האם השופר הגדול תוקע בימינו?

הרבי מחב"ד אמר שמלחמת ששת הימים היא כמו תקיעת שופר של ה'. הרב אליהו מרחיב ומסביר את דבריו

הרב שמואל אליהו , כ"ט באלול תשע"ט

האם השופר הגדול תוקע בימינו?-ערוץ 7
הרב שמואל אליהו
צילום: אלירן אהרון

אם אנחנו רוצים להבין מהלכים משמעותיים שהיו ועדיין מתרחשים בימינו. נקרא סיפור עתיק עתיק מלפני כשלושת אלפי שנים וממנו נבין מה שמתרחש בימינו. דברים שאין להם הסבר אחר.

מסופר בספר מלכים על מלך ארם שצר על העיר שומרון. המצור היה סביב כל העיר בלי יכולת לצאת ולבא וגרם לרעב גדול בעיר. הנביא אלישע שומע את קול ה' פועל ואומר למלך כי בתוך יום אחד אחר כך יהיה מחיר החיטים מאוד בזול. "כֹּה אָמַר ה' כָּעֵת מָחָר סְאָה סֹלֶת בְּשֶׁקֶל וְסָאתַיִם שְׁעֹרִים בְּשֶׁקֶל בְּשַׁעַר שֹׁמְרוֹן".

השליש של המלך אומר שאין שום סיכוי הגיוני שזה יקרה. "וַיַּעַן הַשָּׁלִישׁ אֲשֶׁר לַמֶּלֶךְ נִשְׁעָן עַל יָדוֹ אֶת אִישׁ הָאֱלֹהִים וַיֹּאמַר הִנֵּה ה' עֹשֶׂה אֲרֻבּוֹת בַּשָּׁמַיִם הֲיִהְיֶה הַדָּבָר הַזֶּה?" אפילו אם ירד מחר גשם יקח זמן עד שהתבואה תצמח ומחיר הסולת והשעורים יהיה כל כך נמוך. עונה לו אלישע כי מי שלא מאמין בדבר ה' לא יהנה ממנו. "וַיֹּאמֶר הִנְּכָה רֹאֶה בְּעֵינֶיךָ וּמִשָּׁם לֹא תֹאכֵל".

באותה שעה ה' משמיע קול גדול. "וַאדֹנָי הִשְׁמִיעַ אֶת מַחֲנֵה אֲרָם קוֹל רֶכֶב קוֹל סוּס קוֹל חַיִל גָּדוֹל וַיֹּאמְרוּ אִישׁ אֶל אָחִיו הִנֵּה שָׂכַר עָלֵינוּ מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל אֶת מַלְכֵי הַחִתִּים וְאֶת מַלְכֵי מִצְרַיִם לָבוֹא עָלֵינוּ" הקול הזה גורם לצבא ארם לברוח "וַיָּקוּמוּ וַיָּנוּסוּ בַנֶּשֶׁף וַיַּעַזְבוּ אֶת אָהֳלֵיהֶם וְאֶת סוּסֵיהֶם וְאֶת חֲמֹרֵיהֶם הַמַּחֲנֶה כַּאֲשֶׁר הִיא וַיָּנֻסוּ אֶל נַפְשָׁם".

מסתבר שהשמיעה הייתה רק בנפש של ארם. כל האחרים לא שמעו את הקול הזה. (רש"י שם) תשבי שומרון שהיו במצור לא שמעו את הקול הזה. גם האנשים המצורעים שהיו מחוץ לחומה קרובים למחנה ארם לא שמעו אבל בא להם רעיון משונה בראש. הם אומרים ממילא אנחנו הולכים למות ברעב, אולי כדאי להתמסר למחנה ארם אולי הם ירחמו עלינו ויתנו לנו לאכול. הם באים למחנה ארם ולהפתעתם במחנה ארם אין חיילים, כל האוהלים מלאים כל טוב אבל חיילים אין.

הולכים המצורעים לבשר לתושבי שומרון שחיילי ארם ברחו. אבל אף אחד בשומרון לא מאמין לסיפור כל כך הזוי. הם חושבים שיש פה מלכודת. "וַיָּקָם הַמֶּלֶךְ לַיְלָה וַיֹּאמֶר אֶל עֲבָדָיו אַגִּידָה נָּא לָכֶם אֵת אֲשֶׁר עָשׂוּ לָנוּ אֲרָם יָדְעוּ כִּי רְעֵבִים אֲנַחְנוּ וַיֵּצְאוּ מִן הַמַּחֲנֶה לְהֵחָבֵה בַהשָּׂדֶה לֵאמֹר כִּי יֵצְאוּ מִן הָעִיר וְנִתְפְּשֵׂם חַיִּים וְאֶל הָעִיר נָבֹא".

