אבי סגל
אבי סגל צילום: עצמי

אנחנו נמצאים בפתחה של שנת תש"פ, ראשי תיבות "תרבות של פנאי", וזה הזמן לסקירה מיוחדת של אירועי תרבות הפנאי שצפויים לנו בשנה הקרובה. יש להניח שאתם קוראים עליהם לראשונה כאן, ואולי חלקים ברשימה הזאת יעלו בפניכם הבעת אי אמון מסוימת. אבל תרשו לי להרגיע אתכם: מדובר באירועים אמיתיים לפחות כמו כתבות על רבנים בחדשות 13.

אז זהו, מתחילים. אלו ההתרחשויות והיצירות האומנותיות שעומדות להגיע אלינו, ואולי אפילו לככב בטור זה, במהלך השנה הבאה עלינו לטובה:

* בתחילת החורף צפוי לצאת הסרט הדוקומנטרי 'זאזא' (שם זמני). זהו סיפורו הלא ייאמן של זליג המכונה זאזא, בחור צעיר שגדל כבנו המאומץ של הרב מאיר כהנא, שינה את דעותיו הפוליטיות והפך לבנו האמיתי של המוזיקאי רוג'ר ווטרס. הסרט מראה כיצד גדל זאזא כנער גבעות קיצוני ופורע חוק, ולמרות זאת הצליח נגד כל הסיכויים והפך לטרול רשת ולמועמד מספר 8,237 ברשימת המחנה הדמוקרטי לכנסת.

* במרכז סוזן דלל יעלה בקרוב מופע המחול הטבעוני הראשון. במופע לא יהיה שימוש בגופם של רקדנים מסכנים, שהם אחרי הכול לא שונים מכל בעל חיים אחר. במקומם יפזזו על הבמה שורת פולי סויה, כשבין קטעי הריקוד יהיו גם קטעי קישור בהנחייתו של שמן קוקוס. אזהרת צניעות: מקצת המופע יתקיים כשהרקדנים קלופים.

* גם בשנה הקרובה נתברך במופעים מוזיקליים של אומנים מצליחים מחו"ל, בהפקה מושקעת ובמחיר שווה לכל עשר נפשות. למרבה הצער, האומנים יבטלו את הופעותיהם המתוכננות בגלל לחצים פוליטיים מארגוני שמאל אירופיים. במקומם יופיעו אומנים מצליחים מישראל, שבמקרה מצאו זמן פנוי בלו"ז שלהם לאחר שביטלו בעצמם הופעות מעבר לקו הירוק בעקבות לחצים של ארגוני שמאל ישראליים. במקום המוזיקאים המקומיים יופיע מוזיקאי ידוע במגזר הדתי, שהלו"ז שלו התפנה לאחר שבוטלה הופעתו בחתונת זוג צעיר וסרוג בעקבות לחצים של אבי החתן. מתברר שהחתונה עצמה לא התקיימה לאחר שברגע האחרון התגלה שהכלה הצביעה ליברמן.

* בגוש עציון תיפתח סדנה להעצמה א-נשית, סדנה רוחנית התואמת את החוק נגד הפרדה מגדרית. בסדנה יופיעו מיטב המרצותים והיא תסייע למשתתפותים להקשיב לקול הפנימי שלהןם – סופרן או טנור – ולממש את כישרונותיהןם החבויותים – ניהול שיחה רגשית וכיוון שעון שבת. הסדנה תיצור גיבוש חברתי, בוי-גירל פאואר של ממש, ותעניק לכל המשתתפותים רווח אישי ומקצועי ממדרגה ראשונה. כמובן, הרווח של הגברים עדיין יהיה גבוה בשליש מזה של הנשים.

* גם עונת הספורט צפויה להיות מרתקת ומרובת הפתעות ומהפכים. מכבי תל אביב בכדורסל תפתח את הופעותיה ביורוליג בשורה של הפסדים, וגם קבוצת הכדורגל של המועדון תתקשה בלא מעט משחקים בליגת העל. רק בסביבות חנוכה יימצא הפתרון לכל הבעיות המקצועיות: המאמן היווני של מכבי בכדורסל יוחלף בשוער היווני של מכבי בכדורגל, ומשם העונה תזרום באופן חלק עד תוארי אליפות היסטוריים בשני הענפים. נשמע לכם ילדותי ומטופש? לא כי הקמפיין של ימינה.

* לסיום, ספר השירה 'שמי טוב' מאת בנימין גנץ יראה אור בתחילת חודש אדר, לראשונה בתרגום לעברית. השנה אמור להגיע אלינו גם ספר הפנטזיה 'חאן אל-אחמר: הפינוי', שיציאתו לאור נדחתה שוב ושוב במהלך השנה האחרונה. בהוצאת הספרים סירבו להתחייב לתאריך מדויק, אבל הבטיחו שהספר יפורסם "בקרוב מאוד". שתהיה לכולם שנה טובה ותרבותית.