאצלנו לא צריך לשים אותם באופן יזום וככל שתהיה שינוי בעמדת הבית הלבן, אנחנו מכאן נילחם כדי שלא יהיו חסמים", מוסיף ראש מועצת יש"ע.

מטרה נוספת היא קידום הסדרת ההתיישבות. "ניסינו להתקדם עם נתניהו בממשלה הקודמת, לא כל כך בהצלחה. עשינו עבודת מטה טובה אבל החלטות לא קודמו. יש להסדיר יישובים קיימים שמעמדם לא ברור והם לא יכולים להתפתח.

''אם צריך להכיר בשכונה כחלק מיישוב קיים או להכריז על יישוב חדש חובה לעשות זאת. אנחנו מתכוונים לעמוד על כך ולנסות לראות גם במשא ומתן הקואליציוני איך הדברים נכנסים לתוך קווי היסוד של הממשלה".

הכרזת הריבונות של נתניהו מעודדת את מועצת יש"ע, אך לא גורמת לשאננות. "יש התקדמות עצומה, כולל הצהרת נתניהו על החלת ריבונות בבקעת הירדן ואמירה שנבחנת אפשרות עם האמריקנים להרחבת ריבונות על היישובים. אנחנו נפעל כדי שהדבר הזה יתקדם - וככל זה יתאפשר תחול ריבונות גם על מרחבי היישובים".

דורני מבהיר שהמפגשים בניסיון להכניס את נושאי ההתיישבות לקווי היסוד של הממשלה, לא ייעצרו במפלגות הימין ואם כחול לבן תהיה שותפה בממשלה ייעשו מאמצים לקיים איתה שיח דומה. "אנחנו נרצה להיפגש גם איתם ולראות שהם דואגים להתיישבות. יש בתוך המפלגה מרכיבים שהם נאמנים להתיישבות - במיוחד 'חוסן לישראל' של משה יעלון עם צבי האוזר. בזמנו היה לנו שיח עם יאיר לפיד וצריך שיהיה קשר קבוע כזה".