משה ליאון: כל ירושלמי מרגיש - אנחנו עושים מהפכה

בראיון חג לערוץ 7 מסכם ראש העיר משה ליאון כמעט שנה בתפקיד, מציב יעדים לשנים הקרובות, ומגלה את סוד ההצלחה: ''סבלנות והידברות".

חזקי ברוך , כ"ו באלול תשע"ט | עודכן: 08:59

ראש העיר ירושלים, משה ליאון, נכנס לתפקידו לפני קצת פחות משנה, ובראיון חגיגי לערוץ 7 לקראת ראש השנה הוא פורש את משנתו בכל הסוגיות הבוערות העומדות על סדר יומה של העיר.

כמעט שנה בתפקיד, איך אתה מסכם את התקופה?

"אני מופתע לטובה. עבדנו מסביב לשעון והיופי הוא שאנחנו מתחילים לראות תוצאות. אני פוגש אנשים ברחוב שמאוד מרוצים. אין תושב בירושלים שלא מרגיש את המהפכה שאנחנו עושים. אם זה בבניה, אישור של דירות חדשות, משרדים חדשים אם זה בחיים המשותפים שלנו. אנחנו בעיצומה של מהפכת ניקיון. זה נכון שעדיין ירושלים לא נראית כמו עיר בשוויץ, אבל יש שיפור משמעותי. השקענו מיליונים במדרכות וכבישים חדשים".

ירושלים עיר מיוחדת, מעורבת ומורכבת. איך מצליחים לרצות את כולם?

"עובדים קשה. עובדים הרבה בהידברות. סוד ההצלחה של ראש עיר הוא שצריך להיות עם הרבה סבלנות ועם המון הידברות. לעבוד עם הרבה היגיון. נדרשת הידברות עם כלל המגזרים וכל מגזר בנוי מתת מגזרים. בסופו של דבר מדובר בכמעט מיליון תושבים בירושלים ולכן צריך הרבה הידברות, סבלנות וכך מגיעים להרבה עשייה".

איך עוצרים את ההגירה השלילית?

"אני חושב שאנחנו בדרך לעצירה ההגירה השלילית. אחת המטרות העיקריות שלי כראש עיר היא להגיע להגירה חיובית לירושלים. זה לא מהלך פשוט צריך לבנות כמה שיותר יחידות דיור. בשנים האחרונות נבנו כל שנה 2,000 יחידות דיור בירושלים. אני מדבר על בנייה של 40 אלף יחידות דיור ב-5 שנים. מדובר על פי כמה ממה שנבנה כיום".

יש הקפאת בנייה?

"כמעט שאין הקפאת בניה. יש הבנה שכל השכונות שכבר יש שם בתי מגורים אין סיבה להקפאה. לא נתקלתי בהקפאה בגילה או בארמון הנציב. יש הקפאה בגבעת המטוס, הקפאה שלא ברורה לי. צריך להבין שיש הגירה שלילית שבאה כתוצאה מאי בניה מספקת של יחידות דיור במקומות שאפשר לבנות. ברגע שלא בונים נוצר מצב של כאוס מבחינת תזוזת התושבים. צריך לבנות לכל המגזרים, וברגע שאני אבנה לכלל האוכלוסיות יהיה פה רוגע ושקט בירושלים. כל תושבי ירושלים מבינים שכולנו צריכים לחיות ביחד ובכבוד וצריך לבנות לכולם".

אז למה אין בנייה בגבעת המטוס? ראש הממשלה מונע?

"בוא לא נתבלבל. ירושלים תיהיה מאוחדת לנצח ואין סיכוי לעולם לחלק את העיר. אבל לא נשכח שיש ממשלה מעליי. מעולם לא דיברתי עם ראש הממשלה על גבעת המטוס. יש עובדה קיימת שוועדת התכנון המחוזית לא מעבירה את התוכנית והיא לא בשליטתי. אני מקווה מאוד שבשנים הקרובות כן נצליח להזיז ולבנות בגבעת המטוס. כרגע אני רוצה לבנות את כל מה שכן מאושר".

השקעתם בשנה האחרונה הרבה בחינוך במזרח ירושלים?

"נכון, בשנה האחרונה השקענו רבות בחינוך במזרח העיר. המטרה שלנו היא שתהיה שם מערכת חינוך ישראלית, ובוגרי בתי הספר יוכלו להשתלב במערכת ההשכלה הגבוה של מדינת ישראל".