אעפ"כ הרעב גובר עליהם והמלך שולח בעצת עבדיו שני רכב סוסים והם מגלים שבאמת מחנה ארם ברח. ולא עוד אלא שבמנוסתו הבהלה מריצה אותו יותר חזק והם זורקים את מה שבידיהם בדרך. "וַיֵּלְכוּ אַחֲרֵיהֶם עַד הַיַּרְדֵּן וְהִנֵּה כָל הַדֶּרֶךְ מְלֵאָה בְגָדִים וְכֵלִים אֲשֶׁר הִשְׁלִיכוּ אֲרָם בְּחָפְזָם, וַיָּשֻׁבוּ הַמַּלְאָכִים וַיַּגִּדוּ לַמֶּלֶךְ".

זה בדיוק הסיפור שהיה בצפת בשנת תש"ח. עשרות אלפי ערבים צרו על הישוב היהודי בצפת מכל עבר. הסיכוי לנצח את הערבים היה אפסי. היה להם נשק ונסיון צבאי. היו להם עמדות טובות. הם היו פי כמה וכמה מהישוב היהודי שאפילו נשק לא היה לו. והנה בראש חודש אייר תש"ח קמים תושבי צפת היהודים ולא שומעים את הקללות של הערבים הרגילות. לא שומעים יריה, לא רואים נפש חיה והם חושבים שהערבים עושים להם מארב. הם לא האמינו עד שלא עלו על הגגות וראו את הערבים בורחים מצפת בשיירה ארוכה ארוכה.

הסיפור הזה לא היה בצפת בלבד. בין 600 אלף ל-750 אלף ערבים ברחו משטחי מדינת ישראל. הם השאירו במנוסתם רכוש רב, בעיקר נכסי מקרקעין, כפרים שלמים, רבעים עירוניים ושטחים חקלאיים נרחבים. רוב הערבים לא פגשו חיילים יהודים. הם ברחו בעידודם של מנהיגי ארצות ערב, מתוך אמונה כי ישובו לבתיהם עטורי ניצחון לאחר שתסתיים המערכה נגד היישוב היהודי.

כך גם קרה במלחמת ששת הימים. הצבא המצרי בסיני כלל שבע דיויזיות, 900 טנקים ולמעלה 100,000 לוחמים. עם מספר טנקים כזה אפשר לכבוש את אירופה. יום אחד בלבד אחרי תחילת המלחמה הוכה רמטכ"ל צבא מצרים בהלם והורה על נסיגה כללית של כל צבא מצרים בלא קווי ביניים עד מעבר לתעלת סוואץ. כל המפקדים המצרים, כל החיילים המצרים מהגדול ועד הקטן. עשרות אלפי חיילים מצרים השאירו את הטנקים שלהם וזרקו את הנעלים שלהם וברחו בלי מים ובלי נעלים לכיוון תעלת סוואץ. רובם הגדול מתו בצמא בחום הגדול של מדבר סיני.

אף אחד לא מבין עד היום מה גרם להם לעשות מעשה כל כך מטופש. לצבא הישראלי לא היו מספיק טנקים בחזית ההיא כדי לעמוד מול מאות הטנקים המצריים.

הסיפור של בריחת מחנה ארם מסביר כי קול ה' פועל בכח דרך ליבותיהם של האויבים. נופלת עליהם אימתה ופחד והם בורחים. הקול הזה מתואר על ידי הנביאים כקול השופר שמצד אחד קורא לעם ישראל להשתחרר ולעלות לארץ ישראל, ומצד שני הוא מפיל על האויבים אימה. "וה' עֲלֵיהֶם יֵרָאֶה וְיָצָא כַבָּרָק חִצּוֹ וה' אלוקים בַּשּׁוֹפָר יִתְקָע וְהָלַךְ בְּסַעֲרוֹת תֵּימָן". (תימן הוא אח של עמלק).

נתפלל שה' ישמיע השנה שוב פעם את קולו קול השופר, גם כדי לקרוא לאחינו שבעולם לעלות לארץ ישראל וגם כדי להמם את אויבינו שעדין נשארו וחורשים עלינו רעה. "תִּפֹּל עֲלֵיהֶם אֵימָתָה וָפַחַד בִּגְדֹל זְרוֹעֲךָ יִדְּמוּ כָּאָבֶן עַד יַעֲבֹר עַמְּךָ ה' עַד יַעֲבֹר עַם זוּ קָנִיתָ: תְּבִאֵמוֹ וְתִטָּעֵמוֹ בְּהַר נַחֲלָתְךָ מָכוֹן לְשִׁבְתְּךָ פָּעַלְתָּ ה' מִקְּדָשׁ אֲדֹנָי כּוֹנֲנוּ יָדֶיךָ: ה' יִמְלֹךְ לְעֹלָם וָעֶד".

שנה טובה ומתוקה!