סוף ל"לייקים" בפייסבוק?

הרשת החברתית הודיעה על ניסוי במסגרתו יפסיקו משתמשים לראות את ה"לייקים" והתגובות בפוסטים של משתמשים אחרים.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ז באלול תשע"ט

סוף ל"לייקים" בפייסבוק?-ערוץ 7
לייקים
צילום: iStock

האם בקרוב לא נוכל יותר לראות כמה "לייקים" סומנו בפוסטים של חברים בפייסבוק, וכמה תגובות הם קיבלו?

הרשת החברתית הודיעה כי היא פתוחת בניסוי במסגרתו לא יוכלו חלק מהמשתמשים ברשת החברתית לראות כמה "לייקים" סומנו וכמה תגובות נרשמו תחת פוסטים של חברים אחרים, על מנת לשפר את הפרטיות ואת הבריאות הנפשית של המשתמשים, לאחר שחלק מארגוני בריאות הנפש טענו כי לכמות ה"לייקים" והתגובות ישנה השפעה ישירה על מצב הרוח, הדכאונות והמצב הנפשי של חלק ממשתמשי פייסבוק.

מנהלת המדיניות של פייסבוק באוסטרליה, מיה גרליק, אמרה כי "השינוי מבוסס על מחקרים של אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש, שהצביעו על כך שמספר ה"לייקים" יכול לגרום השוואה חברתית ולבעיות נפשיות. כבר קיבלנו הרבה מאוד תגובות חיוביות מארגונים הפועלים נגד בריונות והטרדה, וארגונים לבריאות הנפש איתם אנחנו עובדים.

מדובר פשוט בהוצאה המספר מהמשוואה, על מנת שאנשים יוכלו להתרכז באיכות האינטרקציה שלהם ובאיכות התוכן, ולא במספר התגובות או הלייקים. אנו מקווים שאנשים ירגישו יותר בנוח עם שיתוף בפלטפורמה שלנו, ולא ירגישו כי מדובר בתחרות".

מבחינת עסקים המפרסמים בפייסבוק, היא הדגישה, הם עדיין יוכלו לראות את כל הפרמטרים המצביעים על הצלחת הפרסום שלהם. הניסוי החדש אמור להתחיל בימים הקרובים במספר מדינות, ואם יוכח כהצלחה – פייסבוק תשקול להרחיב אותו לכל משתמשיה בעולם.