ה-BDS מתרחב, הסטודנטים חוששים

דו"ח שפרסמה התאחדות סטודנטים יהודיים בארה"ב מצביע על עלייה דרמטית בהתנכלויות לתומכי ישראל. "גל עכור של פעילות נגד יהודים".

תגיות: סטודנטים BDS
ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ז באלול תשע"ט

ה-BDS מתרחב, הסטודנטים חוששים-ערוץ 7
הפגנת BDS בוושינגטון
Istock

התאחדות הסטודנטים היהודיים 'עמך' הפועלת בארה"ב פרסמה מסמך חדש ובו מתבררים מימדי ההסתה האנטי ישראלית והאנטישמית בקמפוסים ברחבי אמריקה.

"בעוד שמעשי אנטישמיות קלאסית בארה"ב בשנת 2018 הגיעו לרמות שמעולם לא נראו בהיסטוריה האמריקנית, באוניברסיטאות ובמכללות פחתה האנטישמיות באופן משמעותי, אבל לצדה נרשם 'גל עכור' של פעילות אנטי ישראלית ואנטי ציונית שמופנית כלפי יהודים", נכתב במסמך.

מהנתונים עולה סטודנטים יהודים דיווח על ירידה של לא פחות מ-42% בתקריות והתנכלויות אנטישמיות, אך במקביל דווחה עליה של למעלה מ-70% בניסיונות לייצר דה לגיטמציה לתלמידים יהודים על רקע אנטי ישראלי וציוני.

עלייה של 50% נרשמה גם בניסיונות להאשים סטודנטים יהודים ופרו-ישראלים בתמיכה בגזענות ורצח עם וזינוק של יותר מ-150% בניסיון לשייך את אותם סטודנטים לתנועות 'הגזע הלבן' הקיצוניות בארה"ב.
ניסיונות ההדרה של סטודנטים יהודים ופרו ישראלים מפעילויות בקמפוס עלו ביותר מ-50% והקריאות לחרם נגדם זינקו בקרוב ל-90%.

ההתאחדות מגלה עוד כי התחזקות ה-BDS נעשית בעידוד של רבים מהמוסדות האקדמיים ובגללה סטודנטים רבים לעתים חוששים להזדהות כיהודים או כתומכי ישראל.

"תוצאות אלה מצביעות על כך שהגידול המשמעותי בהטרדה וניסיון לפגוע בסטודנטים יהודים ופרו ישראלים על רקע הקשר למדינת ישראל, הוא תוצאה ישירה של קידום ארגוני ה-BDS בתמיכה של האקדמיה", קובעים מחברי הדו"ח.

תמי רוסמן בנימין, מנהלת התאחדות 'עמך' ואחת החוקרות המובילות בה הוסיפה כי "BDS באקדמיה מסוכן יתר ממה שאפשר להעלות על הדעת. לא רק שהוא מצמצם את שיוויון הזכויות וההזדמנויות של הסטודנטים, אלא שקידומו בקמפוסים בעידוד אנשי סגל, יוצר הסתה כלפי סטודנטים בחסות אקדמית".
היא קראה למנהלי המוסדות לפעול באופן נחרץ כדי לעצור את "ההתדרדרות המוסרית שיוצרת אפליה פסולה בין סטודנטים בשל החלטות לא רציונליות".