''זו המדינה שלנו''
''זו המדינה שלנו''צילום: מועצת שומרון

חורשת לוחמי המחתרות ניטעה השבוע לראשונה ביהודה ושומרון, במעמד לוחמי האצ"ל והלח''י ותלמידי בית הספר על שם בנציון נתניהו ביישוב ברקן.

לאחר הנטיעה שרו הלוחמים והתלמידים את המנוני המחתרות השונים. לאחר מכן סיירו הלוחמים בשומרון ואף נכנסו לישיבה התיכונית ברוכין, שם שוחחו עם תלמידי הישיבה.

באירוע נשא דברים גם לוחם הלח''י עזרא יכין - 'אלנקם', שדיבר על יופי השומרון וחשיבותו, "הניצחון הגדול ביותר הוא לראות את היהודים כאן בשומרון, ביהודה ובכל ארץ ישראל. אני מאחל לכם לגדול ולגדל פה משפחות לתפארת. ושאת לפיד החירות הבוער שהדלקנו – תניפו בגאווה ובשמחה וזה יהיה שכרנו".

לסיום פנה יכין לילדים שהשתתפו בשתילת החורשה ואמר כי "אתם עוד תגדלו, אל תשימו לב למבוגרים שמבוהלים, תניפו את הדגל ואת לפיד החירות הבוער שאנחנו מוסרים לכם, לפיד החירות הבוער ישרוף את האויב שלנו ויאיר את הדרך לגאולה השלימה בקרוב".

לוחם נוסף שהשתתף באירוע המרגש הוא שלום מסורי, שהתגייס לאצ"ל כשהיה בן 17 ולחם בפעולות רבות נגד הבריטים, ניצל מעונש מוות ואף הגיע לדרגת סמל. הוא סיפר על רוח הגבורה ואומץ הלב של חבריו הלוחמים: "שלושה מחברינו שנידונו למוות על פריצת כלא עכו, כאשר התליין החזיק את חבל הגרדום ואחד אחרי השני יצאו הגיבורים האלו לתלייה, הם היו אלו שעודדו אותנו ורוחם לא נשברה. הם שנמצאים 4 צעדים לפני המוות".

אהרון בר, לוחם אצ"ל בעברו שהשתתף באירוע, אמר "חשיבות גדולה מאוד להקים את מדינת ישראל ולבנות את מדינת ישראל. להקים פה יישובים יהודיים, להקים את המדינה שלנו".

עוד סיפר בר כי התגייס לאצ"ל בגיל 14, ואביה של ציפי לבני, איתן לבני, הדריך אותו כיצד להשתמש בנשק. בר נלחם נגד הבריטים, הדביק כרוזים, וכשתפסו אותו הבריטים – היכו אותו. "הורי לא ידעו שאני באצ"ל. בחצר הקטנה שלנו היה מחסן נשק, חפרו בחצר שלנו ושמו כדי חלב ענקיים מלאים תחמושת – אקדחים, רימונים. בלילה היו מוציאים וסוגרים בחזרה". לסיכום הוסיף "אין שום סיכוי שתהיה לנו מדינה דו לאומית. זו המדינה שלנו".

לאחר מכן המשיכו הלוחמים לישיבת אמי"ת שבברוכין, שם סיפרו הלוחמים לתלמידים המרותקים את סיפורי גבורתם. הרב שלמה זוננשיין ראש הישיבה נשא דברים ואמר כי "אנו גאים ומודים ללוחמי האצ''ל והלח''י שבזכותם אנו זוכים לחיות פה ולהמשיך את ההתיישבות והירושה של ארץ ישראל".

במעמד הנטיעה נתנו לוחמי האצ''ל תעודת הוקרה לראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן. "תודה רבה על כל העשייה שנעשית כאן", אמר משה פולק - אחד הלוחמים. ''נאחל ליוסי שימשיך בפעילות שלו להגביר ולהגדיל ככל האפשר, בתבונה ובחכמה ביחד כולנו. ברוכים תהיו".

דגן הבטיח "אנחנו נמשיך את שיתוף הפעולה הזה, זה רק ביקור ראשון, ומהכוח שלכם נקבל גם אנחנו כוחות כדי לבנות את ארץ ישראל ביתר שאת. יש לנו יעד מרכזי מול כל אומות העולם וכל המכשולים – להגיע למיליון יהודים בשומרון, ואנחנו בעז"ה נעשה זאת. אנחנו נפתח את ארץ ישראל ונבנה אותה. אנחנו מתרגשים כולנו, ואני מקווה שזו רק הפעילות הראשונה שאנחנו עושים ביחד".