מחקר: מה מרגישים כששומעים שופר

במחקרה בחנה פרופ' פוסטיק את הרגשות שמעוררות בנו תקיעות השופר, והאם יש הבדל בין נשים לגברים, בין דתיים לחילוניים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ה באלול תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

מחקר חדש שנעשה על ידי פרופ' לאה פוסטיק ראש המחלקה להפרעות תקשורת, הפקולטה למדעי הבריאות אוניברסיטת אריאל, בדק אלו רגשות מעוררת תקיעת השופר.

ביומן ערוץ 7 סיפרה פרופ' פוסטיק על המחקר ומסקנותיו: "הושיבו אנשים במעבדה שלנו עם אוזניות מול מחשב. הם שמעו קול תקיעת שופר ובמקביל רצו על מסך המחשב היגדים עם מילות רגש והם ציינו עד כמה ההיגדים מייצגים את התחושות שלהם לאחר תקיעת השופר. בין תקיעה לתקיעה עשו מטלות קוגנטיביות כדי לטשטש את הרושם בין תקיעה לתקיעה. אחר כך ניתחנו את הנתונים ובדקנו עבור כל מילה אם היא נבחרה ולאיזו תקיעת שופר".

על התוצאות שהתבררו מוספיה פרופ' פוסטיק ואומרת: "באופן יפה מצאנו שלמרות ששלוש התקיעות מאוד דומות במאפיינים האקוסטיים שלהם וההבדל הוא רק המהירות, קיבלנו מילות רגש שונות לכל תקיעה".

הבדיקה בחנה את ההבדלים ברגשות שעוררה התקיעה בקבוצות שונות: חילוניים, דתיים, נשים וגברים. מתברר מהמחקר כי אכן ישנם הבדלים אך יש גם מן המשותף בתחושות העולות לאחר תקיעות. המשותף הוא תחושה של עירנות שחשו השומעים ועם זאת תקיעה (צליל ארוך) מעוררת התרגשות, פחד, חרדה, כבדות בלב, ציפייה ויראה, שברים (בעלת שלושה צלילים מקוטעים) מעוררת פחד, חרדה וכבדות בלב ותרועה (סדרת צלילים קצרים) מעוררת התרגשות, התלהבות, חוסר מנוחה, ציפייה, שמחה והתפעמות.

פרופ' פוסטיק מציינת כי בין דתיים לחילוניים היו הבדלים בהגדרת תחושת הפחד שהתעורר, ובעוד החילוני הגדיר את תחשתו כפחד וחרדה הדתי דיבר על יראה וכובד לב.

עוד היא מציינת כי התרועה הייתה הצליל היחיד שעורר התלהבות ושמחה, וההגדרות הללו תואמות את ההתייחסות האוניברסאלית לקצב מוסיקאלי מהיר המעורר שמחה לעומת קצב איטי המתוייג כמעורר עצב.

על ההבדל בין גברים לנשים היא אומרת כי שני המינים יתארו את התחושות כתחושות פחד, אך בעוד גברים יגדירו את התחושה ככזו המעוררת ומפיחה תקווה הרי שאצל נשים התחושה היא יראה ופחד בלבד.

למחקר זה, מסבירה פרופ' פוסטיק, השלכות הרבה מעבר לעם היהודי. "אנחנו יודעים להעריך את השפעת מאפיינים אקוסטיים על השומע", היא אומרת ומציגה מספר דוגמאות לשאלות הנחקרות בעולם כולו ומחקר השופר בהחלט יכול לסייע להן: איזה צליל מניע אותנו ומה משפיע עלינו, מה עושים עלינו צלילים, מה צריך להשמיע כדי להשפיע, איזה קול מביא אותנו לקום ולהגיע למקלט ועוד.