רון דרמר
רון דרמרצילום: רויטרס

שגריר ישראל בארה"ב, רון דרמר, מציע לראשי המערכת המדינית והביטחונית בישראל לייצר הסכמה נרחבת ומאוחדת ולהשמיע קול אחיד נגד שימור הסכם הגרעין האיראני במתכונת הנוכחית שלו.

באירוע שעסק בהשלכות המסוכנות של התגרענות איראן בניו יורק אמר דרמר כי לדעתו רוב הדרך להסכמה כזו כבר נעשתה.

"כיום אינך יכול למצוא גורמי ביטחון ומודיעין בישראל, לדעתי אפילו לא אחד, שיסכים לתנאים שנחתמו באותה עסקה עם המעצמות", צוטט דרמר בעיתון ג'ואיש אינסיידר.

לדבריו, בעבר אכן בכירים ביטחוניים ומדיניים הביעו תמיכה בהסכם הגרעין עם איראן, אבל העמדות השתנו.

"לארצות הברית יש מנוף לחץ עצום על האיראנים ואני חושב שחזרה לאותה עסקה בדיוק תיתן בידיהם את האפשרות לייצר בתוך פרק זמן קצר יחסית נשק גרעיני", אמר דרמר.

הוא נשאל אם העמדה של ישראל בנושא עלולה להשתנות אם תוקם בה ממשלת אחדות בקרוב. דרמר ענה כי "כל ממשלה חדשה תמשיך לתמוך בהתנגדותה רבת השנים של ישראל לכל הסכם שיאפשר לאיראן להיות גרעינית ותתמוך בהמשך הלחץ הכלכלי המאסיבי עליה".

"עלינו להבטיח שבכל מצב לעולם לא יהיה בידי איראן נשק גרעיני ולצד זאת לדאוג למיתון תוקפנות הממשל בטהרן", הוסיף.

השגריר גם ציין כי מנהיג הכחול-לבן בני גנץ אמר במהלך מערכת הבחירות שלא יהיה שום הבדל בגישה שננקטה בנושא האיראני בינו לבין ראש הממשלה נתניהו.

ומה אם בכל זאת תהיה חתירה להסכם? "ישראל תוכל לחיות עם עסקה גרעינית חדשה שהיא תהיה מעורבת בה ותובל על ידי האמריקנים, אך אסור שהסכם כזה יכלול סעיף שייתן תאריכי יעד שיאפשרו לאיראן בעתיד לחתור לגרעין".