מה לגבי האכיפה במזרח העיר?

"אני חותם על לא מעט צווי הריסה במזרח העיר, אבל לא כדאי להתבלבל. אי אפשר להרוס בתים שבנויים הרבה שנים. לכן אנחנו הולכים על הסדרה, כמו למשל בראס אל עמוד. במקביל צריך גם להסדיר בנייה יהודית במזרח העיר".

אנחנו אחרי בחירות לכנסת, אתה עוקב?

"אני עוקב אבל לא מתעסק בזה".

כמה משפיעה על העיר ירושלים העובדה שאין ממשלה?

"נכון לעכשיו לא הרבה. לאחר שנבחרתי דאגתי לייצב את תקציב העירייה. קיבלתי 950 מיליון שקל ממשרד האוצר ואנחנו מסתדרים. אני לא נהנה מכך שאין ממשלה ואני מקווה שבקרוב תקום ממשלה".

כחברו הטוב של אביגדור ליברמן שוחחתם לאחרונה?

"שוחחתי עם ליברמן, אבל אני לא מתעסק בזה. דעתי בנושא שהקואליציה הנוכחית – קואליציית הימין חייבת להמשיך. חילונים עם חרדים עם הציונות הדתית. זו הדעה שלי".

ממשלת אחדות?

"ממש לא. אני לא בעד ממשלת אחדות. אני חושב שבסופו של דבר ממשלת הימין זו הממשלה הנכונה שצריך להקים. הלוואי והייתי יכול להשפיע. בסופו של דבר מקווה שתמשלת הימין תמשיך כמובן עם הידברות בין הצדדים".

ממשלת ימין עם ליברמן?

"בהחלט ממשלת ימין עם ליברמן. ליברמן הוא איש ימין. מה אתה חושב שהוא איש שמאל כמו שציירו אותו בבחירות? ליברמן איש ארץ ישראל השלמה והוכיח הרבה במה שעשה למען ארץ ישראל השלמה. כשאני מדבר על ממשלת ימין זה עם ליברמן. בסופו של דבר יש רוב לממשלת ימין ואני מקווה שזו הממשלה שתקום".

איך פותרים את בעיית הפקקים בירושלים?

"הכיוון חיובי. העיר הולכת להוביל מבחינה תחבורתית ובעיקר בתחבורה הציבורית. מצד אחד לעשות הכל הכי מהר שאפשר ומצד שני פתרון לשנים ארוכות. אחרי שיושלמו שני קווי הרכבת, אחד שאנחנו מרחיבים והשני, הקו הירוק שאנחנו בונים, יהיו פחות פקקים. חלק מהפקקים נובעים מחידוש הכבישים, המדרכות ובניית קו הרכבת החדש. אנחנו בונים את ירושלים כל יום, ותהיה לנו ירושלים הרבה יותר יפה והרבה יותר נוחה לנסיעה".

שוק מחנה יהודה – איך שומרים על שוק שוקק מבלי לפגוע בתושבים?

"עובדים בהידברות עם סוחרי הלילה והיום ועם התושבים. אנחנו הולכים להסדרה על דעת בעלי הדוכנים ויהיה שוק פורח ומלא פעילות של 24 שעות ביממה"

מה לגבי התושבים?

"אנחנו הולכים להסדרה גם בנושא הרעש והפרעה לציבור ואני מקווה שנגיע להסדר שיתאים לתושבים. השוק הפך למקום בילוי לכלל התושבים והשוק ימשיך להיות שוקק חיים".

אתה מקבל תגובות מתושבי העיר?

"בכל שבת ובכל הזדמנות שאני הולך ברגל ומסתובב בעיר התושבים עוצרים אותי ברחוב ויש תחושה טובה. התושבים מרגישים שמשהו טוב קורה בירושלים".

"לסיום אני מברך את תושבי ירושלים שהשלום בנינו ישרור. שתהיה בנינו יותר הבנה בין כל הצדדים. לדעת להקשיב וליצור הידברות אחד עם השני. שתהיה שנת ביטחון ולא כל מה שיש לנו הוא מובן מאליו. אני מודה גם לממשלת ישראל הנוכחית שהשקיעה רבות בירושלים. לא הייתה ממשלה אחרת שהשקיעה יותר בירושלים. אני מלא בהכרה הטוב על מה שעשתה הממשלה עבור ירושלים".