לפעמים גפילטע פיש הוא יותר מעוד מנה על השולחן

עבור 200 היהודים שבאים לארוחת החג בטירספול, רובם קשישים ורובם סובלים מעוני, מנת הדג הזו טומנת בחובה יותר ממסורת דתית.

כנען ליפשיץ / JTA  , כ"ט באלול תשע"ט

לפעמים גפילטע פיש הוא יותר מעוד מנה על השולחן-ערוץ 7
גפילטע פיש
צילום: ISTOCK

כמדי ערב ראש השנה, אנה קונדראשנקו עמלה על הכנת מאות מנות של גפילטע פיש לקהילה היהודית המצטמקת של טרנסניסטריה, אותו חבל ארץ עצמאי בין מולדובה לאוקראינה.

קונדראשנקו מנהלת את ״חסד״, מפעל הרווחה היהודי המקומי השייך לארגון הג׳וינט בארצות הברית.

את המאכלים לחג היא מכינה במטבחה הביתי, בסיוע בני משפחתה, ואז מעבירה אותם לחלוקה במרכז של ״חסד״ בטריאספול. ״עבור היהודים כאן, ראש השנה בלי גפילטע פיש זה לא ראש השנה״, היא אומרת. ״זה המנהג המקומי״.

קציצת הדג המתקתקה היא מאכל חג מקובל בקהילות אשכנזיות רבות, אפילו במולדובה ובטרנסניסטריה, בהן אין גישה ישירה לים. אכילת מנות דג בראש השנה מסמלת תקווה לחיים ולפוריות.

עבור 200 היהודים שבאים לארוחת החג בטירספול, רובם קשישים ורובם סובלים מעוני, מנת הדג הזו טומנת בחובה יותר ממסורת דתית. ״זו תחושה של שייכות, של זיכרון המשפחה שאבדה או שהיגרה מכאן״, אומרת קונדראשנקו.

ארגון הג׳וינט נערך לספק ארוחות חג לכ-8500 יהודים במדינות ברית המועצות לשעבר, במבצע לוגיסטי מורכב שמטרתו להגיע אל החלשים ביותר בקהילה – הקשישים והעניים. ״האנשים אומרים לנו שללא מנות המזון שאנו מספקים, הם לא היו שורדים״, אומרת קונדראשנקו.

מנות החג האלה מספקות יותר מארוחה חמה. אנשי ארגוני הסיוע מספרים שארוחות החג מעניקות רגע של מתיקות לאנשים קשיי יום. ביקטרינבורג שברוסיה, בנוסף לארוחות החג יחלקו ארגוני הסיוע חלות ועמן ריבה תוצרת בית. בחראקוב שבאוקראינה וברוסטוב ברוסיה, מתנדבים מטעם הג׳וינט יבקרו בבתי קשישים בקהילה לא רק כדי להביא להם ארוחות חג, אלא גם לספק חברה ליהודים בודדים ללא משפחה.

במרוקו, בית האבות היהודי בקזבלנקה עורך מסיבת חג לדיירים בה מתנדבים יעניקו מתנות חג לקשישים. בברלין, 50 צעירים התנדבו לקיים ארוחות חג ביתיות אליהן מוזמן כל יהודי שמחפש להתחבר לאווירת החג ולמסורת. ״כשפוגשים את הנשמות שזקוקות לחיוך, לשיחה ולארוחה, היכולת להעניק להם את כל אלה באהבה, הופכת את העולם למקום טוב יותר״, אומרת לין פריידין, מתנדבת בארגון הקרן לידידות המחלקת חבילות סיוע אשר נתרמו על ידי נוצרים בארה״ב לנזקקים בישראל.

קרן הידידות חילקה השנה כ-1,200 חבילות שי ו-17,000 חבילות מזון וביגוד לנצרכים לפני ראש השנה. בנוסף, דאג הארגון לחלוקת ארוחות חג ל-1500. עבור ויטאלי דימיטרינקו, ישראלי מבוגר שאשתו נפטרה לפני עשור, מה שחשוב במיוחד הם ביקורי הבית של מתנדבי הקרן. ״אני מאושר בכל חג, כשמישהו דופק בדלת ומקבל אותי בחיוך רחב, כאילו מדובר בבני משפחתי שבאו לחגוג עמי״, הוא אומר.