שירותי בתי הסוהר לאסירי חמאס: אל תבחנו אותנו

הופסקה שביתת הרעב עליה הכריזו כ-100 מחבלי חמאס והסתיימה באפס הישגים למחבלים.

דלית הלוי - ערוץ 7 , כ"ו באלול תשע"ט

שירותי בתי הסוהר לאסירי חמאס: אל תבחנו אותנו-ערוץ 7
כלא
צילום: אייסטוק

מחבלי חמאס שהכריזו על שביתת רעב לפני כשבועיים הודיעו אמש (רביעי) כי הם שבים לאכול בהחלטה חד צדדית, לאחר שהבינו כי אין סיכוי ששב״ס יסיר את חסמי הסלולאר שהותקנו באגפים הביטחוניים.

תוכנית התקנת החסמים תורחב לכל האגפים הביטחוניים בבתי הכלא בכל בארץ.

גונדר אשר וקנין, מ״מ נציב בתי הסוהר, אמר כי ''סוהרי ולוחמי שב״ס עומדים בחזית הלחימה בטרור תוך סיכון ממשי לחייהם בעבודתם מול האסירים הביטחוניים. הודענו שלא נתקפל בשום תהליך בנושא התקנת החסמים וכך יהיה בהמשך.

''שב״ס פועל וימשיך לפעול בהתאם לחוק אל מול כל אוכלוסיות האסירים הכלואים במתקניו במקצועיות , בעוצמה ובנחישות. אני לא מציע לאף אחד מהאסירים לבחון את נחישות שב״ס אל מול כל איום בהווה ובעתיד", הוסיף וקנין.

מ"מ נציב בתי הסוהר גונדר אשר וקנין
צילום: דוברות שב"ס

במהלך חודש ספטמבר 2019 פתחו מספר אסירים בודדים המשוייכים לחמאס, ללא הנהגה וללא הכוונה, בשביתת רעב תוך הבעת חוסר שביעות רצון מהתקנת החסמים וזאת בניגוד להבנות שהתקבלו בחודש אפריל. כמאה אסירים הצטרפו לשביתת הרעב לאות הבעת הזדהות.

כל מחבל ששבת, נשפט והוכנס לצינוק עם מזרן ושמיכה בלבד. על כל הפרת משמעת נוספת שביצעו נקנסו כספית וישלמו את הקנסות גם לאחר סיום שביתת הרעב אותה הם החלו. כאמור, לאחר שבועיים של שביתת רעב חזרו בהם המחבלים והפסיקו את השביתה ללא שום הישג מבחינתם. השביתה נוהלה ע״י שב״ס לאורך כל הדרך ועפ״י תוכנית פעולה סדורה.

חשוב להדגיש ששביתת רעב הינה פרי יוזמה של אסירים ובאחריותם הבלעדית וישאו באחריות על כל תוצאותיה. שב״ס נוקט באפס סובלנות כלפי כל ניסיון לתקיפת אנשי סגל וערוך להתמודד ולטפל מול כל איום או תרחיש של הפרת סדר ומשמעת במתקני הכליאה הביטחוניים.

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן: ״מדיניותי הברורה היא שאסור בשום אופן שלשביתות רעב של מחבלים יהיו הישגים ולכן הנחיתי שלא לנהל עם המחבלים שום מו״מ והמדיניות הזו שוב הוכיחה את עצמה כמו בשביתת הרעב שהוביל ברגותי לפני כשנתיים. חסמי הסלולר יותקנו בכל בתי הכלא הבטחוניים ונמשיך לפעול לדרדור התנאים בהם מוחזקים המחבלים עד למינימום שהדין מחייב״.