הרמטכ"ל: חיל השריון - רכיב חשוב בכושר ההשמדה של צה"ל

טקס ההתייחדות עם חללי השריון התקיים בלטרון. אביב כוכבי למשפחות השכולות: על הגעגוע לא נוכל להקל - אך נבטיח להמשיך להתייצב לצדכן.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ו באלול תשע"ט

הטקס באתר 'יד לשריון'
הטקס באתר 'יד לשריון'
צילום: דובר צה"ל

טקס ההתייחדות השנתי לזכר חללי חיל השריון התקיים אמש (רביעי) ביד לשריון בלטרון, במעמד הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי, סגן הרמטכ"ל אלוף אייל זמיר, קצין השריון הראשי תא"ל גיא חסון, משפחות שכולות, חיילי ומפקדי החטיבה בעבר ובהווה.

מקום המדינה ועד היום ידע חיל השריון 5,015 חללים בהגנה על גבולות המדינה ושמירה על ביטחון אזרחיה. חיל השריון פעל ופועל למשימת ההגנה על גבולותיה ואזרחיה של מדינת ישראל מקום המדינה

חיל השריון הוא מהחדשניים, המבצעיים והטכנולוגיים ביבשה ומתכונן בכל העת ללחימה במוכנות גבוהה בכל זירה.

"בעוד מספר ימים נחגוג את ראש השנה, ועליכן המשפחות, לצד תחושת הקודש והאווירה המיוחדת תכביד המועקה", אמר הרמטכ"ל בטקס. "עבורכן, האובדן קשה בכל ימות השנה, אך בתקופת החגים הוא עמוק וכואב במיוחד. קשה לשבת לשולחן החג, וליהנות מהאווירה החגיגית, כשבתוך הנפש פנימה מתחוללת סערה, והגעגוע שאינו מרפה, מעלה פעם אחר פעם בזיכרונכם את הפנים, ההבעות, חיתוך הדיבור והקולות.

''על הגעגוע לא נוכל להקל, ומילים לא יוכלו להציע נחמה, אך נבטיח להמשיך להתייצב לצדכם, להיות לכם למשענת, ולהזכיר לכם ולחברה כולה - כי ההקרבה והמחיר הכבד היו למען דבר גדול, גדול מכולנו - חירות העם והגנת המדינה".

"מי שמתבונן בכוח שריון דוהר ונלחם", המשיך רא"ל כוכבי, "רואה את הזחל שחורץ את עקבותיו באדמה, את מכונת הפלדה המתקדמת חרף כל קושי, ואת הפגזים שמכריעים את כל שעומד בדרכם .יודע שמאחורי כל אלו, עומדים - לוחמי השריון, כשהמשימה היא הכוח המושך שעומד לנגד עיניהם והכוח הדוחף היה ונותר רעות, ערבות הדדית, הרצון שלא לאכזב את החברים, והמחויבות למפקד.

''אנו מצויים בתקופה מאתגרת ולא יציבה. מעבר לגבולות הולכים ומתפתחים איומים רבים, וצה"ל כמו לאורך כל השנים, ניצב גם בחודשים האחרונים כחומת המגן של מדינת ישראל: חומה הבולמת את פעולותיה של איראן, המתעקשת להעמיק את התבססותה על אדמת סוריה ולבנון, וחומה המתמודדת עם איומים חדשים המתהווים במעגלים רחוקים אף יותר. חומה הנלחמת בניסיונות חיזבאללה לרכוש, לפתח ולהתחמש בנשק מתקדם, כל זאת על אדמת לבנון - מדינה שאינה מושלת בשטחה שלה ומאפשרת לארגון טרור לנהל עבורה את מדיניות הביטחון. חומה הנשארת איתנה אל מול צבא הטרור של חמאס והג'יהאד האסלאמי, אשר אינם חדלים מן המאמצים לפגוע באזרחי המדינה, מתחפרים בתוך מרחבים אורבניים ומשתמשים באוכלוסיה כמגן אנושי".

"דווקא בעידן שבו מרבית הלחימה מתרחשת במרחבים אורבניים, התמרון חיוני", הדגיש הרמטכ"ל, "אך אסור שהוא יישאר תמרון יבשתי בלבד - חובה עלינו להפכו לתמרון רב זרועי במלואו, כשלחיל השריון יש בו תפקיד מרכזי. הוא מהווה רכיב חשוב בכושר ההשמדה של צה"ל וביכולת לפגוע במטרות אויב, בנכסיו ובפעיליו. נוסיף לחזק את כושר ההשמדה של צה"ל ונתאים את יכולות צה״ל למאפייני שדה הקרב הנוכחי. משפחות יקרות - אני מחזק אתכן, מצדיע ליקירכן, מחבק אתכן ומאחל לכל הנוכחים שנה טובה".

"להיות שריונר זה להיות מקצוען במה שאתה עושה, ומוכן תמיד לכל משימה", הצטרף קצין השריון הראשי, תא"ל חסון. "להיות שריונר זה להוביל, להשפיע ולהבין שתמיד תהיה בחזית, ותשפיע באופן ישיר על תוצאות המלחמה. להיות שריונר זה להיות לוחם, לוחם במסייעת, בפלוגת הסיור, ביחידה המיוחדת של החיל. אבל מעל הכל, ולפני הכל, להיות שריונר זה להיות אדם הגאה בחבריו.

''להיות שריונר זה להבין כי רעות השריונאים היא דרך חיים וכי האדם הוא ההבדל. להיות שריונר זו הבנה עמוקה שאתה חלק מחיל מפואר, שסיפורו שזור בסיפור הקמתה וקיומה של מדינת ישראל. להיות שריונר זה להתייצב כאן היום, יחד איתכן המשפחות השכולות היקרות, לחבק, להוקיר, להזכיר, ולהבטיח - לא לשכוח את המחיר הכבד אותו אנו נושאים, אתם נושאים, יום יום שעה שעה ,מחיר העצמאות. להיות שריונר זה להבין כי עכשיו תורינו, עכשיו אחריותנו", אמר חסון.

קצין השריון הראשי, תא"ל חסון (צילום: דובר צה''ל)

"השנה", הוסיף תא"ל חסון, "לאחר מאמצים גדולים של צה״ל ומדינת ישראל, הבאנו למנוחת עולמים בארצנו, בעירו ירושלים, את זכריה באומל ז״ל. תלמיד הישיבה שיצא למלחמת לבנון הראשונה ושב לארצו אחרי שלושים ושבע שנה. אך המשימה לא תמה. המשימה עדיין לא הושלמה. עלינו להמשיך ולעשות כל מאמץ לאיתורם של שני הנעדרים צביקה פלדמן ויהודה כץ ולהשיבם הביתה.

''אנו כולנו עם חפץ חיים, עם המתפלל לשלום. אני יודע ומבין היום ששלום עושים רק עם חזקים. עם ישראל הוא עם חזק, צה״ל הוא צבא חזק, חזק יותר מאי פעם. איננו ששים אלי קרב, אך כשנידרש לו, אין לנו אפשרות אחרת אלא לנצח. המסע אל הגנת העם והארץ לא תם, אנו השיריונאים מבינים זאת היטב".